SME

Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?

Červené a Mŕtve more, farebná púšť, historické miesta a do toho nádych Orientu.

Jordánske kráľovstvo, rozlievajúce sa na Blízkom východe je miestom, kde sa snúbi krása arabského sveta, orientálnych príbehov aj magických púští, morí či stratených miest.

Dnes je skvelou a nie príliš vzdialenou destináciou, kde viete prežiť dokonalé dobrodružstvo. Prečo si ľudia práve Jordánsko tak zamilovali? Červené aj Mŕtve more, farebnú púšť, stratenú Petru, biblické aj staroveké miesta a do toho nádych magického Orientu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očarenie Orientom v Ammáne

Hlavné mesto Ammán nepatrí medzi najznámejšie miesta sveta, hoci ak mu podľahnete, objavíte malý poklad. Ammán nemá dominantu ako Jeruzalem, Dubaj či Istanbul, ale má v sebe dušu arabského sveta a preto niet lepšieho začiatku pri spoznávaní Jordánska ako uličky a bazárové štvrte starého mesta.

Starý Ammán, zvaný aj Balad, leží v údolí, okolo ktorého vyrástli pahorky po vzore starovekého Rímu. Tu dole to pulzuje, bzučí, cítiť tu vôňu korenín z obchodíkov, vodné fajky z malých čajovní, ale aj ovocie či zeleninu, ktorej sú tu plné priehrštia. Ráno sa tu stretáva snáď celé mesto, aby nakúpilo a dozvedelo sa novinky.

Ammán - mešita v centre mestaAmmán - mešita v centre mesta (zdroj: Tomáš Kubuš)

Len pár krokov odtiaľ Ammán vydá svoju zabudnutú krásu. Je to starobylé, historické miesto, a tak pred očami vyrastie rímske Nymfeum, neskôr niekoľko stĺpov na bývalom Fóre a korunu krásy nasadí centru okázalé rímske divadlo.

Pohľad na Ammán z rímskeho divadlaPohľad na Ammán z rímskeho divadla (zdroj: Tomáš Kubuš)

Vyšliapte si niekoľko schodov, sadnite si na vrchol, kam chodia hľadať súkromie aj zamilované páry a sledujte panorámu mesta, ktorému dominuje Citadela, otvorená kniha ammánskych aj jordánskych dejín. Pritiahne vás ako magnet a ani sa nenazdáte a stojíte v tieni Heraklovho chrámu, byzantských ruín či umajovských palácov. Všetko sa dialo na tomto pahorku.

Mesto neprestáva pulzovať ani s pribúdajúcim časom, práve naopak. V uličkách sa už predáva čerstvý falafel, grilujú sa kebaby, pripravujú sa džúsy z granátových jabĺk a chlapci roznášajú čaj v malých pohárikoch s kilom cukru. Nazrite aj do moderných ammánskych štvrtí kam chodia nakupovať domáci alebo sa len chodia prechádzať, aby tu boli videní.

Úchvatné staroveké dedičstvo

Jordánsko vďaka svojej polohe v srdci Blízkeho Východu patrí k najhistorickejším krajinám regiónu a preto ak milujete príbehy histórie či pohľad na staroveké, zabudnuté miesta, budete si tu pripadať ako v raji.

Už Ammán vám ukázal, že s antikou tu treba počítať a stačí sa vybrať hodinu na sever od mesta a ocitnete sa vo fantastickom mieste zvanom Jerash. Už len prezývka „jordánske Pompeje“ človeka navnadia a sľubujú zážitok. Jerash naozaj nesklame. Vojdete dnu cez pompéznu Hadriánovu bránu, ktorú postavili obyvatelia mesta práve na oslavu toho, že sa tu Hadrián objavil na návšteve. Až takto ďaleko siahala ríša zrodená na brehoch Tiberu.

Jerash sú jordánske PompejeJerash sú jordánske Pompeje (zdroj: Tomáš Kubuš)

Kam sa pozriete, tam sa to hemží starovekými pamiatkami. Pár krokov a stojíte uprostred Hipodromu, neskôr sa ocitnete na oválnom námestí s dokonalým stĺporadím a odtiaľ je to len na skok do Diovho chrámu či veľkého divadla. Ako náhle do neho vstúpite, dvojica jordánskych hudobníkov spustí pieseň, ktorú sprevádza bubon aj gajdy. Tie v krajine zostali ako pozostatok britskej nadvlády a celkom sa im sem hodia.

Ruiny v Jerash vedľa moderného mestaRuiny v Jerash vedľa moderného mesta (zdroj: Tomáš Kubuš)

Jerash prekvapí aj svojimi byzantskými kostolmi a nádhernými mozaikami s ktorými sa ešte stretnete na mnohých iných miestach. V chráme bohyne Artemis si dajte pohárik čaju s mätou a na konci schodiska budete kráčať po dláždených uliciach lemovanými dokonalým stĺporadím. Ak by Jordánsko nemalo svoju Petru, tak by bol Jerash jednotkou v krajine.

Krajina biblických príbehov

Južne od Ammánu, tam kde sa už skončia pahorky mesta sa objaví mestečko menom Madaba. Dosiaľ možno anonymný bod na mape Blízkeho Východu, no skutočnosť je taká, že predstavuje peknú mozaiku krajiny. Nielen preto, že tu vedľa seba nájdete kostoly a mešity, ale aj preto, že práve tu vznikajú dnes najkrajšie mozaiky, ktoré tu majú viac než 2000 ročnú tradíciu.

Mesto MadabaMesto Madaba (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Ťahákom je kostolík sv. Juraja, ktorý v sebe ukrýva azda najfantastickejšiu mapu Blízkeho východu vyskladanú z dvoch miliónov kúskov kamienkov. Nájdete na nej svätý Jeruzalem, biblické Jericho, Hebron, Betlehem, ale aj Mŕtve more, horu Sinaj či iné menej či viac známe miesta.

Pár kilometrov odtiaľto leží Hora Nebo, biblické miesto prepletené s osudmi Mojžiša. Práve odtiaľto sa mal pozerať na zasnúbenú zem po rokoch putovania púšťou. Aj vy uvidíte ten istý výhľad. Údolie rieky Jordán sa napája na Mŕtve more a nad ním rastú pahorky ozdobené Olivovou horou. Je v tom kúsok mágie. Nezabudnite sa pri tej kráse pozrieť aj do kostola s mozaikovou výzdobou, ktorú si prišiel pozrieť v roku 2000 aj pápež Ján Pavol II. a hneď vedľa zasadil svoj olivovník.

Hora Nebo a pamätník Mojžiša, ktorý je s miesto spájanýHora Nebo a pamätník Mojžiša, ktorý je s miesto spájaný (zdroj: Tomáš Kubuš)

Klenot ukrytý v skalách - Petra

Akú stavbu si predstavíte ak sa povie Jordánsko? Jasné, však, nie je to nič iné ako slávna Pokladnica v Petre a presne za tou sa tu viete jednoducho vybrať. Stačí prísť do mestečka Wadi Musa v Mojžišovom údolí. Pred 200 rokmi by ste tu boli sami a málokto by tušil, že červenkasté skaly naokolo ukrývajú mesto a stopy nabatejskej civilizácie, no dnes pozná Petru celý svet.

Petra a jej ruiny ukryté za kopcamiPetra a jej ruiny ukryté za kopcami (zdroj: Tomáš Kubuš)

Je tak unikátna, že sa stala novodobým divom sveta, ikonou Jordánska, no aj celého Blízkeho Východu a patrí k najznámejším pamiatkam sveta. Kráčať Siqom, úzkym kaňonom na konci ktorého sa objaví pohľad na Pokladnicu je krásnym zážitkom.

Svet ju pozná ako Pokladnicu, no v skutočnosti ide o monumentálnu a okázalú hrobku kráľa Aréta, ktorý kedysi Nabatejcom vládli. To si len o stáročia neskôr Beduíni mysleli, že do stavby niekto ukryl faraónov poklad a preto ju premenovali. Poseďte si pri Pokladnici, oddýchnite si pri poháriku čaju a kráčajte ďalej.

Tu Petra ani zďaleka nekončí, práve naopak. Prašná cesta sa zarezáva hlbšie okolo nádherných fasád, odrazí sa od rímskeho divadla vytesaného do skál, prejde popod Kráľovské hrobky a zastaví sa až na konci dláždenej rímskej cesty neďaleko Veľkého chrámu so sloními hlavicami a pri majestátnej ruine starovekého chrámu. Každý krok je tu príbehom a vy máte po hodine už dve sto fotiek.

Ak máte energiu, vyberte sa po schodoch, ktorých je tu až 800 na vrchol kopca, kde tróni krásna hrobka Ed Deir a za ňou máte výhľady na okolitú krajinu. V Petre sa môžete túlať celý deň a nebudete jej mať dosť. Skúste sa pozrieť aj na špeciálny program nočnej Petry. To kráčate Siqom osvetlený sviečkami až k Pokladnici, na ktorej sa mihotajú plamienky a svetlá zmiešané s nocou. Cítite tie zimomriavky?

Najkrajšia púšť Wadi Rum

Jordánsko sa môže popýšiť aj púšťou, no nie hocijakou, pretože púšť Wadi Rum na juhu krajiny patrí k najkrajším na celom Blízkom Východe. Je zároveň aj najfarebnejšou spomedzi všetkých okolitých púšti a ak si k tomu pripočítate staré džípy, vyjazdené pieskové stopy a ukryté tajomstvá medzi zrnkami piesku, tak viete, že toto miesto musíte vidieť.

Wadi Rum je najkrajšou púšťou na Blízkom VýchodeWadi Rum je najkrajšou púšťou na Blízkom Východe (zdroj: Tomáš Kubuš)

Príchod do púšte z Petry má svoje grády. Za maličkou dedinkou Rum sa začína púštne dobrodružstvo. Džíp sa natriasa a vám do tváre udiera teplý, púštny vánok. To je presne ono! Vyleziete na obrovskú pieskovú dunu alebo nasadnete na ťavu a skúsite si aké je to kráčať v knísavej karaváne s pieskom v zuboch?

Džípom za dobrodružstvomDžípom za dobrodružstvom (zdroj: Tomáš Kubuš)

Wadi Rum je miestom, ktoré dodnes patrí Beduínom. Kedysi ich predkovia žili v stanoch, brázdili púšť so svojimi stádami a za studňami a hoci dnes prijali moderný spôsob života, stále sa vracajú. Život bez hraníc je magnet a preto mnohí chodia stále do púšte, aby v nej trávili svoj čas, spravili si piknik alebo len prespali pod miliónom hviezd.

Ponorte sa hlbšie a medzi voskovými horami objavte aj vzácne petroglyfy Thamunidov, starej civilizácie, ktorá si takto odovzdávala informácie o obchodných cestách.

Atmosféra púšte Wadi Rum pri západe slnkaAtmosféra púšte Wadi Rum pri západe slnka (zdroj: Tomáš Kubuš)

Ak stretnete Beduínov, môžete si byť istí, že skončíte v stane sediac pri ohni, na ktorom je posadená kanvica s čajom. Ten sa tu pije s mätou, púštnou šalviou, škoricou aj kardamónom a je sladký ako život na púšti.

Tento nekonečný priestor si zamiloval aj Lawrence z Arábie, ktorý tadiaľto počas vojny prešiel a dopomohol k pádu Osmanov a k začiatku rozdeľovania Arábie na moderné štáty. Wadi Rum zostáva ešte dlho v pamäti.

Kúpanie sa na najnižšom mieste sveta

Medzi najväčšie lákadlá Jordánska nepatria len ruiny zabudnutých miest, ale ja relax a nie hocijaký. Budete totiž relaxovať na najnižšie položenom mieste sveta na brehu Mŕtveho mora. Jordánci si dávajú záležať na tom, aby ste u nich prežili nezabudnuteľnú dovolenku a tak aj svoje rezorty prispôsobujú k týmto zážitkom.

Mŕtve more je niečo, čo si človek nikdy nevie predstaviť, pokiaľ do neho sám nevystúpi a neocitne sa v jeho extrémne slanej vode. Tá je tak slaná, že v nej nebudete môcť plávať tak ako ste zvyknutí a voda vás bude miestami až bizarne nadnášať. Len si na ňu ľahnite, vyberte si noviny a nechajte sa nadnášať ako korkový štupeľ, ktorý tam niekto len tak pohodil. To všetko s výhľadom na jordánske pahorky s horou Nebo a na zvlnenú krajinu, kde sa mieša Palestína s Izraelom.

Mŕtve more je hranicou medzi krajinami a vy ste tak na unikátnom mieste. Po kúpeli sa na pláži natrite čiernym bahnom a to vám krásne zregeneruje pokožku. Tomu sa povie relax! V rezorte si ešte oddýchnete v bazéne, dáte si dobrý drink, vodnú fajku alebo mätový čaj a pokračujete.

Naše tipy na hotely pri Mŕtvom mori

Ramada Resort Dead Sea 4* z Viedne alebo Budapešti

  • dĺžka pobytu: 6 - 9 dní (5 - 8 nocí)
  • odlet: Budapešť alebo Viedeň
  • strava: polpenzia, plná penzia
  • cena: od 555 eur/osoba
  • termíny a detaily zájazdu >>
Ramada Resort Dead Sea 4*Ramada Resort Dead Sea 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Holiday Inn Dead Sea 5*

  • dĺžka pobytu: 6 - 8 dní (5 - 7 nocí)
  • odlet: Budapešť alebo Viedeň
  • strava: raňajky, polpenzia, plná penzia
  • cena: od 675 eur/osoba
  • termíny a detaily zájazdu >>
Holiday Inn Dead Sea 5*Holiday Inn Dead Sea 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Hilton Dead Sea Resort 5*

  • dĺžka pobytu: 6 - 8 dní (5 - 7 nocí)
  • odlet: Budapešť alebo Viedeň
  • strava: raňajky, polpenzia, plná penzia
  • cena: od 845 eur/osoba
  • termíny a detaily zájazdu >>
Hilton Dead Sea 5*Hilton Dead Sea 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Crowne Plaza Dead Sea Resort 5*

  • dĺžka pobytu: 7 - 8 dní (6 - 7 nocí)
  • odlet: Budapešť alebo Viedeň
  • strava: raňajky, polpenzia, plná penzia
  • cena: od 755 eur/osoba
  • termíny a detaily zájazdu >>

Mövenpick Resort & Spa 5*

  • dĺžka pobytu: 7 - 8 dní (6 - 7 nocí)
  • odlet: Budapešť alebo Viedeň
  • strava: raňajky, polpenzia, plná penzia
  • cena: od 865 eur/osoba
  • termíny a detaily zájazdu >>
Mövenpick Resort & Spa 5*Mövenpick Resort & Spa 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Kempinski Ishtar 5*

  • dĺžka pobytu: 7 - 8 dní (6 - 7 nocí)
  • odlet: Budapešť alebo Viedeň
  • strava: raňajky, polpenzia, plná penzia
  • cena: od 1 146 eur/osoba
  • termíny a detaily zájazdu >>

Na brehu Červeného mora

Na samotnom juhu krajiny, tam kde sa dotýka Egyptu aj Saudskej Arábie má Jordánsko úzky pásik Červeného mora. Využíva ho dokonale, a tak tu dnes stoja rezortové hotely, ale aj mestečko Aqaba ako prímorské letovisko celého Blízkeho Východu.

Červené more v JordánskuČervené more v Jordánsku (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Aqaba má v sebe aj kúsok histórie od byzantských či arabských ruín, no kto sem príde, toho zláka krása Červeného mora, potápanie či šnorchľovanie. Miestne pláže sú osviežujúce a voda čistá a priezračná. Ste v Červenom mori, tak si môžete byť istí, že svet pod vodou je tu očarujúci. Ak sa vám pod vodu potápať nechce, stále si môžete nasadnúť do loďky s preskleným dnom a pozerať sa na koralové útesy v suchu. Ak pod vodou uvidíte tank, nepretierajte si oči, naozaj tam zostal ako spomienka na vojnu a dnes je atrakciou.

Plážové dni utekajú rýchlo, no pred odchodom z Aqaby sa prejdite aj miestnym trhoviskom s koreninami, poseďte si v lokálnej čajovni, ochutnajte šawarmu a večer si užívajte grilované ryby pár metrov od mora, kde môžete sledovať svetielka neďalekého izraelského Eilatu. Aj takto môže vyzerať Jordánsko. Krajina bohatá na zážitky a mozaika niekoľkých svetov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu