SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.

(Zdroj: Unsplash)

Na Slovensku od začiatku konfliktu na Ukrajine tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe. Počas dovoleniek v krajinách ako Nemecko, Rakúsko, Taliansko, či Holandsko, či ďalších južných destináciách vodiči musia rátať s vyššími cenami benzínu a nafty ako na Slovensku. Potvrdzujú to aj posledné štatistiky priemerných cien palív Európskej komisie.

Konflikt Ruska a Ukrajiny tlačí cenu ropných produktov stále vyššie a vyššie. Európa vysokými cenami benzínov a nafty už v realite pociťuje postupné zavedenia embarga na ruskú ropu. Slovensko získalo výnimku na jej spracovanie. Dočasne. Vďaka tomu dnes na čerpačkách tankujeme v porovnaní so západnou Európou lacnejšie o 10 - 50 centov na liter.

Cez dve eurá na liter zaplatia za naftu motoristi v Rakúsku, Nemecku, Taliansku, Grécku, Španielsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. Pri benzíne je to veľmi obdobné. O krajinách na severe Európy ani netreba hovoriť. Tam sú ceny benzínov a nafty oproti Slovensku vyššie aj o desiatky centov na liter. Výnimku tvoria naši južní a severní susedia. Kým v Maďarsku a Chorvátsku umelo držia ceny pohonných látok, tak v Poľsku dočasne znížili dane.

Porovnanie cien benzínu a nafty na čerpacích staniciach v EÚ

Lacnejšia uralská ropa = nižšie ceny na Slovensku

Podľa jednoduchých prepočtov nižšie ceny palív v SR sú výsledkom využívania aktuálne cenovo výhodnejšej uralskej ropy REBCO voči severomorskej rope BRENT.

Tento rozdiel v cenách ropy bol v posledných týždňoch skloňovaný čisto ako zvýšená marža slovenskej rafinérie. Porovnania cien benzínu a nafty očistených o spotrebnú daň a DPH, ktoré si berie štát, však ukazujú, že tento rozdiel v cenách ropy sa premieta aj do finálnych cien benzínu a nafty.

Napríklad v Nemecku, najväčšom trhu s palivami v EÚ, je cena benzínu a nafty bez dane vyššia o 25 centov na liter. V Rakúsku je benzín drahší o 20 centov a nafta o 15 centov. Dokonca čisté ceny bez dane sú vyššie aj v Poľsku a to v prípade benzínu o 18 centov a v prípade nafty o 10 centov na liter.

Bez daní stojí na Slovensku liter benzínu 1,05 eur a s daňami 1,91 eur. Naftu by sme bez daní tankovali za 1,15 eur a s daňami ju tankujeme za 1,86 eur/liter. Bez práce, väčšej námahy a rizika má štát zabezpečený kráľovský príjem.

Slovensko má bez dane jednu z najnižších cien benzínu a nafty spomedzi európskej 27-ičky. Rebríček cien dokonca ukazuje, že ak by vodiči nemuseli platiť štátu vysokú spotrebnú daň a DPH z palív, benzín by stál 1,05 eura/liter a nafta 1,15 eura/liter.
Takmer polovica z ceny, ktorú platíme na čerpačkách ide totiž štátu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za prvý polrok 2022 dosiahla zisk 50,37 milióna eur.


16 h
Mušky v kuchyni vás už trápiť nemusia, vďaka FoodCycleru

Drobné mušky, čiže drozofily, sú ako nezmar. Priláka ich najčastejšie „vôňa“ nahnívajúceho ovocia, mäsa či zvyšok vína v pohári.


17 h
Podpora HNsP Trstená

Hornooravská nemocnica získala finančný dar od Nadácie COOP Jednota.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu