SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Pozor na predvianočné online podvody, takto nakúpite bezpečne

Podvodníkom môže naletieť každý. Na vybielenie účtu stačí chvíľka nepozornosti.

Pred nákupom je dobré spraviť menší poriadok

Ešte pred tým, ako sa pustíte do online nakupovania vianočných darčekov, váš počítač alebo smartfón budú potrebovať trochu pozornosti. Uistite sa, že je váš operačný systém, aplikácie alebo prehliadač v aktuálnom stave. Z pohľadu bezpečnosti aktualizácie opravujú zraniteľné či slabé miesta a zvyšujú bezpečnosť programu, používateľa aj jeho zariadenia.

Ak nepoznáte daný e-shop, buďte opatrní

Nakupujte ideálne na internetových obchodoch, ktoré si vybudovali povesť tým, že robia to, čo hovoria, poskytujú presné popisy tovaru a dodávajú ho v dobrom stave a načas (na tento účel môžu byť dobré používateľské recenzie).

Neklikajte na čokoľvek, čo na vás vyskočí počas surfovania na internete. Vždy skontrolujte, či sa na reklame alebo stránke e-shopu nenachádzajú známky podvodu, ako sú prehnane nízke ceny za luxusný tovar, gramatické chyby alebo výzva na urgentnú reakciu.

Ochrana online platieb vám zaručí bezpečné platenie

Aby ste si boli istí, že nakúpite bezpečne, ideálne je používať bezpečnostný softvér s funkciou ochrany online platieb. Ochrana online platieb v riešení ESET Internet Security zahŕňa špeciálny zabezpečený prehliadač, cez ktorý môžete bez obáv platiť online, ako aj možnosť predvolene spúšťať akýkoľvek podporovaný prehliadač v zabezpečenom režime.

Funkcia šifruje komunikáciu medzi klávesnicou a prehliadačom s cieľom zvýšiť úroveň zabezpečenia pri finančných transakciách a upozorní vás pri používaní nástroja na verejnej sieti Wi Fi. Taktiež vás chráni pred keyloggermi, ktoré zaznamenávajú stláčanie jednotlivých klávesov na klávesnici. Režim zabezpečenia všetkých prehliadačov sa automaticky aktivuje pre všetky kompatibilné prehliadače.

Prihlasujete sa na veľa stránok? Nepoužívajte svoje „skutočné“ heslo

Bohužiaľ, mnohí z nás stále používajú zlé heslá. Nakupovanie na mnohých stránkach vás môže zvádzať k opätovnému použitiu toho istého hesla. Ako teda postupovať?

V prvom rade zvážte, či je vôbec potrebná registrácia. Mnohé e-shopy umožňujú nákup aj bez registrácie. Pokiaľ viete, že nakupujete jednorazovo, registrácia nie je potrebná. Ak sa predsa len rozhodnete pre registráciu, uistite sa, že použijete silné a jedinečné heslo. Pokiaľ si heslá neviete zapamätať, môžete použiť správcu hesiel. Vyhnite sa použitiu hesla, ktoré už používate napríklad do vašich účtov na sociálnych sieťach alebo emailu.

Ak sa vám táto cena zdá šialená, buďte opatrní

Ak ponuka vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne ide o podvod. Aj keď sú mnohé ponuky veľmi lákavé, vyhnite sa im. Dokonca aj odkazy, ktoré prichádzajú ako SMS správy – často ponúkajúce 24-hodinové zľavy, môžu byť podvodné.

Dávajte si pozor na urgentné ponuky, ktoré prichádzajú nevyžiadaným e-mailom alebo sú údajne od priateľov na sociálnych sieťach. Tento druh podvodu sa objavuje často. Buďte obzvlášť opatrní, ak správa používa lámavú slovenčinu.

Nenakupujte na verejnej sieti

Ak nakupujete cez Wi-Fi, uistite sa, že je dostatočne zabezpečená. Vyhýbajte sa nakupovaniu cez verejné hotspoty, ak je to možné. Pokiaľ zvolíte nakupovanie z mobilného telefónu, uskutočnite nákup radšej cez oficiálnu aplikáciu e-shopu. Ak ju e-shop nemá, zvoľte nákup cez počítač a z bezpečného internetového pripojenia.

Príliš veľa informácií?

Požaduje internetový obchod od vás príliš veľa informácií, ktoré sa ale netýkajú vášho nákupu? V takom prípade radšej nakupovanie ukončite a stránku opustite. Legitímny e-shop bude od vás žiadať len informácie potrebné k doručeniu zásielky, prípadne fakturačnú adresu.

Pozor na falošné doručovacie služby

Zločinec vám môže napríklad poslať e-mail v mene doručovacej služby, v ktorom vás informuje, že sa vyskytol problém s vašou objednávkou. Aby ste mohli pokračovať, požiada vás o poskytnutie vašich osobných údajov, ktoré môžu zahŕňať číslo vašej kreditnej karty alebo domácu adresu.

Ak niekedy dostanete takúto správu, nereagujte. Žiadna doručovacia spoločnosť od vás nebude žiadať dôverné informácie z dôvodu problémov s doručením vašej zásielky. Dávajte si špeciálne pozor na to, keď vám takáto správa príde a vy ste si pritom nič neobjednali.

Viac tipov ako zostať na internete v bezpečí nájdete na stránke Bezpečne na nete.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prečo je pre telo prínosom?


27. jan

Cambridge International School: Preparing your child for today's rapidly changing world.


27. jan

Faculty of Management, Comenius University Bratislava, offers a program Management accredited in the English language.


27. jan
SkryťZatvoriť reklamu