SME

Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?

ASUS ukázal novú generáciu notebooku.

(Zdroj: Barbora Girmanová / SME Creative)

Predstavte si, že používate navigáciu v stojane na čelnom zrkadle auta a zrazu niekto príde s palubným počítačom. Alebo že na smartfón, ktorý má štandardne jeden fotoaparát, niekto umiestni tri. Prípadne z neho celkom odstráni tlačidlá tak, že je celý dotykový. Podobný prevrat urobil ASUS s notebookom, ktorý má dve obrazovky.

Volá sa ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED a pravdepodobne vám pomôže, ak si najskôr prečítate, ako sa používa a pre koho je určený. Je to ako mať v aute namiesto manuálnej prevodovky automatickú. Tiež treba najskôr vysvetliť, ako sa používa, aj napriek desiatkam rokov strávenými za volantom.

Ergonómia notebooku

Keď chytíte prvýkrát do ruky ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED, cítite sa ako murár, ktorý ide po troch rokoch do divadla a má si dať na seba oblek. Jednoducho, musíte sa aklimatizovať. Žargónom by sme povedali preprogramovať. Má dve obrazovky, touchpad v pravom dolnom rohu a klávesnicu v spodnej časti.

Touchpad v rohu nielen inak vyzerá, ale aj inak funguje. Zatiaľ čo pri väčšine notebookov máte dlane relatívne pri sebe a uložené v strede, pri ASUS-e sú ruky rozkročené a každá sa venuje inej činnosti. Občas je to podobné, ako hrať na klavír.

Chvíľu si na to budete zvykať, ale keď dostanete do pravej ruky cit, budete to vnímať ako prácu s joystickom veľkej mechanickej ruky. Cez pomerne malý úzky priestor dokážete robiť veľké pohyby a ovládať celý počítač.

Touchpad síce na prvý pohľad vyzerá svojou veľkosťou nepoužiteľne, ale reaguje svižne a pozná gestá od jedného až po štyri prsty. Rýchlo začnete mať dojem, že nemáte dostatok prstov a keď sa dozviete, že obe obrazovky sú dotykové, začnú vám chýbať aj ruky.

Dve obrazovky umožňujú vypustiť klávesnicu aj touchpad a používať ich ako tablety. Prípadne môžete mať jednu ruku na pomyselnom joysticku a druhou ovládať doplnkové funkcie cez obrazovku. Individuálnym kombináciám sa medze nekladú.

Zaujíma vás, na aké aktivity sú vhodné dve obrazovky? Na hocičo, čo robíte aj pri štandardnej kombinácii jedného vstavaného monitora a jedného externého. Je v tom len jediný rozdiel. Pri ASUS-e budete mať so sebou dve obrazovky kedykoľvek a kdekoľvek. V kancelárii, na cestách aj pri hraní hier.

Dve obrazovky:

  • Sú vhodné pri písaní článkov či poznámok. Na hlavnej obrazovke môžete mať otvorený textový editor a na spodnej video, článok či akékoľvek materiály.
  • Sú vhodné pri práci s dizajnovými nástrojmi či pri strihaní videa. Na vrchnej obrazovke budete tvoriť a na sekundárnej budete mať časovú os, nástroje, farebnú paletu či iné doplnkové možnosti.
  • Sú vhodné pri programovaní. Na hlavnej obrazovke budete programovať a na doplnkovej vám môže bežať priebežný výsledok alebo tam môžete mať vytiahnuté akékoľvek doplnky k programovaniu.
  • Sú vhodné pre hudobníkov, ktorí upravujú skladby alebo s nimi inak pracujú.
  • Sú vhodné pri hraní hier. Na väčšej obrazovke budete hrať a na menšej budete mať otvorený čet či iné sprievodné nástroje k hre.
  • Sú vhodné na používanie akejkoľvek aplikácie, ktorá obsahuje ovládací panel. Softvér je prispôsobiteľný aplikáciám ako Adobe Photoshop, Lightroom Classic, Premiere Pro či After Effects a dá sa využiť na zmenu veľkosti štetca, nastavenie sýtosti či úpravu priehľadnosti vrstiev.
  • Sú vhodné pri nákupoch cez internet či akomkoľvek prehliadaní webu, keď potrebujete veci porovnávať alebo mať pred očami dve webové stránky naraz.
  • Sú vhodné pri používaní viacerých aplikácií či okien. Informácie či súbory môžete medzi nimi ľahko presúvať.

Spomedzi netradičnej trojice dvoch obrazoviek, touchpadu v pravom dolnom rohu a klávesnice v spodnej časti si budete najdlhšie zvykať na poslednú menovanú. Pri obrazovkách aj touchpade sa dá ľahko vynájsť, ale pri klávesnici vám bude chýbať podložka pod ruky.

