SME

Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?

V časoch vysokej inflácie čoraz viac Slovákov rozmýšľa, ako ochrániť svoje úspory.

Peniaze uložené na bežných alebo termínovaných účtoch majú veľmi nízke či nulové úrokové sadzby. Pri aktuálnej inflácii, ktorá v auguste medziročne dosiahla 14 percent, úspory rýchlo strácajú na hodnote. Aj preto podľa Michala Gálika, produktového manažéra Tatra banky, čoraz viac Slovákov mení svoje zvyky a snaží sa získať zo svojich úspor vyššie výnosy.

Investujeme čoraz viac

Hoci Slováci patria, čo sa týka financií, medzi tých konzervatívnejších, v posledných rokoch pribúdajú tí, ktorí dávajú prednosť investičnému sporeniu a vyšším výnosom. „Dlho bol hlavný argument, prečo si takéto sporenie otvárali, vyšší výnos, ktorý investičným sporením môžu dosiahnuť. V poslednom roku sa k tomu pridala vysoká inflácia, ktorú si nemožno nevšimnúť, a snaha ochrániť hodnotu svojich úspor,“ hovorí Michal Gálik.

V Tatra banke pritom zaznamenávajú nielen zvýšený záujem o investičné sporenie, ale aj rast priemernej mesačnej sumy investičného sporenia. Tá aktuálne predstavuje 70 eur a v porovnaní s minulými rokmi narástla približne o 20 eur.

Pravidelnosť je základ

Väčšina ľudí si pritom sporí pravidelne a využíva trvalý príkaz v banke. To je podľa odborníkov ideálny prípad. Hoci možno investovať jednorazovo aj vyššiu sumu, investičné sporenie je dlhodobá záležitosť a zakladá sa práve na pravidelnosti.

„Pravidelné investovanie je ten spôsob investovania, ako sa dajú obavy z možného prechodne negatívneho vývoja fondov a finančných trhov zvládnuť. Je to jeden z najdôležitejších princípov, ktorý je dobré nasledovať kvôli úspešnému dosiahnutiu cieľa investovania,“ hovorí Michal Gálik.

Sporíme si pre istotu, pre deti či na auto

Najčastejšie si Slováci za cieľ investovania volia majetok. „Vidieť za ním možno snahu o rast hodnoty úspor, byť bohatší, zabezpečiť sa voči možným nepredvídateľným udalostiam v dlhodobom horizonte, byť slobodnejší v rozhodovaní, dopriať si kvalitnejšie veci,“ konštatuje Michal Gálik z Tatra banky.

Rodičia neraz sporia takýmto spôsobom aj dieťaťu, napríklad na jeho vzdelanie. V tomto prípade chcú dopriať svojmu potomkovi peniaze na štart do nového života. Populárne sú však aj iné praktické ciele, napríklad prerobenie kuchyne či kúpa nového auta. Odborníci z psychologického hľadiska odporúčajú zvoliť si práve takýto konkrétnejší cieľ a investičné sporenie si pomenovať.

Ako je to s poplatkami a koľko sa dá zarobiť?

Podľa odborníka sa pri rozhodovaní o investičnom sporení pomerne často opakujú tri otázky.

Môžem investičné sporenie prerušiť alebo zmeniť sumu, ktorú posielam?

Klient si môže investične sporiť akúkoľvek sumu a zaslať ju môže kedykoľvek. Môže zvyšovať aj znižovať pravidelnú platbu či zaslať mimoriadnu platbu. Ak potrebuje sporenie načas prerušiť, platbu zasielať nemusí, a keď mu to situácia dovolí, začne ju zasielať opäť.

Ako sa vyhnem plateniu vstupných a výstupných poplatkov?

Vstupné poplatky sa v Tatra banke neplatia. Po uplynutí troch rokov sa neplatia ani tie výstupné.

Koľko môžem vďaka investičnému sporeniu zarobiť?

Výkonnosť závisí od podielového fondu, ktorý si na investičné sporenie zvolíte. Môžete sporiť v konzervatívnom, vyváženom alebo dynamickom fonde a v tomto poradí s rastúcim potenciálnym výnosom. Naše tipy sú:

  • Balanced fond – Slováci sú v investičnom sporení stále konzervatívni, neradi riskujú a tento fond je určený práve im. Očakávaný ročný výnos je do 2 percent. Investícia je na minimálne obdobie 5 rokov.
  • Fond pre modrú planétu – je vhodný pre tých, ktorí chcú len trochu zariskovať. Očakávaný ročný výnos sa pohybuje od 2 do 3 percent a minimálny čas investovania je 8 rokov. Slováci majú tento fond radi aj pre jeho ekologické zameranie.
  • Globálny akciový fond – je vhodný pre tých, ktorí sa neboja viac riskovať, no zároveň aj viac zarobiť. Predpokladaný ročný výnos môže byť 5 až 7 percent. Najkratšia lehota investovania je v tomto prípade 12 rokov, čo otvára možnosť na splnenie dlhodobých cieľov.

VIAC O INVESTOVANÍ

Upozornenie
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s., v slovenskom jazyku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 659
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 573
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 3 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 3 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 3 h
SkryťZatvoriť reklamu