SME
Sobota, 10. december, 2022 | Meniny má Radúz

Vo Zvolene otvorili prvé zelené obchodné centrum na Slovensku

Ekologické nadregionálne obchodné centrum otvorila v lokalite Zvolen-Západ spoločnosť KLM real estate.

ZVOLEN – Otvorenie ekologického nadregionálneho obchodného centra ohlásila spoločnosť KLM real estate v lokalite Zvolen – Západ na jeseň roku 2022. Minulý týždeň ho slávnostne otvorili, pričom prezradili, že na ploche 5 hektárov je k dispozícii 13 000 m2 prenajímateľných plôch a 430 parkovacích miest. Investície do zelených opatrení dosiahli vyše 1,5 milióna eur, čo je doposiaľ najvyššia známa suma takto investovaná v regióne Slovenskej republiky alebo Českej republiky.

Nové nákupné centrum 21. storočia KLOKAN sme vybudovali v lokalite Zvolen – Západ. So zelenými úpravami sme začali už od začiatku stavby, kedy sme zrecyklovali približne stotisíc ton materiálu zo starej kopy stavebného odpadu do terénnych úprav a základov stavby,“ objasnil člen predstavenstva KLM real estate Rastislav Čačko. Umiestnenie v lokalite súvisí aj s cestnou infraštruktúrou. Prioritnou je možnosť rýchleho nakupovania pre zákazníkov s dostatočným počtom parkovacích miest. „Som rád, že sa Zvolen rozvíja. Vidieť, aký má potenciál. Existujú štúdie, ktoré hovoria, že už v roku 2023 môže mať Zvolen problémy s extrémnymi teplotami, a to hlavne na sídlisku Zvolen Západ, kde sme teraz a v centre mesta,“ povedal novozvolený primátor Zvolena Vladimír Maňka. „Aj my chceme robiť zelené opatrenia a ďakujem, že ste v tomto urobili prelom na Slovensku. Chceme aj my v tom pokračovať.“

Ideálna kombinácia zelených opatrení

KLOKAN má vyše 13 000 m2 prenajímateľných plôch na približne päť hektárovom pozemku. Celková investícia do výstavby dosiahla 23 miliónov eur, pričom len na zelené opatrenia bolo vyčlenených viac ako 1,5 milióna eur. „Je to najviac v našej histórii a podľa mňa aj v celej oblasti retailu v Českej republike a na Slovensku,“ povedal člen predstavenstva KLM real estate Rastislav Čačko. „Podľa mojich vedomostí je tu najväčšia zelená strecha, ktorá pokrýva celú plochu prenajímateľnej plochy. Jej význam je jednak v zadržiavaní dažďovej vody v území, ale aj v schopnosti znížiť teplotu vo vnútri budovy niekedy až o 3 stupne Celzia a na samotnej streche až o 40 stupňov. Okrem toho, pomáha znižovať prašnosť a CO2 z dopravy a je súčasťou prevencie pred prívalovými dažďami,“ dodal. V novom nákupnom centre vo Zvolene nebude zelená iba strecha. Vo veľkej miere sa budú na stenách používať popínavé brečtany, ktoré sú už dnes nasadené.

Ako ďalšie z opatrení investori zvolili vybudovanie retenčných nádrží, veľkej dažďovej záhrady s jazierkom a ďalšími rastlinami. „Najvýznamnejšou črtou nového retail parku bude kvercentrum, dubová alej s vyše sto dvadsiatimi dubmi,“ povedal R. Čačko. „Dubov je dvadsať jeden druhov. Nám sa podarilo získať 120 kusov už vzrastlých dubov hlavne zo severnej Ameriky a Európy. Sú to vzácne zbierkové dreviny, neštandardné typy, ktoré boli vysledované, aby sa v našich podmienkach vedeli udržať. Chceme zároveň, aby alej slúžila aj ako výučbové stredisko pre Technickú univerzitu,“ vysvetlil.

Mesto lesníctva, Zvolen, tak bude mať okrem arboreta na Borovej Hore aj dubovú alej. Vzácne duby prichádzali do mesta počas posledného polroka a mali okolo šesť metrov. Kým sa dostali na svoje miesto, pracovníci ich udržiavali, zavlažovali a hnojili.

Vodozádržné opatrenia doplnia v nákupnom centre 21. storočia retenčné dlažby, ktoré budú použité na parkovacích miestach. Časť parkovísk bude skúšobne prekrytá pergolami, v lete ovzdušie ochladí voda z fontány. Samozrejmosťou sú nabíjacie stanice pre elektromobily a pripravujú sa aj fotovoltaické zdroje energie.

„Navštevujeme svetové výstavy nielen ako hostia, ale aj ako vystavovatelia. Tento retail park sme predstavili aj na jednej z najväčších takýchto výstav Exporeal v Mníchove a boli sme jediní zo Slovenska, ktorí sa tam prezentovali. Sledujeme svetové trendy a komunikujeme aj s občianskymi združeniami, ktoré prinášajú inšpiratívne riešenia. Potrebujeme ako tak zabrzdiť otepľovanie planéty a takisto riešiť aj problém so zadržiavaním vody. Chceme ísť príkladom, robiť investície s takouto pridanou hodnotou. Z celkovej investície pri tomto retail parku to predstavuje približne 1,5 milióna eur. Zo zákona by sme to ani robiť nemuseli, ale chceme,“ dodal Čačko.

„Chcel by som vyzdvihnúť a poďakovať sa za to, že tento projekt je zelený. Pomer investície, ktorý išiel do zelených opatrení a špeciálne v tomto období, kedy bojujeme s klimatickou krízou je nezanedbateľný. Som rád, že môžem stáť pri lídroch,“ povedal pri slávnostnom otvorení nový predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Luntner.

KLM real estate

Developerská spoločnosť KLM real estate pôsobí na trhu od roku 2004. Vznikla spojením viacerých firiem troch spoločníkov – Rastislava Čačka, Vladimíra Bučeka a Michala Kozáčka. Spoločnosť sa venuje developmentu prioritne v oblasti retailu a logistiky, ďalej investíciám v oblasti cestovného ruchu a bytového sektoru. V súčasnosti firma pripravuje šesťnásť retailových parkov na Slovensku (Banská Bystrica, Svidník, Šaľa, Pezinok, Chorvátsky Grob a ďaľšie) a šesť v Čechách. V priebehu posledných piatich rokov sa spoločnosť stala najrýchlejšie rastúcou developerskou spoločnosťou v segmente retailu z pohľadu najväčších prírastkov prenajímateľných plôch. V roku 2020 bola spoločnosť nominovaná na cenu ASB Gala Developer roka v segmente retailu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

     Najčítanejšie správy na SME

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Vianočné nákupy sú v plnom prúde, no vonkajšie okolnosti ich výrazne ovplyvňujú nákupy Slovákov.


     15 h

     Spoločnosť Freshfields otvára nové Business Services Centre v Bratislave na Slovensku.


     23 h

     Inšpirujte sa tipmi na osvedčené hotely s kvalitnými službami a dobrými cenami.


     INZERCIA 9. dec
     SkryťZatvoriť reklamu