SME

Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel

Diplomat Dental vyrobil vlani dvetisíc súprav, takmer všetky exportoval.

Generálny riaditeľ Diplomat Dental Tomáš Nerád
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
FéliX Business Award (malé logo do článku)

Výroba zubárskych kresiel má na Slovensku tradíciu. Začala sa počas socializmu a je spojená s rodinou Nerádovcov z Piešťan. Jej najmladšiu generáciu reprezentuje Tomáš Nerád, ktorý je od roku 2013 riaditeľom rodinnej firmy Diplomat Dental.

Jej biznis so stomatologickou technikou sa zameriava na vývoz do zahraničia – od Mexika cez Nemecko, Belgicko až po krajiny Blízkeho východu. Predaj na slovenskom trhu je minimálny, tvorí tri percentá obratu firmy.

Vlani Diplomat Dental pri tržbách 12,1 milióna eur vytvoril 1,2-miliónový zisk, čo predstavuje medziročný nárast o 45 percent. Dlhodobo úspešná rodinná firma v súčasnosti prechádza ťažkou skúškou. Musí sa odpútať od ruských a ukrajinských trhov, z ktorých jej plynula tretina tržieb.

Vyhlasovatelia FéliX Business Award

Odborný partner

Sága Nerádovcov

Miroslav Nerád, starý otec Tomáša Neráda, od skončenia druhej svetovej vojny tridsať rokov šéfoval Chirane v Starej Turej. Jeho úlohou bolo transformovať podnik z výroby vojenskej munície na zdravotnícku techniku.

Článok nájdete v júlovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji.Článok nájdete v júlovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji. (zdroj: Hej, Ty!)

V Piešťanoch sa vyrábali samostatné stomatologické kreslá, kompresory a zdravotnícky nábytok, v Starej Turej zasa zubárske súpravy a náradie.

Po roku 1989 sa koncern rozpadol. Jednotlivé výrobné závody v celom Česko-slovensku sa transformovali na samostatné podniky a následne šli do privatizácie.

V roku 1992 začal Miroslav Nerád mladší (otec Tomáša Neráda) spolu so synom Miroslavom (Tomášovým bratom) podnikať. Založili firmu Eur-Med, ktorá sa zaoberala predajom zdravotníckej techniky, predovšetkým zubárskych súprav.

Otec Miroslav Nerád bol strojársky konštruktér a spolu so známymi sa pustil aj do vlastných zubárskych kresiel. Pre ich výrobu v roku 1996 kúpili väčšinový podiel piešťanskej Chirany od finančnej skupiny J&T. Fabrika bola zadlžená a pred krachom.

Súvisiaci článok Požiar ich nepochoval. Kým pekári plačú, im sa nadmieru darí Čítajte 

Nerádovci z Chirany prevzali jej dentálnu časť výroby (ostatné boli predané iným investorom). Vznikla firma Chirana Dental, z ktorej sa v roku 2012 rebrandingom stal Diplomat Dental.

„Osobná a firemná história sa u mňa mieša, pretože zubnou technikou sa zaoberal môj dedo a otec a v stomatologickej brandži je aj môj brat,“ sumarizuje súčasný CEO firmy Tomáš Nerád.

Študoval podnikový manažment na Technickej univerzite vo Viedni, prvé skúsenosti zbieral v rakúskej strojárskej firme Wittur, kde pôsobil ako projektový manažér. Otcova firma ho potrebovala doma, preto prikývol a v roku 2011 sa vrátil na Slovensko.

„Stal som sa ihneď konateľom a otec ma hodil rovno do vody. Buď sa človek udrží, alebo sa utopí. Mne sa, našťastie, podarilo to prvé,“ spomína.

Diplomant Dental vtedy čelil dosahom ekonomického spomalenia v dôsledku finančnej krízy. „Museli sme riešiť množstvo problémov. Moje prvé roky boli v podstate o hasení požiarov,“ hovorí Tomáš Nerád.

