SME
Sobota, 4. február, 2023 | Meniny má Veronika

Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc

Pomoc dostanú všetky detské onkológie na Slovensku.

(Zdroj: unsplash.com)

Rakovina je každoročne diagnostikovaná zhruba dvom stovkám detí na Slovensku. Stále viac z nich sa darí zachrániť, podľa údajov ministerstva zdravotníctva úspešne vyliečime viac ako 80 percent detí.

Najčastejšou diagnózou detí sú leukémie, ktoré predstavujú zhruba 30 percent onkodiagnóz, nasledujú rôzne typy nádorov. V prípade leukémie je úspešnosť liečby podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) až 94-percentná. Na porovnanie, ešte v polovici 20. storočia sa podarilo vyliečiť len štyri percentá detí s touto diagnózou.

Úspech je možný vďaka dostupnosti kvalitnej liečby a starostlivosti. Výrazne v tom pomáha aj Nadačný fond Lidl v Nadácii Pontis, ktorý podporil všetky tri detské onkológie v krajine.

Akú pomoc dostanú detské onkológie:

Nadačný fond Lidl im poskytne sumu 340 000 eur. Za takmer 300 000 eur bude môcť bratislavská klinika zrekonštruovať priestory a vybudovať automatizovanú prípravovňu chemoterapie, ktorá je už vo svete zlatým štandardom v liečbe rakoviny. Košice a Banská Bystrica dostanú nové prístroje na podávanie liečby deťom v hodnote takmer 50 000 eur.

Čo sa zmení v klinikách:

Bratislava: Vznikne tu nová automatizovaná a bezpečná prípravovňa chemoterapie. Doteraz sa pripravovala ručne odborníkmi na oddelení. Teraz lekári zadajú do programu váhu a výšku konkrétneho pacienta a systém mu nariedi chemoterapiu presne na mieru.

„Nový systém zaručuje maximálnu bezpečnosť pacientov, kontrola je viacnásobná od prípravy až po dávkovanie, keď pomocou QR kódov na náramku pacienta systém sleduje, či ide liečba správnemu dieťaťu. Je to podobné, ako keď štartuje lietadlo, ani ono nevzlietne, kým nie sú skontrolované všetky stupne,“ vysvetľuje Alexandra Kolenová, prednostka kliniky.

Bezpečnosť a správna liečba sú veľmi dôležité, keďže na oddelení sú deti s rôznymi diagnózami od bábätiek až po 18-ročných mladých dospelých. S podporou Nadačného fondu Lidl pribudnú na oddelenie i tri nové izby, jedno- a dvojlôžkové. Pomôže to zvýšiť komfort a znížiť riziko infekcie, keďže dnes sú pacienti najmä v trojlôžkových izbách a s každým je ešte rodič.

Košice: Získali nové prístroje, ktoré umožnia automatické dávkovanie chemoterapie. „Staršie prístroje boli už opotrebované, pretože sú u nás veľmi vyťažené. Pracujú 24 hodín denne, sedem dní v týždni,“ vysvetľuje primárka oddelenia Viktória Halušková. „Akoby staršie škodovky nahradili mercedesy,“ použije príklad.

Banská Bystrica: Dostala rovnako ako Košice moderné infúzne pumpy. „Slúžia na presné dávkovanie a bezpečné podávanie infúzie. Sú to moderné prístroje s mnohými funkciami. Na stojane sú mobilné, takže ani počas liečby, ktorá je neraz podávaná kontinuálne aj niekoľko dní, pacient nie je pripútaný na lôžko, ale môže sa voľne pohybovať po oddelení alebo sa hrať v herni,“ hovorí Ivana Fedoráková, zástupkyňa prednostu.

Prečo je to dôležité:

Rakovina je u detí zriedkavým ochorením. Kým podľa údajov NCZI je na Slovensku priemerný vek pacienta hospitalizovaného s rakovinou 59,7 roka, v roku 2021 boli v prípade detí od jedného do 14 rokov nádorové ochorenia príčinou hospitalizácie až zhruba na 8. mieste (pri prepočte na 100-tisíc pacientov). Najčastejšie museli v nemocnici zostať kvôli ochoreniam dýchacej sústavy (najmä zápalom priedušiek či pľúc) a kvôli rôznym poraneniam či otrave (najmä zlomeným predlaktiam či úrazom hlavy).

Osem z desiatich detských onkologických pacientov sa podarí vyliečiť. Trvá to však dlho. Pri leukémii aj dva roky, pri iných typoch rakoviny sa deti do nemocnice opakovane v cykloch vracajú a ročne je tak s rakovinou u nás hospitalizovaných vyše 2,5-tisíca detí.

Dostupná a moderná liečba je preto kľúčová. Kvôli dlhodobému pobytu v nemocnici je dôležitá aj prívetivosť priestorov. Podpora Nadačného fondu Lidl reaguje práve na tieto potreby.

Tento článok vám prináša Lidl.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čítanie o priesadách, triezvom včelárení, medovine a tajomnej mandragore.


INZERCIA 3. feb

Chcete si zasúťažiť, zabaviť sa a vyhrať tisícky eur na základe vašich vedomostí? Príďte na kasting do Košíc v sobotu 4. februára!


3. feb

Finančná skupina PARTNERS sa stala Najzamestnávateľom roka 2022 v kategórii Bankovníctvo, poisťovníctvo a audítorstvo.


3. feb
SkryťZatvoriť reklamu