SME
Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Zmeny v systéme revíznych postupov

Zmeny v systéme revíznych postupov podľa noviel zákona o verejnom obstarávaní

Zdroj: UnsplashZdroj: Unsplash

Zákon o verejnom obstarávaní – 21 noviel a koniec v nedohľadne

Už od roku 2018 každoročne publikujeme prehľad zmien v systéme revíznych postupov podľa zákona o verejnom obstarávaní. Túžba meniť pravidlá verejného obstarávania sa zdá byť neukojiteľná, preto už máme viac ako 20 noviel k zákonu, ktorý bol prijatý v roku 2015 a môžeme spoľahlivo vyhlásiť, že sme ďaleko od konečného počtu. Samozrejme, vždy je priestor zlepšiť právnu úpravu, neustále zmeny však znamenajú, že je už aj pre profesionálov mimoriadne zložité identifikovať, aké pravidlá vlastne platia. Za povšimnutie stojí už len samotná skutočnosť, že predtým ako sa stala účinnou posledná novela zákona, o ktorej sme písali v roku 2021, bol zákon novelizovaný ešte dvakrát. A to nebolo na rok 2022 všetko. Takže toto je už naša piata aktualizácia vo vzťahu k dopadom noviel zákona na systém revíznych postupov v Slovenskej republike a zákon ako taký.

Sankcie proti Rusku

Ruská invázia na Ukrajinu má významný dopad na všetky aspekty života a podnikania na Slovensku, verejné obstarávanie nevynímajúc. Popri regulácii sankcií v oblasti verejného obstarávania, ktoré zaviedla Európska únia, prijal slovenský zákonodarca národnú úpravu, ktorá vyžaduje od verejných obstarávateľov a obstarávateľov, aby vylúčili alebo inak obmedzili účasť vo verejnom obstarávaní subjektom z krajín, ktoré má určiť vláda svojim nariadením. V praxi išlo, ako v prípade mnohých iných noviel, len o populistickú zmenu, ktorá je prakticky obsolentná z dôvodu celoeurópskeho spoločného sankčného mechanizmu dopadajúceho na ruské firmy, ako aj preto, že vláda príslušné nariadenie neprijala hoci bola novela zákona prijatá už v marci tohto roka.

Koniec kontrol pred uzavretím zmluvy a vylúčenie preskúmania rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie

Kontroverzné rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie, ohrozujúce dôležitý diaľničný projekt na východnom Slovensku, spôsobilo roztržku medzi Úradom pre verejné obstarávanie a Ministerstvom dopravy a výstavby. Silný tlak zo strany dotknutých osôb však prinútil Úrad pre verejné obstarávanie a Ministerstvo dopravy a výstavby, aby sa dohodli na novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorá umožnila tento projekt financovať z európskych fondov ešte v rámci súčasného programového obdobia. Zmluva s diablom tak bola uzavretá a jej daň je skutočne vysoká. Výmenou za vzdanie sa kontrol pred uzavretím zmluvy, Úrad akceptoval, že bude vykonávať kontroly len po uzavretí zmluvy. Na prvý pohľad to nevyzerá až tak zle. Na druhý už horšie. Výsledkom je totiž, že rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie o zákazke čo aj z časti financovanej z európskych fondov v rámci programového obdobia 2014 – 2020 nemôže byť predmetom odvolania ani preskúmania súdom. Fungujúci mechanizmus tak bol predaný za jeden projekt. Výhodnosť tohto obchodu zostáva sporná.

Úrad pre verejné obstarávanie ako súčasť systému riadenia európskych fondov

Výsledkom legislatívneho vývoja v roku 2022 bolo tiež začlenenie Úradu pre verejné obstarávanie do systému riadenia európskych fondov v programovom období 2021 – 2027. Zákazky financované z fondov Európskej únie už nebudú kontrolované zo strany Úradu pre verejné obstarávanie v rámci štandardného konania o preskúmanie úkonov kontrolovaného, ale na základe osobitných pravidiel, ktoré sa budú vzťahovať iba na tieto zmluvy. Kontroly budú povinné tak pred, ako aj po uzavretí zmluvy a Úrad pre verejné obstarávanie v plnom rozsahu nahradí riadiace orgány, ktoré zákazky kontrolovali v programovom období 2014 – 2020. Zmyslom tejto zmeny je zníženie počtu kontrol, ktoré doteraz vykonávali tak riadiace orgány ako súčasť systému riadenia, ako aj Úrad pre verejné obstarávanie ako dohľadový orgán pre oblasť verejného obstarávania. Ako obvykle, cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami. Aj rozhodnutie urobiť z Úradu pre verejné obstarávanie súčasť systému riadenia európskych fondov je prirodzene myslené dobre. Nový mechanizmus však na druhej strane koncentruje príliš veľa právomocí do rúk už aj tak mimoriadne silnej inštitúcie. Na základe zákona budú totiž kontroly realizované Úradom pre verejné obstarávanie ukončované obyčajným protokolom namiesto doterajšieho plnohodnotného rozhodnutia. Proti protokolu sa navyše nebude dať odvolať a nebude ani preskúmateľný súdom. Úrad pre verejné obstarávanie bude tiež určovať výšku a rozhodovať o uplatnení finančných opráv. Nie je tajomstvom, že existoval veľký dopyt po znížení počtu kontrol, ktoré predlžovali postupy verejného obstarávania a spomaľovali čerpanie eurofondov. Zostáva však otázne, či obetovanie systému bŕzd a protiváh naozaj pomôže zrýchliť proces alebo či ide len o ďalšiu zmluvu s diablom.

Celkové posúdenie

Akékoľvek posudzovanie noviel zákona o verejnom obstarávaní sa stalo prakticky zbytočným. Anarchia vystriedala systém a zmeny sú tak časté, že ďalšie novely môžeme očakávať kedykoľvek. Pozitívom je, že máme stále o čom písať a čo kritizovať. Tešíme sa, že to budeme môcť znovu urobiť v roku 2023.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Afrike sa netrápia tým, čo my, a preto sú viac pohode, hovorí sprievodca.


INZERCIA 16 h

Pozreli sme sa na to bližšie.


INZERCIA 26. jan

Najväčšia domáca maloobchodná sieť COOP Jednota pokračuje v podpore rozvoja slovenských miest a obcí.


26. jan
SkryťZatvoriť reklamu