Ak nechcete, aby vám zápästia levitovali vo vzduchu, bude dobré podložiť si ich. Ani potom však nebude klávesnica ako akákoľvek iná.

Jej klávesy majú jemné 0,2-milimetrové prehnutie, ktoré zodpovedá tvaru končekov prstov. Je to „přitom taková blbost“ a bežne by vám to ani nenapadlo, ale vďaka nemu získate väčšiu istotu a pocit, akoby vám prsty zapadli do klávesnice. Prípadne do plastelíny.

Dve obrazovky

Predošlé generácie ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED mali sekundárnu obrazovku zároveň s klávesnicou, čím sa niekedy zhoršovala viditeľnosť, objavovali sa odlesky a neraz sa obrazovka takmer nedala použiť. Tá súčasná prišla s technológiou naklápania, čo ju dokáže zdvihnúť o 20 milimetrov a nakloniť o 12 stupňov.

Vďaka tomu má obrazovka ideálnu pozorovaciu polohu a zlepšilo sa aj chladenie. Keďže je ventilátor umiestnený pod ňou a pri otvorenom notebooku je vždy vysunutá, zvýšil sa prietok vzduchu o 38 percent a povrchová teplota notebooku sa znížila o 7 stupňov. Znamená to menšiu záťaž pre procesor aj grafiku, keďže ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED dáva so svojimi poprednými parametrami svojim vnútornostiam naozaj poriadne zabrať a efektívne chladenie „potřeboval jako sůl“.

Hlavná obrazovka má 14,5-palcový dotykový OLED NanoEdge displej s 2,8K rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Možno vám to veľa nepovie rovnako ako certifikáty Dolby Vision4, PANTONE Validated a VESA DisplayHDR True Black 500. Povedané ľudskou rečou, obrazovka zaisťuje presné podanie farieb a tú najhlbšiu čiernu, ktorá poskytuje mimoriadne realistické detaily. Množstvo notebookov pri nej ťahá za kratší koniec. Navyše, je dotyková.

Sekundárna obrazovka sa volá ScreenPad Plus, má 12,7 palca a tiež je dotyková. Síce má matnejší povrch a pôsobí ako elektronická čítačka, ale po zapnutí sa výrazný rozdiel oproti hlavnému displeju mierne vytratí. Podporuje viaceré dotykové perá a dá sa používať ako tablet, takže cez ňu môžete ilustrovať alebo ovládať čokoľvek v počítači.

Na začiatku je to s ňou trochu nezvyklé, ale len čo sa preprogramujete, príde vám ako prvok, ktorý mal byť v notebookoch odjakživa. Vďaka pomerne plynulému prechodu obrazoviek si viete okno roztiahnuť na obe a mať dianie takmer pod rukami.

Parametre a výkon

Na to, že má notebook celokovovú konštrukciu, váži len 1,7 kilogramu. Je aj pomerne útly, v najhrubšom mieste má menej ako dva centimetre. Vyrába sa v čiernej matnej farbe s minimalistickým dizajnom, čo z neho robí jeden z najkrajších notebookov na trhu. Niekto by ho označil aj za najkrajší, ale krása je subjektívnou kategóriou.

Viac zaň hovoria parametre, pri ktorých už o subjektivite nie je reč. Využíva Windows 11 Pro, má 12. generáciu štrnásťjadrového procesoru od Intelu, 32 GB pamäte, 2 TB úložiska a 76 Wh vysokokapacitnú batériu s dlhou výdržou.

Dvojica konektorov Thunderbolt 4 poskytuje vysokorýchlostný prenos dát aj plnohodnotné nabíjanie. Notebook obsahuje aj ďalšie porty ako USB-C s rýchlosťou 40 Gbit/s, USB 3.2 Type-A druhej generácie, vysokorýchlostný HDMI port 2.1, vysokovýkonnú čítačku kariet SD Express 7.0 a kombinovaný audiokonektor.

Pýtať sa, pre koho je určený, je síce na mieste, ale odpoveď nie je taká jednoznačná. Nemusíte byť zrovna programátorom alebo fotografkou, aby sa vám oplatilo notebook kupovať, no ak nepoužívate dve obrazovky ani aplikácie s ovládacím panelom, bude vám zbytočný. Ak ich, naopak, používate a, nebodaj, aj veľa cestujete, kúpa notebooku ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED by mala byť pre vás priam povinnosťou.

Popri špičkovom výkone je predovšetkým univerzálne použiteľný a spája viaceré jednotlivé nástroje do jedného. Je ako SUV, len vo výpočtovej technike. Zvládne zdolať náročný terén a dokáže ísť rýchlo aj po diaľnici.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 131
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 999
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Každý piaty zomrie 8 771
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 790
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 967
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 8 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 8 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu