Pre dcéru vymyslel jogurt. Predá ho viac ako všetkých ovocných dokopy

Jogurt sa dá kúpiť na celom Slovensku.

(Zdroj: Jakub Straňanek / SME Creative)

Vymýšľali ste už niekedy darček pre svoje dieťa? Riaditeľ Školského hospodárstva Búšlak Juraj Nagy áno. Pred tromi rokmi založil vlastnú mliekareň, v ktorej sa rozhodol vyvinúť pre dcéru bezlaktózový jogurt, keďže má laktózovú intoleranciu. Výsledok? Predajú z neho najviac kusov zo všetkých.

„V tej dobe nebolo dostatočne veľa bezlaktózových výrobkov, preto sme vyvinuli vlastné. Máme ich v Kauflandoch na celom Slovensku, pričom bezlaktózových sa predá takmer 60 percent,“ hovorí Ladislav Matyó, obchodný riaditeľ Školského hospodárstva Búšlak.

Absencia laktózy však nie je hlavným dôvodom, kvôli ktorému si ľudia vyberajú ich jogurty. Omnoho viac ich priťahujú tri písmená, ktoré sa na obale nachádzajú – BIO. V čom je iný ako ostatné?

Remeselná výroba jogurtov

Keby vás niekto náhodne vysadil v blízkosti hospodárstva Búšlak, okamžite by ste vedeli, že ste na juhu Slovenska. Polia, polia, polia, voda, polia, polia, polia, voda. Nachádza sa osem kilometrov od Dunajskej Stredy v obci Dunajský Klátov.

V Búšlaku sa dlhé roky zameriavali na výrobu bio slnečnicového oleja, až si potom spojili dva a dva dokopy a uvedomili si, že slnečnicové výlisky môžu byť vhodným krmivom pre kravy. Dnes má ich stádo 560 dojníc a denne dokážu nadojiť 13-tisíc litrov biomlieka.

Súvisiaci článokAko spoznáte dobré mäso na steak? V obchode je to jednoduché Čítajte 

„Pre kravy nekupujeme nič okrem minerálov. Všetko, čo potrebujeme, si dorobíme. Hospodárime na tisíc hektároch ornej pôdy na Žitnom ostrove, čo je jedna z najúrodnejších oblastí Slovenska,“ približuje Matyó.

Síce ich mliekareň patrí na Slovensku medzi tie menšie, ale môžu si vďaka tomu aspoň dovoliť remeselnú výrobu a mať to celé pod kontrolou.

„Presne vieme, čo kravám dávame a hlavne, čo im nedávame. V jogurtoch je to najlepšie, čo tam môžete mať,“ naznačuje obchodný riaditeľ prísne kritériá pri výrobe.

Prísne kritériá výroby

„Chceli sme vyvinúť niečo, čo je zložením najlepšie, aké sa dá spraviť,“ hovorí Ladislav Matyó.

Vývoj trval pol roka. Predstavu mali natoľko jasnú, že sa nedohodli s technologičkou, ktorá im nastavovala receptúry.

„Chcela tam dať sušené mlieko, čo majiteľ odmietol. Chcel vyrábať jogurty z čerstvého kravského mlieka a nie zo sušeného. Nepoužívame ani kukuričný škrob či rôzne arómy,“ dodáva Matyó.

Na téglikoch tak majú napísané len dve zložky. Biomlieko a jogurtová kultúra. Ak ide o bezlaktózovú verziu, navyše je tam jedine enzým laktáza.

Súvisiaci článokČo nesmie chýbať vo vianočnej kapustnici? Máme recept priamo z výroby Čítajte 

Prísne kritériá platia aj pre dodávateľov ovocnej zložky, ktorá je vyvinutá špeciálne pre ich jogurty. Keďže si potrpia na biokvalitu, certifikované musia byť aj ony. Dodávateľ teda tiež musí mať bioprodukciu a nemôže používať konzervanty ani iné náhrady.

V ponuke tak majú jahodové, čučoriedkové a višňové jogurty. Nachádza sa v nich len trstinový cukor, voda, tapiokový škrob, ovocie, koncentrát a prírodné pektíny ako zahusťovadlo. Nič navyše.

„V ovocných zložkách máme obmedzené možnosti, pretože bio certifikovaných sa veľa nevyrába. Síce by nám ďalšie dokázali vyvinúť na mieru, ale platia minimálne odberné množstvá, čo by v prípade niektorých príchutí presahovalo našu veľkosť,“ priznáva Matyó.

Biely jogurt sa predáva najviac

Školské hospodárstvo Búšlak naráža na svoju veľkosť nielen pri objednávaní ovocných zložiek, ale aj pri výrobe vlastných jogurtov. Keďže používajú výhradne čerstvé mlieko v biokvalite, vyrábajú ich jedine na objednávku a nie každý deň.

S výrobou začínajú ráno o pol štvrtej, keď privezú čerstvé mlieko a začnú ho pasterizovať. Na zmene sú ôsmi vrátene administratívy. Posledným krokom vo výrobe je dávkovanie do téglikov, v ktorých potom zrejú v špeciálnej miestnosti pri určitej teplote a určitý čas. Potom zostáva už len expedícia. Najčastejšou konečnou zastávkou je Kaufland.

„Kaufland je pre nás na nezaplatenie, pretože môžeme predávať jogurty aj tam, kde by sme inak nedokázali byť. Dokáže predať aj produkty od menších výrobcov, čo nám veľmi pomáha,“ tvrdí Matyó.

Biojogurty majú vďaka tomu vo všetkých Kauflandoch na Slovensku. Keď sa pozrú do tabuliek predajov, už dlhodobo sa v nich objavuje jeden nečakaný jav. Najviac sa predáva biely bezlaktózový jogurt. Dokonca viac ako ich všetky ovocné dokopy.

Ak budete v obchode hľadať jogurty od Školského hospodárstva Búšlak, hľadajte označenie Zelený Klátov. Prípadne si všímajte slová „bio jogurt“, na Slovensku sa veľa takých nevyrába.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší