SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde

Sladké, extra veľké maliny či melóny bez jadierok nájdete v BILLA.

(Zdroj: Vitazel)

Hoci kvalitné produkty slovenských farmárov možno v obchodoch nájsť celoročne, zákazníci obľubujú najmä také, ktoré dozrievajú v letných mesiacoch. Svoje o tom vie aj spoločnosť BILLA – tá zákazníkom ponúka aj špeciálnu odrodu veľkých malín, ktoré vynikajú svojou veľkosťou a sú výsledkom 60-ročnej snahy šľachtiteľov, alebo melóny s nízkym obsahom jadierok, ktoré má v obľube zhruba polovica Slovákov.

Jahody, marhule, jablká, ale aj čerešne či broskyne – ponuka sezónneho ovocia vypestovaného poctivými slovenskými farmármi je naozaj pestrá. V rámci svojho projektu Doba slovenská ponúka kvalitné regionálne ovocie aj sieť supermarketov BILLA. "Počas kampane Doba slovenská prirodzene upozorňujeme na fakt, že lokálne výrobky spĺňajú vysoké kritériá kvality, a že ich kúpou zákazníci podporujú slovenských pestovateľov a chovateľov. V slovenských sadoch práve dozrieva chutné, voňavé ovocie a my sme veľmi radi, že si aj vďaka nám dokáže nájsť cestu k spokojným zákazníkom," povedala prevádzková riaditeľka BILLA Albena Georgieva. V týchto dňoch nájdu zákazníci v sieti supermarketov BILLA napríklad šťavnaté slovenské melóny s nízkym obsahom jadierok.

Malina ako žiadna iná

Slovenské maliny, ktoré BILLA vo vybraných týždňoch ponúkala v rámci svojho letného ovocného sortimentu, pochádzajú z obce Dunajská Lužná. Spoločnosť Danubius Fruct s.r.o. tam pestuje exkluzívnu odrodu Lagorai plus, ktorá je výsledkom 60-ročného snaženia európskych šľachtiteľov. Táto odroda sa od iných malín odlišuje najmä veľkosťou – jej plody sú oveľa väčšie, s váhou asi 8-9 gramov. Tieto rubínovočervené maliny sú tiež pevné a veľmi chutné, a oproti iným odrodám majú lepšiu skladovateľnosť – v domácnosti vydržia čerstvé až do piatich dní. Jedinečný je aj spôsob pestovania týchto malín – vyrastajú v kvetináčoch s profesionálnym substrátom, do ktorých sa pomocou špeciálnych hadíc dostáva unikátna zmes závlahy a živín riadená počítačom. Vďaka tomu sa maliny nevyčerpávajú, rastú silnejšie a plody rodia veľmi aktívne. Pri výbere malín v obchode vo všeobecnosti platí, že nesmú mať viditeľné chyby ani byť mechanicky poškodené. "Maliny sú asi najchúlostivejšie drobné ovocie, preto je dôležité všímať si, či v ich tégliku nie je nič špinavé alebo rozpučené. Dobrá malina je kompaktná, pravidelná, s neporušenými guľôčkami plodu. Maliny v jednom balení by tiež mali byť približne rovnako veľké a zrelé. Výborným pomocníkom je aj vôňa, pretože čerstvé a kvalitné maliny majú výraznú arómu. Po zakúpení je potrebné skladovať ich v chladničke," vysvetlil Jozef Mertuš zo spoločnosti Danubius Fruct s.r.o.

Hitom leta sú melóny

V rámci čerstvého letného sortimentu BILLA ponúka aj červené melóny s nízkym obsahom jadierok, ktoré v obci Marcelová, neďaleko hraníc s Maďarskom, pestuje družstvo Ovozela. Nízkojadierkové dyne vznikli postupným šľachtením, pričom majú aj vyššiu cukornatosť. Aby bolo zabezpečené lepšie opeľovanie kvetov melónov s nízkym obsahom jadierok, pestujú sa vždy pri štandardných dyniach, a dostávajú aj rovnaké dávkovanie živín. "Dyňa na poli je dozretá, keď je jej hlavný list uschnutý a spodná časť plodu je žltej farby. Vnútro má krásne červené, s lahodnou sladkou chuťou a nezameniteľnou letnou vôňou," opisuje ideálne dozreté melóny Andrej Koščo z družstva Ovozela a dodáva, že záujem Slovákov o dyne s nízkym počtom jadierok z roka na rok narastá – jadierka nemá v obľube zhruba polovica zákazníkov. Po zakúpení je vhodné melón skladovať v chladničke, aby po otvorení plodu bola jeho dužina studená a osviežujúca.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak plánujete zatepliť šikmú strechu, nechajte si poradiť. Bezplatný poradca vás prevedie celým procesom zateplenia.


3 h
Popri záchrane aktuálnej situácie sa sociálni bankári snažia ľudí hlavne finančne vzdelávať.

Banka vníma ľudí nielen cez čísla, ale aj cez príbehy.


INZERCIA 4 h

Spoločnosť Atos znova získala platinové ocenenie EcoVadis za svoj postoj v oblasti spoločenskej zodpovednosti podnikov.


INZERCIA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu