SME

Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?

Čo nás pred virózou ochráni a ako sa nedostať do nemocnice prezradila pediatrička MUDr. Denisa Jaššová.

(Zdroj: Adobe Stock)

Hoci sa črevné virózy šíria celoročne, v lete je ich akosi viac. Teplé počasie totiž vírusom praje a tak ľahko skomplikujú deťom, aj ich rodičom prázdninové plány. Pri výraznej dehydratácii sa navyše pobytu v nemocnici dá len sťažka vyhnúť. Čo nás pred virózou ochráni a ako sa nedostať do nemocnice prezradila pediatrička MUDr. Denisa Jaššová.

Spôsobujú ich viaceré vírusy

Prejavy črevnej virózy sú takmer vždy rovnaké. Začne sa nechutenstvom, pobolievaním brucha a vyústi do vracania, hnačkovania alebo ich kombinácie. "Črevnú virózu môže spôsobiť veľké množstvo vírusov, ale najčastejšie, obzvlášť u detí, sú to rotavírusy, adenovírusy a norovírusy. Zo symptómov prevláda vracanie a hnačky ale môžu byť prítomné aj obe naraz. Typické sú aj vysoké teploty, bolesť bruška, plynatosť, dokonca prejavy typu nádcha a následne prejavy súvisiace s dehydratáciou – teda bolesť hlavy, spavosť a zmena neurologického stavu", opisuje priebeh a symptómy letných viróz pediatrička, MUDr. Denisa Jaššová.

Kola a tyčinky nepomôžu

Nejeden rodič si kladie otázku, čo dať deťom jesť na rozbúrený žalúdok a črevá. Niekdajším "babským" receptom – slané tyčinky a kola, by sme sa mali v súčasnosti zďaleka vyhnúť. "Určite to naši rodičia mysleli v dobrom a ako-taký logický základ to malo – doplniť energiu, tekutiny a ióny. Ale bohužiaľ takýmto spôsobom sa to nedeje v tom správnom pomere, pretože sú hyperosmolárne a neodporúčané pediatrickou spoločnosťou. Ak dieťa vracia, je potrebné nechať žalúdok oddýchnuť", odporúča pediatrička. Pri známkach dehydratácie je rozhodne lepšie siahnuť po rehydratačných roztokoch určených špeciálne pre deti.

Lyžička po lyžičke

"V praxi sa často stretávame s tým, že prirodzenou reakciou rodiča je ponúknuť dieťaťu po vracaní hneď vodu, aby sa zavodnilo. To je však chyba a naopak, dve hodiny po vracaní nie je vhodné podávať žiadne tekutiny, ani jedlo, hoci o to bude dieťa žiadať", tvrdí MUDr. Denisa Jaššová. Ďalšie tekutiny na rozbúrený žalúdok môžu opätovne spôsobiť vracanie a ľahšiu dehydratáciu. Po úvodných dvoch hodinách môže rodič začať ponúkať tekutiny (vodu, materské alebo dojčenské mlieko) po dúškoch: "Určite nie plné dojčenie, alebo plný pohár vody. Z vlastnej skúsenosti viem, že je to náročné, dovoliť dieťaťu iba pár dúškov, ale je to veľmi dôležité", dodáva pediatrička. Dobrou pomôckou je nastaviť si časovač na každých 15 minút štyrikrát po sebe a potom pri tolerancii zvýšiť na každých desať minút. Po ďalších dvoch hodinách môžeme dovoliť dieťaťu už o niečo viac tekutín, stále však nie plné dávky.

Očkovaním predídete pobytu v nemocnici

Po masívnych hnačkách a vracaní je detský organizmus veľmi vyčerpaný a dehydratuje sa omnoho rýchlejšie ako dospelý človek, obzvlášť nebezpečné je to u malých detí. Najčastejšou príčinou hospitalizácie malých detí sú črevné virózy spôsobené rotavírusmi. Už niekoľko rokov je aj na Slovensku dostupné očkovanie proti rotavírusom, ktoré je možné podať perorálne deťom od 6. týždňa života. "Stane sa len výnimočne, že očkované dieťa skončí s rotavírusovou virózou v nemocnici. Priebeh ochorenia je omnoho miernejší", odporúča očkovanie pediatrička MUDr. Denisa Jaššová. "Pobyt v nemocnici s dieťatkom nie je príjemný a keďže sú črevné virózy častým dôvodom na hospitalizáciu, rozhodli sme sa, že nepovinnú očkovaciu vakcínu proti rotavírusom majú naši poistenci bez akéhokoľvek doplatku. Stačí, že im ju predpíše lekár a vyzdvihnú si ju v lekárni, nemusia vypĺňať žiadne tlačivá", dodáva na záver Beáta Dupaľová Ksenzshighová, hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 830
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 230
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 543
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 982
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 845
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Investovať všetky peniaze iba do jedného aktíva nie je ideálne.


INZERCIA 2 h

Študenti Gymnázia M. R. Štefánika sa včera neučili.


10 h

Už po jedenástykrát sa spoločnosť dm drogerie markt stala nositeľkou ocenenia Slovak Superbrands Award.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu