SME

Oživili pivársku legendu. Kanada je top exportný trh

Branislav Cvik a Ľubomír Vančo oživili banskobystrický pivovar zdevastovaný mečiarovským privatizérom.

Branislav Cvik a Ľubomír Vančo zo spoločnosti Banskobystrický pivovar (Zdroj: Urpiner)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biznis s pivom pôvodne nebol ich snom ani srdcovkou. Branislav Cvik je vyštudovaný ekonóm a Ľubomír Vančo zasa elektrotechnik. Najprv podnikali v dovoze kancelárskej techniky a elektrických klavírov. Tovar jednoducho nakúpili v zahraničí a potom ho predali na Slovensku, zisky záviseli od rabatov, ktoré z roka na rok kolísali.

Po čase začali hľadať niečo z ich pohľadu zmysluplnejšie. Produkt s pridanou hodnotou, na ktorom by mohli postaviť značku a podnikateľský príbeh. Správny moment prišiel v roku 2006, keď v novinách našli inzerát na predaj banskobystrického pivovaru Urpín.

FéliX Business Award

Niekdajšia pivná legenda bola vtedy v konkurze a rozvrate, čo sa podpisovalo aj pod kvalitu produkcie.

Branislav Cvik a Ľubomír Vančo sa tým nedali odradiť. Jednu z najznámejších značiek pív vzkriesili a za uplynulých pätnásť rokov vrátili na mapu. Ich Urpiner je štvrtým najväčším pivovarom na Slovensku, ktorý však na rozdiel od konkurencie nemá za sebou silný zahraničný kapitál.

Spoločnosť Banskobystrický pivovar, ktorá za značkou Urpiner stojí, je nominovaná na cenu FéliX Business Award v hlavnej kategórii Excelentný biznis príbeh.

Vyhlasovatelia FéliX Business Award

Odborný partner

Po stopách privatizéra

História pivovaru Urpín v Banskej Bystrici siaha do 70. rokov minulého storočia. Dlhé desaťročia sa pre svoju kvalitu tešil obľube pivárov. Zlom prišiel, keď sa k nemu po páde režimu a malej privatizácii v roku 1991 vďaka dobrým kontaktom na Mečiarovo vládnuce Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) dostal privatizér Pavel Čupka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pivovar kúpil za 330 miliónov korún na úver. Vybavil mu ho Július Gašpar, ktorého mafiánsky bos Mikuláš Černák podľa týždenníka Plus 7 dní nazýval svojím ekonomickým poradcom.

Čupka sa začal angažovať v politike a pivovar dostal do štádia, keď prestal platiť dodávateľom a začal šetriť na surovinách.

Článok nájdete v septembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji.Článok nájdete v septembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji.

Finančné problémy a zlý manažment viedli k tomu, že Urpín z mesiaca na mesiac upadal. V roku 2002 skončil v konkurze. Privatizér Čupka v ňom zanechal dlhy vo výške 1,4 miliardy slovenských korún (46 miliónov eur v prepočte konverzným kurzom) a bol vyšetrovaný za neplatenie daní a odvodov (v roku 2017 dostal od súdu dvojročnú podmienku).

Pivovar vďaka správcovi konkurznej podstaty Vladimírovi Noskovi ako-tak prežil, pretože aj v ekonomicky ťažkých časoch udržal výrobu piva a rozpredával len majetky, ktoré s výrobou nesúviseli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Branislav Cvik a Ľubomír Vančo si už pri prvej obhliadke všimli obrovský investičný dlh pivovaru, zastarané technológie a výrobu v dezolátnom stave. Po podlahe unikala voda z pretekajúcich trubiek, skladové hospodárstvo fungovalo v papierovej forme.

Najprv si povedali, že kúpa takej rozvrátenej firmy nedáva zmysel. Potom si to rozmysleli, zariskovali a pivovar kúpili.

Noví majitelia spočiatku uvažovali, že upadajúcu značku zahodia. Napokon len mierne zmenili jej názov, lebo si uvedomili, že napriek všetkému stále predáva 60-tisíc hektolitrov piva ročne a nechceli prísť o zákazníkov, ktorí jej ostali verní.

Výroba s vlastným sladom

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C95W7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu