SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Cvičenie po prekonaní ochorenia COVID-19

Po koľkých dňoch je vhodné vrátiť sa k fyzickým aktivitám?

Plavková sezóna je v plnom prúde a mnohí sa ešte narýchlo snažia zbaviť nadbytočných kilogramov. Diétami, ale aj cvičením. Tí, ktorí prekonali COVID-19, sa častokrát pýtajú, kedy je vhodné vrátiť sa po vyzdravení k obľúbeným tréningom? Ako postupovať, keď sa po chorobe nevieme dostať do pôvodnej formy? Na otázky odpovedá všeobecný lekár Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Lukáš Olšavský.

S akým časovým odstupom po prekonaní COVID-u je bezpečné zaťažovať telo cvičením?

Návrat k cvičeniu, či už po zranení alebo po chorobe, môže vyžadovať určitú dávku obmedzenia vo fyzickej aktivite, oproti obdobiu pred ochorením. Ak po ochorení začnete s tréningom veľmi impulzívne, intenzívne a nedáte telu čas na uzdravenie, môže to viesť k pomalšiemu návratu kondície a možnému opätovnému zraneniu alebo recidíve ochorenia. Najlepšou radou k cvičeniu po prekonaní COVID-19 je byť veľmi opatrný, keďže ide o veľmi náročné ochorenie. Odporúčania uverejnené v auguste 2021 v HSS Journal tiež uvádzajú, že každá osoba sa zotavuje z infekcie COVID-19 jedinečným tempom a v súčasnosti neexistuje žiaden algoritmus, ktorý by presne určil, ako a kedy by sa mal jednotlivec vrátiť k aktivite. Pacienti bez závažného predchorobia kardiovaskulárneho systému s ľahkým alebo asymptomatickým priebehom môžu začať s 50 % fyzickou aktivitou po 7 až 10 dňoch prekonania tejto infekcie.

Ako postupovať, keď sa po COVID-e človek nevie vrátiť do pôvodnej formy, pretože nevládze cvičiť?

Treba začať pomaly a postupne zvyšovať intenzitu do miery svojej tolerancie. Zo začiatku je ideálne začínať s chôdzou s postupným zvyšovaním intenzity. Následne je vhodné prejsť na bicyklovanie, či už na stacionárnom bicykli alebo voľne v prírode, kde by sa maximálna pulzová frekvencia mala držať medzi 120 - 130 pulzov za minútu na vytvorenie si tzv. anaeróbneho základu. Pri prekročení tejto hranice je vhodné zastaviť, vydýchať sa a následne pokračovať v tomto režime s pomalým predlžovaním vzdialenosti.

Za akých podmienok odporúčate cvičenie v letnom období?

V období letných mesiacov je dôležité, aby ste, či už pri cvičení alebo aj mimo neho, boli dostatočne hydratovaní. Popíjanie len vody v prípade cvičenia nestačí, pretože počas cvičenia telo stráca nielen vodu, ale aj elektrolyty. Preto sú vhodné nápoje s dostatočným obsahom draslíka, sodíka, chloridov, fosforu, horčíka a vápnika. Nerovnováha elektrolytov v ťažkých prípadoch môže viesť k svalovým kŕčom, slabosti až srdcovej arytmií. Vyhnite sa času cvičenia od 10:00 do 15:00, keďže ide o najteplejšiu časť dňa. Noste voľné a svetlé oblečenie, aby ste sa počas cvičenia ochladili aj cirkulujúcim vzduchom. V extrémnych horúčavách je ideálne cvičenie v interiéri, čím sa vyhnete zraneniam z tepla či úpalu.

Čo je efektívnejšie - cvičenie ráno alebo večer?

U každého človeka prebiehajú v tele cirkadiálne rytmy, tzv. „vnútorné hodiny“, ktoré sú riadené hypotalamickým centrom v mozgu. Preto najrýchlejší metabolizmus pracuje medzi 09:00 – 12:00 dopoludnia. No stanovenie presného času na cvičenie sa nedá určiť, preto fyzickú aktivitu môžete vykonávať kedykoľvek, kedy je vám to príjemné a vyhovuje vám to. V neposlednom rade je najdôležitejšie počúvať svoje telo. Ak pociťujete závrat, mdloby, búšenie srdca, nevoľnosť, bolesti hlavy či svalové kŕče, dajte si pauzu, sadnite si, doplňte tekutiny a radšej v danom momente s cvičením prestať, ako ísť na pokraj svojich síl. V tomto prípade platí dvojnásobne heslo: trpezlivosť ruže prináša.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí chcú schudnúť?

Pri obmedzení nadmerného prísunu jednoduchých cukrov a ťažkých tukov môže dôjsť k redukcii telesnej hmotnosti. Takisto je pri cvičení dôležitý dostatočný príjem kalórií, čiže aj opačný spôsob môže mať pozitívny efekt. V tomto prípade je lepšie zamerať sa na aeróbny spôsob cvičenia, kedy dochádza k zvýšenému spaľovaniu tukov, ako je chôdza, jogging, beh, bicyklovanie a podobne. Tak, ako v celkom ľudskom tele je dôležitá rovnováha a balans, aj v tomto prípade je ideálne skombinovať úpravu stravy s pravidelným cvičením.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu