SME
Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?

Na poistenie nehnuteľnosti sa v mnohých prípadoch hľadí ako na nutné zlo, ktoré od vás banka vyžaduje pri vybavovaní hypotéky.

(Zdroj: dreamstime.com)

Kývnete naň, pretože sa vám už nechce čítať ďalšie drobné písmenká v zmluve. Poisteniu vášho domu alebo bytu sa však oplatí venovať pozornosť. Môže vám ušetriť nemalé peniaze a zachrániť váš domov.

Vyhorenie bytu, spadnutá strecha na dome či vytopená garáž sú, žiaľ, častými nešťastiami, ktoré denne vidíme vo večerných správach. Prírodné živly sú nevyspytateľné a za sekundu vás môžu pripraviť o strechu nad hlavou. Aby vám neostali iba oči pre plač, je dobré myslieť dva kroky vpred a zabezpečiť sa.

Prečo nie je poistenie nehnuteľnosti zbytočnosť?

Poistenie nehnuteľnosti dnes vybavíte niekoľkými klikmi online a ročne vás vyjde iba pár eur. Ako protihodnotu získate istotu, že v prípade nečakanej a nepríjemnej udalosti na vašom majetku nebudete na nové výdavky sami. V situácii, ktorá vyžaduje rýchle riešenie v stresovom rozpoložení, je finančná pomoc veľkým uľahčením. Nebýva to zvykom, ale niektoré poisťovne vám dnes poskytnú krytie až do 100 % poistnej sumy.

Dôležité je poistiť sa na reálnu hodnotu domu či bytu

Aj preto je podstatné poistiť si svoj dom, byt alebo chatuna ich súčasnú hodnotu, a nie na sumu, za ktorú ste nehnuteľnosť v minulosti kúpili. “Mala by to byť hodnota, za ktorú by v prípade totálnej škody bolo možné danú nehnuteľnosť znovu postaviť, a to pri dnešnej cene prác a stavebných materiálov. Byty odporúčame klientom poistiť až na ich trhovú cenu, aby si v prípade totálnej poistnej udalosti mohli zakúpiť porovnateľný byt v porovnateľnej lokalite,” vysvetľuje Martin Bajla, riaditeľ odboru poistenia spotrebiteľov v poisťovni Colonnade.

V rámci poistenia budovy, domácnosti a zodpovednosti za škodu VIVA ponúka poisťovňa aj poistenie rozostavanej stavby. Ak napríklad staviate dom a zlodeji sa ulakomia na stavebný materiál, poisťovňa škody uhradí.

Preplatenie časti hypotéky poisťovňou? Áno

Nestaviate, ale kúpili ste si nehnuteľnosť a začali splácať hypotéku? Teraz si predstavte, že nové steny alebo čerstvo položené parkety zničí voda, byt vám vykradnú alebo poškodia a vy v ňom nemôžete určitý čas bývať. Lenže splátky hypotéky bežia a vy ich musíte platiť.

Poisťovne už dnes myslia aj na takéto situácie. S krytím Happy Hypo za vás poisťovňa uhradí až šesť mesačných splátok hypotéky, ak je váš byt alebo dom neobývateľný v dôsledku poistných rizík viac ako päťnásť dní v mesiaci. Splátka hypotéky, ktorú poisťovňa uhradí, sa mesačne pohybuje od 500 až do 1 500 eur.

Platí to aj v prípade, ak prenajímate svoj byt nájomníkom, a tento byt sa stane z dôvodu poistnej udalosti neobývateľným. Poisťovňa vám preplatí ušlé nájomné až po dobu troch mesiacov.

Poistenie sa vzťahuje aj na vedľajšie budovy či sanitu

Poistenie však nekryje iba samotnú nehnuteľnosť. Vzťahuje sa aj na jej príslušenstvo, stavebné súčasti, stavebný materiál a vedľajšie budovy. Čo to znamená v praxi? Ak máte na vašom pozemku postavenú garáž, záhradný domček alebo letnú kuchyňu, v prípade škody sú kryté aj tieto budovy. Zaujímavosťou je, že poistenie sa vzťahuje aj na garáž, ktorú máte v inom mieste než v tom, v ktorom bývate.

Taktiež je kryté aj nehnuteľné zariadenie ako umývadlo, vaňa, parkety, rolldory či vstavané kuchynské spotrebiče. Kým poistenie domácnosti kryje hnuteľný majetok, poistenie nehnuteľnosti pokrýva práve tento typ zariadenia. Ak vám napríklad vplyvom prasknutého potrubia napučia parkety, nešťastne sa vám rozbije sklokeramická varná doska či rúra, aj takéto škody môžete vyriešiť s poistením, a to do 100 % poistnej sumy.

Poistenie pomníkov a hrobového miesta

Miesto posledného odpočinku je citlivou témou, ku ktorej by sa mala chovať všeobecná úcta. Avšak stále sa nájdu vandali, ktorým ani poškodenie takéhoto miesta nie je cudzie. Okrem duševnej škody, ktoré je napáchaná, však po poškodení pomníka treba riešiť aj finančnú ujmu. V prípade vandalizmu či nahlásenej krádeže na hrobovom mieste vám poisťovňa škodu preplatí až do výšky 500 eur.

Proti akým rizikám ste chránení?

Rozsah rizík, ktoré poisťovňa kryje z poistnej sumy sa môže líšiť podľa typu poistenia. Vo väčšine poisťovní si viete vybrať balík a rôzne pripoistenia podľa svojich potrieb.

Pozreli sme sa na to, aké rizíká kryje poistenie budovy, domácnosti a zodpovednosti za škodu VIVA:

 • Oheň (požiar, dym)
 • Výbuch (implózia, aerodynamický tresk, výbuch sopky)
 • Blesk (priamy úder blesku)
 • Pád predmetov (pád lietadla alebo jeho časti)
 • Víchrica (búrlivý vietor)
 • Krupobitie
 • Zosuv pôdy (zrútenie lavín a skál)
 • Sneh a mráz (ťarcha snehu a námrazy, zamrznutie vody v meračoch)
 • Zemetrasenie
 • Náraz vozidla (náraz dopravného prostriedku)
 • Únik vody (z potrubia, stavebnej súčasti, el. zariadenia, akvária)
 • Skrat (prepätie, podpätie)
 • Sklo (akékoľvek náhodné rozbitie skla)
 • Zatečenie vody (atmosférické zrážky, roztopenie snehu, zamrznutie odkvap. Systému aj cez otvorené okno – vetračka)
 • Vandalizmus (úmyselné poškodenie, zničenie majetku cudzou osobou)
 • Povodeň a záplava, spätné vystúpenie vody, pričom poistné plnenie vám bude vyplatené už na druhý deň bez čakacej doby
 • Krádež vlámaním a lúpež
 • Happy Hypo

Poistenie zodpovednosti za škodu zahŕňa:

 • Zodpovednosť za škodu členov domácnosti - škody spôsobené pri vedení domácnosti, rekreačnom športe či legálnej držbe zbrane
 • Zodpovednosť za škodu vlastníctva budovy - škody ako vytopenie susedov či výbuch kúrenia
 • Zodpovednosť za škodu na veciach zapožičaných a prenajatých - ako napríklad set-top box od vášho dodávateľa, náradie či šaty z požičovne
 • Zodpovednosť za nemajetkovú ujmu v dôsledku porušenia osobnostných práv - škody v prípade zásahu do práv na ochranu osobnosti

Pripoistiť si môžete asistenčné služby, bicykle, domáce zvieratá, zdravotnícke pomôcky, veci v aute či nesamostatnosť počas práceneschopnosti. V praxi to znamená, že vám poisťovňa v prípade PN privezie nákupy, lieky či sa postará o vyvenčenie domáceho miláčika.

Škála, v ktorej si môžete poistenie nastaviť je skutočne široká a je len na vás, čo všetko sa rozhodnete touto formou chrániť. Vždy by ste ale mali mať svoj majetok zabezpečený, ľahšie tak predídete neprijemným neočakávaným udalostiam a získate väčšiu istotu, že na poistenie budete mať nárok.

Všetky podrobnosti, detaily a nezodpovedané otázky ku poisteniam nájdete vo všeobecných poistných podmienkach konkrétnej poisťovne.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Afrike sa netrápia tým, čo my, a preto sú viac pohode, hovorí sprievodca.


INZERCIA 15 h

Pozreli sme sa na to bližšie.


INZERCIA 26. jan

Najväčšia domáca maloobchodná sieť COOP Jednota pokračuje v podpore rozvoja slovenských miest a obcí.


26. jan
SkryťZatvoriť reklamu