SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Ako vybrať správny televízor? QLED verzus QD OLED

Každý má svoje výhody aj nevýhody, ale spája ich unikátna technológia Quantum Dot. Pre koho je lepšia QLED a pre koho QD OLED?

Plánujete kúpu nového televízora a neviete sa rozhodnúť, či dať prednosť obrazovke s QLED alebo OLED? Samsung má v ponuke oba. Quantum Dot je technológia, na ktorú Samsung dlhodobo vsádza a doviedol ju k dokonalosti. Základom je vrstva kvantových bodov, ktorá je umiestnená priamo nad unikátnym modrým podsvietením obrazovky. Svetlo týmito bodmi prechádza a v závislosti od ich veľkosti generuje vždy rovnakú vlnovú dĺžku svetla, teda základné farby RGB. Všetko je certifikované technologicko-vedeckou asociáciou VDE, ktorá pri televízoroch Samsung potvrdzuje 100 % objem farieb.

QD OLED

QD OLED je tvorený organickými samosvietiacimi bodmi, ktoré je možné individuálne zapínať/vypínať. Vďaka tejto schopnosti dokáže QD OLED značky Samsung zobraziť hlbokú čiernu. To je však jediné, čo má s bežnými OLED televízormi spoločné. Prekonáva ich ako podaním farieb, tak hodnotou jasu.

Zdrojové svetlo samosvietiacich bodov je aj v tomto prípade modré. Prestupuje vrstvou kvantových bodov, ktorá je zárukou presného zobrazenia farieb. V prípade panelov S95 je kvalita a presnosť farieb navyše certifikovaná od Pantone – celosvetovo uznávaného systému garancie farieb pre tlač, grafické úpravy DTP a priemyselnú výrobu.

V prípade jasu dosahujú QD OLED hodnotu až 1500 nitov. Výsledkom je bezkonkurenčná hlboká čierna, precízne zobrazenie HDR efektov a plné odtiene živých farieb.

Oba typy televízorov využívajú operačný systém Tizen, vďaka ktorému je možné využívať širokú škálu aplikácií a smart funkcií vrátane unikátnej aplikácie SmartThings, ktorá prepája všetky inteligentné zariadenia značky Samsung. Váš QLED alebo QD OLED televízor tak môžete ovládať napríklad prostredníctvom smartfónu Galaxy Z Flip4 alebo si zrkadliť jeho obsah na obrazovku televízora.

Neo QLED

Neo QLED televízor je klasický LCD displej s LED podsvietením. Na rozdiel od ostatných modelov na trhu využíva modré Quantum Mini LED podsvietenie a v kombinácii s vrstvou kvantových bodov generuje úplne reálne farby = 100 % objem farieb.

Nevýhodou LED televízorov je všeobecne zobrazenie čiernej. Princíp podsvietenia neumožňuje „vypnúť“ jednotlivé obrazové body (pixely), a preto nie je možné dosiahnuť absolútnu čiernu farbu. Oproti OLED televízorom tak majú nižší kontrastný pomer.

Výhodou Neo QLED je vysoký jas. Pracujú totiž s podsvietením veľmi efektívne, a tým dosahujú jas až 4000 nitov (Nt), čo je absolútne maximum na trhu. Vysoký jas nie je nikdy zapnutý po celú dobu sledovania. QLED televízor od Samsungu ho dynamicky využíva len na vysvietenie HDR efektov vo filmoch alebo pri použití vo veľmi svetlom prostredí.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prečo je pre telo prínosom?


27. jan

Cambridge International School: Preparing your child for today's rapidly changing world.


27. jan

Faculty of Management, Comenius University Bratislava, offers a program Management accredited in the English language.


27. jan
SkryťZatvoriť reklamu