SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie

V ťažších časoch kandiduje s vlastnou predstavou o fungovaní mesta.

Post primátorky mesta Prešov sa v blížiacich komunálnych voľbách usiluje získať aj informatička Zuzana Bednárová. Skúsená komunálna i krajská politička chce presadiť manažérske riadenie úradu, priniesť viac „smart“ riešení a nové technológie do života Prešovčanov, revitalizovať zeleň a pokračovať v rozvíjaní a obnove dopravnej infraštruktúry. Vyštudovaná matematička prezradila, že v súkromí miluje manžela, spontánnosť, zábavu, troch domácich najdúchov a tiež dve rodinné kobyly.

Pre tých, ktorí sledujú politické dianie v Prešove zrejme nie ste neznáma, no vaša kandidatúra na líderský post v meste je pre mnohých miernym prekvapením.

Prekvapilo to možno tých, ktorí čakali menšiu konkurenciu. U nás, v KDH, sme sa o mojej kandidatúre bavili už dlhšie, jej ohlásenie bolo prirodzeným vyvrcholením zhody názorov a môjho odhodlania rozvíjať toto mesto, môj domov, kde som sa narodila a kde žijem už 37 rokov.

Mimochodom, v ktorej časti mesta ste vyrastali?

Moje detstvo i školopovinné roky spájam so Sídliskom III, ktoré svojou zeleňou i občianskou vybavenosťou patrí medzi najkrajšie v Prešove. V súčasnosti s manželom žijeme v časti Šidlovec, kde je síce tiež veľa zelene, no v občianskej vybavenosti je ešte čo doháňať.

V celom meste určite ešte máme veľa vecí na zlepšovanie. Treba načúvať ľuďom, ich potrebám a vytvárať podmienky, aby sme synergiou mesta a občianskych aktivít spoločne zveľadili tento náš životný priestor.

Načítavam video...

Doposiaľ sa tak vari nerobilo?

Povedala by som inak – k dosiahnutiu cieľa vždy vedie viacero ciest. Každý z primátorov, i súčasná primátorka, mali k cieľu svoje cesty, každý z nich pôsobil v inej dobe a rozdielné boli aj možnosti, ktoré mohli, chceli či vedeli využiť. Rovnako aj ja mám svoju predstavu ako ďalej zlepšovať fungovanie nášho krásneho mesta.

Máte na to konkrétne riešenia?

Prichádzam hlavne s programom, ktorý je koncipovaný pre potreby mesta a jeho obyvateľov, pre jeho dlhodobý a stabilný rozvoj. Progres mesta je za ostatné roky v mnohých smeroch viditeľný i hmatateľný. Vždy však máme čo zlepšovať a preto sa chcem zamerať hlavne na ďalšie rozvíjanie a obnovu dopravnej infraštruktúry, na dynamicky riadenú dopravu, na budovanie zelene, revitalizáciu a budovanie mestských parkov, na nové technológie a postupy pri nakladaní s odpadmi.

Bude mať na to mesto zdroje?

Táto otázka je viac ako na mieste, lebo rozpočet bude v dôsledku zvyšovania cien energií veľmi napätý. Pre všetky spomínané oblasti rozvoja mesta očakávame viaczdrojové financovanie a výraznú podporu eurofondov v novom programovom období. Viesť mesto chcem a viem aj v ťažších časoch, do ktorých sme vošli. Som matematička a viem zrátať príjmy a výdavky. Preto viem, že pri hľadaní zdrojov bude potrebná tiež aktívna reakcia na výzvy, ktoré podporia rozvoj našej metropoly v čo najširšom meradle.

Ako sa dá dosiahnuť aktívnejšia reakcia s ľuďmi, ktorí majú zaužívané postupy?

Vo svojej súčasnej práci pomáham zlepšovať procesy a motivujem ľudí, aby riešenie problémov bolo pre nich radosťou. To viem preniesť aj do samosprávy. V Prešove máme množstvo úžasných, šikovných a múdrych ľudí, ktorí chcú aktívne rozvíjať a skvalitňovať život v našom meste, preto ich chcem podporovať, aby sme mali a dosiahli spoločný cieľ.

Kandidujete s podporou Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), ktoré aktuálne nie je parlamentnou stranou. Nie je to vaša nevýhoda?

KDH je politickým matadorom Slovenska. Od svojho vzniku prežilo lepšie i ťažšie časy a to, že opäť v prieskumoch naznačuje parlamentnú zvoliteľnosť je ukážkou trvalých hodnôt, ktoré v sebe predstavuje. KDH dokázalo nájsť odvahu na vnútornú reformáciu, dalo priestor novým tváram i mladým ľuďom. Toto je práve tá sila, ktorú vidím, ktorá pomáha meniť veci k lepšiemu.

Vo vašom životopise máte uvedené, že ste sa venovali hudbe, konkrétne hre na klavír a dokonca aj hre na organ. Vyštudovali ste matematiku. Ide to k sebe?

Hudba i matematika majú mnoho spoločného – obe oblasti majú isté zásady, pravidlá, ale aj tvorivosť či veľké možnosti variácií ako sa dopracovať k výsledku. Hudba je možno viac zábavnejšia a masovejšia, matematika sa zasa zdá byť viac pre odborníkov, no verejnosť v zásade oveľa viac využíva výsledky matematikov. V podstate všade, kde okolo seba pozrieme, niečo rátame, meriame, vážime, všade je niečo naprogramované, zautomatizované a pod. Matematika to nie sú len vzorce a čísla – je to hlavne logika a poriadok, ktoré so sebou prinášajú pravidlá, a ktoré potrebujeme aj pre náš každodenný život.

Napriek tomu, nie je život matematičky nudný?

Momentálne sa viac venujem informatike, ktorá ale vlastne tiež vychádza z matematiky. Je to predovšetkým tvorivá práca a tvorivosť prináša kopec zábavy. Hlavne ak niečo nevyjde tak, ako si človek na začiatku predstavoval. Zároveň to však motivuje a dáva silu k návratu a hľadaniu novej cesty. Mám rada spontánnosť, neplánované stretnutia či prekvapenia. O zábavu sa mi často postarajú aj naši najdúsi – pes a dvaja kocúry. Radi vystrájajú, ale aj spríjemňujú domácu pohodu. Pred viac ako pätnástimi rokmi som sa dostala ku koňom a jazdeniu. Momentálne, ako hrdá „koňarka“, mám v našom rodinnom zverinci aj dve kobyly.

Kone si vyžadujú veľkú starostlivosť. Máte na to čas?

Na rodinu, priateľov a kone mám vždy čas. Sú to nenahraditeľné, často neopakovateľné chvíle, kedy si nielen oddýchnem, ale si v tichu prírody uvedomujem aj hodnoty, ktoré mám a pre ktoré žijem. Sú založené na láske k nášmu milovanému Prešovu a k jeho ľuďom. Preto chcem náš domov rozvíjať, pomáhať mu a obnovovať ho. Preto ponúkam nášmu mestu a Prešovčanom svoje vedomosti a profesijné manažérske skúsenosti s jasnou víziou. Tou je nielen zvýšenie príťažlivosti mesta, ale aj jeho pokračujúci dynamický rozvoj.

Objednávateľ: RNDr. Zuzana Bednárová, PhD., Malinová 26, 080 01 Prešov

Dodávateľ: Petit Press, a. s., divízia východ, o. z.. Letná 47, 040 01 Košice. IČO: 35790253

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie, ktorá sa s jej obsahom nestotožňuje. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jedny to milujú, druhé nenávidia. Vianočné pečenie môže byť náročná úloha, zvlášť ak je rodina mnohopočetná a členovia maškrtní.


INZERCIA 41m

V projekte Kesselbauer v centre Bratislavy plánujú obnoviť tradičnú pekáreň


2 h

Problems in application practice.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu