SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími

Bežný účet je pre väčšinu ľudí nevyhnutnosťou pokiaľ ide o platenie účtov alebo dostávanie výplaty.

(Zdroj: HABERL)

Aj keď to môže byť skvelý nástroj na správu vašich financií, musíte sa uistiť, že ho používate rozumne.

Jedna vec, ktorú ľudia zvyknú robiť so svojimi bežnými účtami zle, je zaobchádzanie ako so sporiacim účtom. Udržiavanie obrovského množstva peňazí na bežnom účte vám môže poskytnúť pocit bezpečia, no ak si nedáte pozor, môže sa vám to vypomstiť.

Prečo nedržať peniaze na bežnom účte?

Mnohí z nás už počuli o sile tvorby bohatstva prostredníctvom investovania do akcií, podielových fondov, ETF alebo iných finančných nástrojov či produktov. Ale málokedy niekto hovorí o negatívnych dopadoch neinvestovania do týchto nástrojov. Reč je o držaní peňazí na bankovom účte.

Bežné účty sú v dnešnej dobe pravdepodobne najbezpečnejšími nástrojmi na uloženie peňazí. Žiaľ väčšina ľudí má tendenciu ukladať celý svoj životný majetok na bankových účtoch. Nemožno poprieť, že bankové účty uchovávajú peniaze v bezpečí. No držanie peňazí na bankovom účte vás spraví chudobnejšími.

Časy, kedy sa vám vklad v banke úročil minimálne takým tempom ako sa zvyšuje miera inflácie, je už dlhšiu dobu minulosťou. Vysoká inflácia a veľmi nízke alebo žiadne úroky vás robia každý rok chudobnejšími.

Ako peniaze na bežnom účte strácajú na hodnote?

Peniaze na bežnom účte nezarábajú a strácajú svoju hodnotu. Ak máme napríklad na bežnom účte alebo doma v hotovosti 10 000 €, v dôsledku inflácie sa tieto úspory znehodnocujú tým, že klesá ich kúpna sila. Inflácia podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zrýchlila v júni 2022 medziročne na 13,2 %. Čiže, ak by ste mali na bežnom účte spomínaných 10 000 €, na konci júna 2022 by tieto peniaze mali hodnotu o 13,2 % nižšiu, teda 8 680 €.

Ak však vlastníte široko diverzifikované portfólio akcií, ETF fondov, podielových fondov alebo iné investičné produkty, potom pravdepodobne ľahko porazíte infláciu počas dostatočne dlhého časového horizontu, čím zvýšite svoju kúpnu silu. V súčasnosti je cieľová miera inflácie, ktorú cieli Európska centrálna banka (ECB) 2 %, ale ako sme spomenuli za posledný rok bola oveľa vyššia. Ak je váš výnos pod úrovňou inflácie, časom strácate kúpnu silu.

Podľa údajov NBS bol ku koncu mája 2022 objem vkladov obyvateľov Slovenska 42,76 miliardy eur. Medziročne za 12 mesiacov sa však vklady obyvateľom zvýšili len nepatrne o 0,19 %. Pravdepodobne za to môžu vyššie ceny pohonných hmôt, ktoré výrazne medziročne vzrástli až o 43,4 %, a ceny potravín, ktoré boli medziročne vyššie až o 18,7 %.

Zadefinujte si ciele

Preto, ak chcete vaše peniaze zhodnocovať, je dobré sa pozrieť na ľudí, ktorým sa to už v súčasnosti a dlhšiu dobu darí. Skúsení ľudia držia na bežných účtoch iba istý objem peňazí, zvyčajne v hodnote 3-6 mesačných výdavkov domácnosti. Všetko naviac investujú do aktív, ktoré sa im zhodnocujú.

Podstatné je zadefinovať si konkrétne ciele - kedy, načo a ako chcete úspory využiť. Na základe cieľov si viete nastaviť cieľovú sumu a investičný horizont sporenia a investovania. Investujte s rozumom a s dostatočne dlhým investičným horizontom, aby ste vašej investícii dali dostatočný priestor sa vyvíjať.

Do čoho investovať?

V súčasnosti existuje množstvo investičných produktov, do ktorých môžete investovať. Podstatné je, aby vaše finančné prostriedky nezostávali bezčinne na bežnom účte a boli dostatočne diverzifikované, čím znížite riziko vašej investície.

V ponuke spoločnosti HABERL nájdete rôzne investičné produkty, z ktorých si určite vyberiete aj vy. Obľúbenými sú široko diverzifikované aktívne riadené portfóliá, ktoré sú spravované profesionálnym manažérom portfólia, a v čase poklesu vás ochránia pred prudkými poklesmi. V prípade záujmu o investovanie navštívte webstránku www.haberl.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Budova je jedinou zachovanou časťou bratislavského pivovaru Stein, ktorú pretvoril architektonický tím Bouda Masár architekti.


23. sep

„Nie je čas učiť sa byť primátorom.“


23. sep

Využite voľné dni na prelome októbra a novembra a cestujte za novými zážitkami.


INZERCIA 23. sep
SkryťZatvoriť reklamu