SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať

„Nie je čas učiť sa byť primátorom.“

Prinášame vám rozhovor s primátorom mesta Prešov v rokoch 2006 – 2014 Paľom Hagyarim, ktorý je späť.

Prečo ste sa rozhodli vrátiť a zabojovať o post primátora mesta?

Namiesto slov si prajem konať. V Prešove som sa totiž narodil ja, môj otec, dedo i ďalší predkovia.

Nemôžem a ani nechcem sa nečinne prizerať na úpadok mesta. Najmä keď som presvedčený, že v Prešove žijú mimoriadne schopní ľudia. Je len potrebné dať im príležitosť na rast a vlastnú realizáciu. Mesto bude také silné, akí silní budú jeho obyvatelia. A ľudia budú takí silní, aké silné bude vedenie, ktoré im dá pevnú pôdu pod nohami v týchto neľahkých časoch.

Prajem si priniesť Prešovčanom skutočné hodnoty, dynamiku a nádej na dôstojný život v meste.

Čo podľa vás odlišuje vás od ostatných kandidátov na post primátora mesta?

Praktické skúsenosti riadenia mesta na dennej báze. Osem rokov každodennej práce na poste primátora mi dalo neuveriteľné skúsenosti.

Skúsenosť je predsa neprenosná. Nedá sa kúpiť, vymyslieť ani nárokovať si. Skúsenosť sa dá len zažiť. Keď hovorím zažiť, myslím tým aj učiť sa z chýb. Zažil som v svojom živote mnoho ťažkých okamihov. Veľa som ich ako advokát za dlhé roky riešil, mnohým som ako človek pomáhal v neľahkých až hraničných životných situáciách.

Tieto praktické skúsenosti nemá žiaden z aktuálnych kandidátov. Ja sa nedomnievam. Ja som Prešovské slasti i strasti okúsil na vlastnej koži. A verte mi, ak by tá moja koža bola akokoľvek tvrdá, nie je možné necítiť trápenie z toho ako Prešov upadol.

Prajem si viesť Prešov s vierou, že nás čaká po prekonaní ťažkých čias skvelá a radostná budúcnosť.

Som ochotný a schopný prísť do úradu a hneď začať pracovať. Som pripravený pracovať tak intenzívne, tvrdo a dlho, kým naše mesto bude opäť v kondícii poskytnúť svojim ľuďom miesto pre dobrý život.

Čo by ste chceli zdôrazniť?

Teraz skutočne nie je čas na experimenty.

Žijeme náročnú dobu inflácie, vojny, energetickej krízy. Nie je čas učiť sa byť primátorom.

Prešov potrebuje človeka, ktorý pozná jeho problémy. Ktorý je schopný ich riešiť okamžite. Ktorý načúva potrebám i kritikám svojich obyvateľov. Ktorý zabezpečí, aby pracovníci úradu tu boli pre ľudí. A nie naopak. Aby na mestskom úrade vládla ústretovosť a ľudská citlivosť voči občanovi mesta.

Aby bola zabezpečená promptnosť rozhodnutí a vyjadrení. Aby sme chápali, že ceny idú zo dňa na deň vyššie a že je potrebné reagovať včas na všetky vzniknuté situácie. Nemôžeme si dnes dovoliť taký luxus, aby sme v čase ťahali tendre, povolenia, pretože jednoducho o mesiac to môže stáť dvakrát toľko. Musíme žiť v realite. Musíme byť bystrí, rýchly, rozhodní.

A to budeme vtedy ak budeme spolu ťahať za jeden povraz. Keď bude radnica otvorená podnetom a nápadom ľudí. Keď každý, ktorý bude mať záujem prispieť svojou snahou k zlepšeniu situácie v meste bude mať dvere k primátorovi otvorené. A primátor musí počúvať. Pretože nielen úrad ale najmä primátor je tu pre svojich Prešovčanov.

Prešov potrebuje primátora, ktorý je k dispozícii na osobné stretnutia. Ktorého nájdete, ak ho hľadáte a potrebujete. Ktorý vás vypočuje, keď hovoríte. Ktorý má cit i súcit k ľudským životným momentom.

Záleží mi na Prešove a túžim byť súčasťou jeho znovuzrodenej sily, života i dôstojnosti, ktorú si ako veľké mesto Slovenska iste zaslúži. Som pripravený pracovať z lásky i hrdosti na svoj „koňarsky pôvod“.

Nebojíte sa drastického predpokladu budúcnosti?

Čakajú náš neľahké časy. Čoho sa ale bojím viac ako náročných situácii je, že zostane v Prešove súčasne vedenie a riadenie mesta. Moje milované mesto padlo na svoje dno, prerazilo ho a padá ďalej.

Je čas znova sa odraziť a vykročiť vpred za pozitívnou budúcnosťou. Z histórie predsa vieme, že Prešov prežil morové epidémie, vojnu, požiare a som presvedčený, že prežije aj tento úpadok. Zvládne to, ak ho zachránime včas. Som presvedčený, že po voľbách spoločne navrátime nášmu mestu rozmanitý život, ktorý nám „východňarským koňarom“ koluje v žilách.

Čo so sebou chcete ako človek do Prešova priniesť?

Verím, že prinesiem môjmu rodnému mestu najmä nádej na dôstojný život v Prešove. Že prinesiem farbu v smutných časoch. Chcem prinavrátiť pozitívny a profesionálny prístup. Chcem vrátiť čistotu, poriadok, pokosené sídliská. Chcem vrátiť kvety a radosť.

Prajem si, aby mesto žilo, aby sa Prešovčania stretávali na čistých uliciach, ihriskách a verejných plochách. Aby tak po čase pandémie mali obyvatelia Prešova čo najväčšie možnosti kultúrnych a športových podujatí, ktoré nám tak veľmi chýbali. Jednoducho ten skutočný, nenahraditeľný ľudský kontakt.

Čas nevrátim, ale viem vytvoriť novú, krajšiu budúcnosť v meste PREŠOV.

Ďakujem za rozhovor.

Bolo mi cťou, veď som jeden z vás. Váš Paľo Hagyari – rodený koňar.

Objednávateľ: SME RODINA, Leškova 3005/5, 811 04 Bratislava. IČO: 42254515

Dodávateľ: Petit Press, a. s., divízia východ, o. z.. Letná 47, 040 01 Košice. IČO: 35790253

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie, ktorá sa s jej obsahom nestotožňuje. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Celkovo, vo všetkých 11 zúčastnených dm krajinách, sa podarilo vyzbierať sumu 551 254 eur.


8 h

Maďarsko a jeho hlavné mesto sú živé a krásne po celý rok. Jedinečné čaro však má rozhodne v zime, najmä v období sviatkov.


INZERCIA 12 h

Na systémové zmeny potrebuje občianske združenie Návrat dobrého partnera.


INZERCIA 21 h
SkryťZatvoriť reklamu