Súvisiaci článok Spoľahlivo testujú covid, na rade je rakovina. Ukazujú, ako zarába špičková veda Čítajte 

Keď sa situácia vo svete po finančnej kríze ustálila, v roku 2013 zomrel otec Miroslav Nerád. Diplomat Dental sa musel vyrovnať s nečakanou výmenou generácií nielen v rodine, ale aj na nižších manažérskych pozíciách. Vo firme zo starej gardy ostal len Tomášov brat Miroslav, ktorý v súčasnosti zastrešuje distribúciu produktov do krajín východnej Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Od prvovýroby po finálny produkt

Diplomat Dental pokrýva celý segment zubárskych súprav, od najjednoduchších až po najsofistikovanejšie. Ich výroba, v ktorej pracuje zhruba stovka zamestnancov, prebieha „na kľúč“ podľa požiadaviek zákazníka, a to od prvovýroby až po finálnu montáž.

To znamená, že firma si vo fabrike sama vyrába zhruba 70 percent komponentov, čím znižuje závislosť od dodávateľov. „Máme pod sebou širokú paletu procesov od obrábania a lakovania kovov až po zváranie,“ vysvetľuje Tomáš Nerád.

Na výrobu súčiastok slúžia dve linky. Takzvaná prototypová pozostáva zo starých socialistických strojov, ktoré už majú aj historickú hodnotu. Vyrábajú sa na nej súčiastky, ktoré zadáva vývojový tím v jednotkových množstvách. Komponenty do súprav, ktoré si objednali zákazníci, produkuje nová linka s modernými strojmi.

Výroba vlastných komponentov má ekonomické opodstatnenie. Celý produktový rad stomatologických kresiel zahŕňa až desaťtisíc súčiastok. Ich výrobu treba pedantne naplánovať v dávkovom režime, zvyčajne po 50 až 100 kusoch.

„Ak by sme ich výrobu zadávali externej firme, bolo by to pre nás drahšie, vyžadovalo by si to aj vyššie skladové zásoby a dodávateľovi by sa v malých množstvách ani neoplatilo pre nás vyrábať,“ dodáva riaditeľ firmy.

Finálne produkty skladajú zamestnanci bez akýchkoľvek prvkov automatizácie. Firma sa ju pokúšala pri montáži zaviesť, ale pri individuálnych zákazkách je nasadenie strojov podľa Tomáša Neráda nerentabilné.

„Pokukujeme po automatizovaných riešeniach, ktoré by nám vyhovovali, ale nenašli sme správnu formu. Úprimne, neviem si to predstaviť. Montujeme totiž desiatky až stovky kombinácií súprav podľa prania zákazníka,“ vysvetľuje.

Výroba stomatologických súprav stojí na podobných princípoch ako produkcia automobilov. Kostru každého auta tvorí modulárna platforma, na ktorej sa stavajú jednotlivé modely vozidiel s rôznou výbavou.

Aj „podvozok“ zubárskeho kresla je rovnaký, no jednotlivé nástroje a doplnky si môže zákazník nakonfigurovať sám podľa ponuky a cenníka. Najlacnejšie modely súprav sa začínajú na 10-tisíc eurách a končia sa pri 40-tisícovej cenovke.

Obchodný model piešťanskej firmy po celom svete stojí na biznisových partneroch, ktorí mu zabezpečujú objednávky. Distribútori sa zúčastňujú verejných obstarávaní, súkromným lekárom zasielajú cenové ponuky, poskytujú aj zákaznícky servis.

„Cenník má približne stovku komponentov. Lekár si z nich vyberie, čo potrebuje. Od striekačiek cez odstraňovač zubného kameňa až po výber kompresora. Súpravu si sám nakonfiguruje a distribútor nám pošle objednávku,“ vysvetľuje Tomáš Nerád. Dodanie novej súpravy zvyčajne trvá štyri až šesť týždňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okrem personalizácie podľa požiadaviek zákazníka ponúka výroba zubárskych kresiel aj priestor pre inovácie. Pred troma rokmi Diplomat Dental predstavil svoj Model Pro.

Mozgom tohto moderného zubárskeho kresla je softvér, pričom celá súprava sa ovláda cez aplikáciu v tablete. Lekár na ňu môže premietnuť záznamy a pacientovi vysvetliť zákrok, prípadne odpútať pozornosť detského pacienta rozprávkou.

Nahradiť ruský trh

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C93XZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu