SME
Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?

Tetovanie - obdivované i zatracované.

Zatiaľ čo pred dvoma desiatkami rokov bolo raritou, dnes je bežnou záležitosťou populárnou naprieč všetkými spoločenskými vrstvami i vekovými kategóriami. Nápisy a symboly na koži už nie sú len výsadou rebelov. Ich nositeľmi sú bežní muži a ženy od študentov po vrcholových manažérov, ktorí si nechávajú zvečniť mená detí,dátumy svadby a motivačné citáty. Ľudia svoje telá zdobia už od nepamäti. Kedysi ako súčasť kmeňových rituálov a symbol príslušnosti k určitej sociálnej skupine. Dnes sú tetovanie a piercing hlavne spôsobom vyjadrenia individuality. S oboma spomínanými praktikami skrášľovania sa však spájajú určité zdravotné riziká. Pozreli sme sa na nich s primárkou Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Katarínou Drotárovou.

Tetovanie a piercing predstavujú pomerne výrazné zásahy do tela. Zatiaľ čo piercing je možné kedykoľvek vybrať alebo odstrániť, tetovanie je trvalou záležitosťou. A to často aj vtedy, keď sa pôvodne javí ako dočasná ozdoba, preto tento krok treba skutočne dobre zvážiť. Samozrejmosťou by mal byť výber kvalitného a overené hotetovacieho štúdia, ktoré garantuje profesionalitu a sterilné prostredie. Tatér musí pracovať v rukaviciach a predmetné miesto na tele vydezinfikovať. Nevyhnutnosťou je použitie sterilných jednorazových ihiel, pretože zanedbanie ktoréhokoľvek z uvedených faktorov môže spôsobiť mimoriadne nepríjemné následky v podobe vírusuhepatitídy typu C či vírusu HIV. „V prípade zanedbania zdravotných rizík môže tetovanie spôsobiť rôzne bakteriálne a plesňové infekcie, kožné zápaly, v najhoršom prípade aj rakovinu kože,“ hovorí primárka Estetique centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Katarína Drotárová. Hojenie potetovaného miesta zvyčajne trvá až mesiac a treba ho po celý čas potierať masťou, ideálne s prídavkom vitamínu E. „Pokým sa rana úplne nezahojí je potrebné sa vyhýbať priamemu slnku, bazénom, vírivkám, ale aj jazerám. To isté platí pri piercingu, keďže v lete a v období nadmerného potenia sa rana hojí podstatne dlhšie a horšie,“ upozorňuje dermatologička.

Ďalšou z príčin možných zdravotných komplikácií súvisiacich s tetovaním je atrament a jeho zloženie. Farby používané pri tetovaní sa vpichujú do najspodnejšej vrstvy kože - dermis, pričom obsahujú látky, ktoré môžu mať negatívne dopady na naše zdravie. Patria medzi nich napríklad arzén, nikel alebo olovo. Vedci zistili, že nanočastice niektorých farieb putujú po tele a usádzajú sa v lymfatických uzlinách, ktoré sa následne zväčšujú. Práve to sú totiž miesta v tele, kde dochádza k zachytávaniu antigénov a cudzorodých látok. Problémy s tetovaním síce nie sú časté, no bývajú závažné. Dlhodobejšie hromadenie farby vedie nielen k zväčšeniu uzlín, ale spôsobuje aj zápaly v tele. Ďalším problémom je postupné rozkladanie atramentu. Ten sa totiž postupom času odbúrava. Lekári sa obávajú, že by sa mohol počas života usadzovať v orgánoch a v dlhodobom horizonte ich poškodzovať. Podľa doktorky Drotárovej imunitný systém môže na tetovanie reagovať tiež alergickou reakciou spojenou s nepríjemným opuchom a svrbením. „Tetovanie by si mali dobre premyslieť ľudia s kožnými problémami alebo zníženou imunitou,“ vysvetľuje. Okrem toho sa s tetovaním neznášajú dobre niektoré typy liekov, napríklad imunodepresíva, lieky na liečbu rakoviny, reumatoidnej artitídy, lupusu, sklerózy multiplex či lieky na riedenie krvi. Zdobenie pokožky atramentom sa rozhodne neodporúča absolvovať v tehotenstve, nakoľko v tom čase sú ženy náchylnejšie na infekcie a hrozí im tiež vyššie riziko vzniku alergickej reakcie.

Aké nežiadúce reakcie môžu nastať pri aplikácii piercingu? Jednou z najčastejších komplikácií býva nedostatočná starostlivosť o ranu a jej čistenie, prípadne zanesenie infekcie rukami alebo prostredníctvom oblečenia. „V prípade, že sa rana zle hojí, môže dôjsť k rôznym infekciám, výronom alebo opuchom. Nakoľko materiál použitý pri zavádzaní piercingu vniká priamo do kože, musí spĺňať prísne pravidlá v oblasti sterility a bezpečnosti. Objaviť sa môže alergická reakcia na kov, z ktorého je piercing vyrobený. V prípade, že sa rana po aplikovaní piercingu zle a dlho hojí a nepomôžu ani špeciálne obklady, prichádzajú na rad antibiotiká a v horšom prípade aj chirurgický zákrok,“ upozorňuje na riziká spojené s touto formou zdobenia tela MUDr. Katarína Drotárová.

Skôr, než sa rozhodnete skrášliť si telo permanentným tetovaním či piercingom, nezabudnite si zistiť všetky informácie a dobre zvážte prípadné riziká. Nakoľko ide o značný a trvalý zásah do tela netreba sa unáhliť, ale naopak si dopriať dostatok času na premyslenie tohto kroku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Developer rezidenčného projektu Metropolis neplánuje zaviesť do zmlúv inflačnú doložku.


35m

Špeciálne vydanie denníka SME epickým komiksom si môžete kúpiť už zajtra.


INZERCIA 9 h

Jablká patria medzi naše najvzácnejšie poklady. Ako často ich máte na tanieri?


INZERCIA 9 h
SkryťZatvoriť reklamu