SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.

(Zdroj: Unsplash)

Na Slovensku od začiatku konfliktu na Ukrajine tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe. Počas dovoleniek v krajinách ako Nemecko, Rakúsko, Taliansko, či Holandsko, či ďalších južných destináciách vodiči musia rátať s vyššími cenami benzínu a nafty ako na Slovensku. Potvrdzujú to aj posledné štatistiky priemerných cien palív Európskej komisie.

Konflikt Ruska a Ukrajiny tlačí cenu ropných produktov stále vyššie a vyššie. Európa vysokými cenami benzínov a nafty už v realite pociťuje postupné zavedenia embarga na ruskú ropu. Slovensko získalo výnimku na jej spracovanie. Dočasne. Vďaka tomu dnes na čerpačkách tankujeme v porovnaní so západnou Európou lacnejšie o 10 - 50 centov na liter.

Cez dve eurá na liter zaplatia za naftu motoristi v Rakúsku, Nemecku, Taliansku, Grécku, Španielsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. Pri benzíne je to veľmi obdobné. O krajinách na severe Európy ani netreba hovoriť. Tam sú ceny benzínov a nafty oproti Slovensku vyššie aj o desiatky centov na liter. Výnimku tvoria naši južní a severní susedia. Kým v Maďarsku a Chorvátsku umelo držia ceny pohonných látok, tak v Poľsku dočasne znížili dane.

Porovnanie cien benzínu a nafty na čerpacích staniciach v EÚ

Lacnejšia uralská ropa = nižšie ceny na Slovensku

Podľa jednoduchých prepočtov nižšie ceny palív v SR sú výsledkom využívania aktuálne cenovo výhodnejšej uralskej ropy REBCO voči severomorskej rope BRENT.

Tento rozdiel v cenách ropy bol v posledných týždňoch skloňovaný čisto ako zvýšená marža slovenskej rafinérie. Porovnania cien benzínu a nafty očistených o spotrebnú daň a DPH, ktoré si berie štát, však ukazujú, že tento rozdiel v cenách ropy sa premieta aj do finálnych cien benzínu a nafty.

Napríklad v Nemecku, najväčšom trhu s palivami v EÚ, je cena benzínu a nafty bez dane vyššia o 25 centov na liter. V Rakúsku je benzín drahší o 20 centov a nafta o 15 centov. Dokonca čisté ceny bez dane sú vyššie aj v Poľsku a to v prípade benzínu o 18 centov a v prípade nafty o 10 centov na liter.

Bez daní stojí na Slovensku liter benzínu 1,05 eur a s daňami 1,91 eur. Naftu by sme bez daní tankovali za 1,15 eur a s daňami ju tankujeme za 1,86 eur/liter. Bez práce, väčšej námahy a rizika má štát zabezpečený kráľovský príjem.

Slovensko má bez dane jednu z najnižších cien benzínu a nafty spomedzi európskej 27-ičky. Rebríček cien dokonca ukazuje, že ak by vodiči nemuseli platiť štátu vysokú spotrebnú daň a DPH z palív, benzín by stál 1,05 eura/liter a nafta 1,15 eura/liter.
Takmer polovica z ceny, ktorú platíme na čerpačkách ide totiž štátu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu