Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky

Najväčší hit je medový cider. Dá sa kúpiť aj v desiatich Kauflandoch.

Martin's je prvý nitriansky cider a jeden z mála remeselných ciderov na Slovensku. (Zdroj: Tomáš Halász, SME Creative)

Predstavte si menší sad na okraji dediny, v ňom zhruba tisíc stromov a hrobku. Máte?

Nachádza sa na začiatku obce Malý Lapáš, odkiaľ má Martin Hrnčár jablká na svoj cider a rodina Jánokyovcov v ňom má veľkú, aspoň päť metrov vysokú hrobku. Kedysi tu bol grófsky sad s kaštieľom, dnes je to obyčajný sad s rodinným domom.

Martin si ho nevybral náhodou. Rastú v ňom tri odrody jabloní vhodných na výrobu cideru, čo je na Slovensku pomerne ojedinelý jav. Väčšina odrôd jabloní totiž na cider vhodná nie je. Navyše, ani jeho tradícia u nás nie je práve najrozšírenejšia.

Martin Hrnčár sa napriek tomu rozhodol vyrábať ho a dosiahnuť s ním takú úroveň, že zaň získal aj gastronomické ocenenie Great Taste Awards a tri strieborné medaily na medzinárodnej súťaži Sagardo Forum. Čím je jeho cider špecifický a kde ho kúpiť, keď aj na vlastnom webe ho má takmer vypredaný?

Chutnejší ako pivo, slabší ako šampanské

Martin’s Cider patrí medzi asi štvoricu remeselných ciderov, ktoré sa na Slovensku vyrábajú. Nebol prvý, no jeho výrobca ostatné slovenské cidery neochutnal, aby sa od nich mohol odlíšiť a neurobil rovnaký.

„Nezaujímalo ma, ako chutia. Mal som jasnú predstavu a chcel som vytvoriť britský štýl,“ prezrádza Martin Hrnčár.

Nitriansky priekopník výroby cideru žil a pracoval vo Veľkej Británii, keď po prvýkrát ochutnal tento jablkový nápoj. Bol rok 2007 a jeho chuť odvtedy nemohol dostať z hlavy.

Angličania popíjajú cider najmä ako alternatívu piva. Dá sa piť v podobných množstvách, keďže má len mierne vyšší obsah alkoholu a budete po ňom chodiť o niečo menej často na toaletu.

Spomedzi všetkých nápojov sa chuť cideru najviac podobá šampanskému a podobne sa aj delí. Na sladký, polosladký a suchý. Zásadné sú len dva rozdiely. Je z jabĺk a má nižší obsah alkoholu.

Nitriansky cider sa na tejto stupnici zaraďuje medzi suchý, polosuchý aj polosladký. Existuje v šiestich verziách, z ktorých jedna je nealkoholická. Začal sa vyrábať v roku 2014, no predchádzali tomu minimálne dva roky objavovania a vylaďovania.

Súvisiaci článokStavebník robí klobásy. Najskôr sa mu smiali, teraz nestíha vyrábať Čítajte 

„Robil som to u brata v pivnici v jeho novom dome. Pozbieral som si nejaké odrody a niečo som bral aj z okolia z divoko rastúcich stromov. Nenašiel som však nič, s čím by sa dalo pracovať. Preto mi trvalo tak dlho, kým som vyladil receptúru,“ spomína Hrnčár.

Začínal s pár 50-litrovými demižónmi, dnes má ročnú produkciu na úrovni 50-tisíc fliaš. Kúpiť sa dajú na webe martinscider.sk a k dispozícii sú aj v desiatich Kauflandoch Nitrianskeho kraja. Cez Kaufland predáva najviac a už viackrát sa mu stalo, že niektoré verzie sa v priebehu roka vypredali a bolo treba počkať na nový ročník.

„Aktuálny dopyt je väčší, ako sú momentálne kapacity, preto si vyberám, koľko a kam ponúknem. Už sa takmer nemôžem venovať ničomu inému a každý deň riešim cider,“ priznáva Nitran.

Úspech sa mu podarilo dosiahnuť aj napriek tomu, že sa takmer nevenuje propagácii a v médiách sa objavuje len sporadicky.

„Nie som veľký marketér, som skôr pracant. Chcem predovšetkým robiť dobrý produkt. Ak ľudí zaujíma, nech k nemu prídu sami,“ hovorí Hrnčár.

Šesť verzií cideru

V niektorých krajinách je zakázané sladiť alebo riediť cider a v niektorých krajinách sa tomu vyhýbajú dobrovoľne. Sladkosť a obsah alkoholu by mali závisieť len od cukornatosti vyberaných jabĺk a spôsobu spracovania.

Podobne pristupuje k výrobe svojho farmárskeho cideru aj Martin Hrnčár. Obsahuje len jablkovú šťavu, oxid uhličitý a minimum siričitanov.

„Farmársky cider kvasí samovoľne v pivnici pod sadom bez pridávania akýchkoľvek kvasníc či cukru. Keď kvasinky prestanú mať živiny, umrú a kvasenie sa zastaví samé. Trvá to dlho, no považujem ho za našu vizitku. Kým sa dostane k ľuďom, prejde aj rok,“ prezrádza Hrnčár.

Vyrába sa ručne, len z prírodných surovín a bez umelých konzervantov, umelých prídavných látok aj geneticky modifikovaných zložiek. Pri ostatných typoch jeho cideru upravuje len kyslosť a cukornatosť, vďaka čomu sú sladšie. V ponuke je čistý jablkový, hruškový, višňový, jahodový a špeciálny medový, ktorý získal ocenenie Great Taste a používať môže aj označenie Značka kvality SK.

Súvisiaci článokVýnimočné slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná len jeden človek Čítajte 

Medový cider obsahuje slnečnicový med a vyrába sa tradičnou metódou, ktorou je pomalé zrenie v tankoch pri nízkej teplote po dobu šiestich mesiacov. Má mierne kyslastú chuť a vystupujú z neho jemné sladkasté chute. Odporúča sa piť vychladený.

Všetky verzie cideru okrem farmárskej sa po vyzretí vylaďujú. Má v nich zostať autentický remeselný rozmer, ale aby chutili rovnako a nemenili sa z várky na várku, je potrebný mierny priemyselný zásah s pridávaním cukru.

Všetko to prebieha v pivnici hneď vedľa sadu, kde cider leží počas celej doby zrenia. Potom ho Martin prevezie do prevádzky v Nitre, kde ho finalizuje a plní do fliaš a sudov. Najviac sa míňa obyčajný jablkový, no ak sa s ním objaví niekde na festivale, ako prvý sa vypije medový. O tom, aký je aktuálny stav v Kauflandoch, sa treba ísť presvedčiť osobne.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší