SME

Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie

Ministerstvo dopravy a výstavby SR opätovne zvyšuje limity nákladov na obstaranie nájomných bytov.

Podľa štátnej tajomníčky rezortu, Kataríny Brunckovej a riaditeľa Štátneho fondu rozvoja bývania, Tomáša Lamprechta, je cieľom aj naďalej podporovať výstavbu nových nájomných bytov.

Prečo ste sa rozhodli novelizovať vyhlášku a zvýšiť limity dotácií na obstaranie nájomných bytov?

K. B.: Vnímame situáciu na trhu a vidíme zmeny v stavebníctve, preto prehodnocujeme platné opatrenia. V rámci aktuálnej situácie nám samosprávy v dôsledku zvyšovania cien stavebných materiálov a prác avizovali odstupovanie od zmlúv zhotoviteľmi. Zhotovitelia neboli schopní dokončiť výstavbu nájomných bytov a chceli pristúpiť k ukončovaniu zmluvných vzťahov. To bol pre nás spúšťací mechanizmus zvyšovania limitov dotácií.

V akej výške budete navyšovať zdroje na dotácie?

K. B.: Ide už o druhé navýšenie limitov obstarávacích nákladov dotácií na obstaranie nájomných bytov, prvú úpravu sme prijali v januári a terajšia platí od 15. júla. Vychádzame z údajov Štatistického úradu SR, porovnávali sme prvé štvrťroky v rokoch 2021 a 2022. Rozdiel v cenách stavebných materiálov stavebných a prác v tomto období predstavuje nárast až o 25,5 percent. Januárová novela pokrývala navýšenie o 8, 1 percenta, na zvyšných 17 percent reaguje spomínaná novela vyhlášky. Aby sme záujem o výstavbu nájomných bytov naďalej udržali, nevylučujeme, že budeme musieť v budúcnosti pristúpiť ku korekcii týchto limitov.

Novela ktorá bola platná od januára sa týka rozhodovania o poskytnutí dotácie pre žiadostí o dotáciu, ktoré boli podávané v tomto roku. Ďalšia novela sa však vzťahuje na pripravované projekty pre tých žiadateľov , ktorí chcú žiadosť podať v budúcom roku a zohľadňuje tiež zmluvy z minulosti. Žiadateľ vie teda upraviť cenu v rámci týchto limitov aj spätne, pokiaľ preukáže, že došlo v priebehu výstavby k zvýšeniu nákladov.

"Umožnili sme zmenu projektov nájomného bývania, developer môže nájomné byty po čase predať."

Katarína Bruncková, Tomáš Lamprecht

T. L.: Vyhláška sa týka limitov, ktoré sú pre dotácie. Ide teda o zložku podpory, ktorú poskytuje ministerstvo. Úvery zo ŠFRB boli v približne rovnakom rozsahu navýšené už od januára, čiže ak dnes žiadateľ požiada o dotáciu a dofinancovanie cez úver ŠFRB, mal by byť schopný dokončiť svoju stavbu.

Aké ďalšie kroky podnikáte na podporu žiadateľov?

K. B.: Snažíme sa znižovať byrokraciu, a to napríklad zjednodušovaním tlačív, ktoré má žiadateľ vypĺňať, ale aj znižovaním počtu príloh, pretože mnohé údaje si dokážeme vytiahnuť z verejne dostupných registrov. Od žiadateľov požadujeme len také doklady, ktoré nie sú dostupné. Skrátili sme tiež lehoty na posudzovanie žiadostí, zo 110 na 60 dní a predĺžili sme tiež lehoty na podanie žiadostí. Napríklad ak sa žiadateľ uchádzal o poskytnutie dotácie v kombinácii s úverom, predĺžili sme lehotu na podanie z februára až do konca mája. Pokiaľ sa uchádza iba o úver, lehota na podanie žiadosti je až do konca augusta. Najdôležitejšie však je, že sme umožnili, aby v procese už podanej žiadosti mohol žiadateľ v rámci určitej dodatočnej lehoty odstraňovať nedostatky vo svojej žiadosti.

T. L.: V rámci zefektívnenia procesov ŠFRB dokáže o žiadosti rozhodnúť v priemere do tridsiatich dní. Ďalej sme umožnili zakladať a ručiť financovaným projektom, podobne ako to robia komerčné banky. Žiadatelia už nepotrebujú ručiť inou nehnuteľnosťou alebo bankovou zárukou. Umožnili sme navyšovanie úverov a to aj v rámci prebiehajúcej výstavby.

Od začiatku roka 2022 má fond ku dnešnému dňu celkovú požiadavku na úvery 160 miliónov eur. V rámci nej sem patria aj žiadosti od fyzických osôb, obnova bytových domov, nájomné byty, zariadenia sociálnych služieb a taktiež ubytovacie domy. Spolu sme schválili podporu vo výške 83 miliónov eur.

Čo plánujete ďalej?

T. L.: Z pohľadu obcí vnímame opatrnosť pri predkladaní žiadostí. Je to pre spomínané zvyšovanie cien stavebných materiálov a prác, ale aj pre zvyšovanie cien energií. Starostovia nedokážu odhadnúť, ako sa bude situácia vyvíjať naďalej a či budú vedieť prenajímať nájomné byty. Vidíme však záujem súkromného sektora, ktorého priťahuje výstavba nájomných bytov a zdá sa, že obce to vítajú.

K. B.: Developeri chcú prejsť z komerčného predaja na výstavbu nájomných bytov. Preto sme umožnili zmenu projektov nájomného bývania a po tridsiatich rokoch už môže developer byty predávať. Hlavným lákadlom pre súkromný sektor zostáva možnosť získať úver do výšky 95 percent nákladov a pri fixnej úrokovej miere jedno percento na štyridsať rokov. Slovensko patrí v počte nájomných bytov v rámci Európskej únie ku krajinám s nízkym podielom nájomného bývania - iba 6 percent z celkového trhu nehnuteľností tvorí nájomné bývanie a z toho 3 percentá tvorí súkromné nájomné bývanie. Zvyšné 3 percentá predstavujú byty vo vlastníctve samosprávy.

Ďalšiu podporu smerujeme do obnovy bytových budov, zariadení sociálnych služieb a ubytovacích domov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 131
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 999
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Každý piaty zomrie 8 771
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 790
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 967
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 8 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 8 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu