SME
Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov

Startupová scéna pomaly prekvitá. Čo čaká mladé technologické firmy v roku 2023?

Rok, ktorý práve končí, priniesol spolu s dvomi predchádzajúcimi toľko výkyvov, že by stačili na celé desaťročie. Vo veľkej časti hospodárstva sa začína prejavovať spomalenie a odborníci očakávajú príchod ekonomickej recesie. Len máloktoré firmy dokážu krízu obrátiť vo svoj prospech. Výhodu majú tie, ktoré sú flexibilné a založené na digitálnych technológiách. Patria sem aj startupy, pre ktoré by rok 2023 mohol byť zaujímavým odrazovým mostíkom.

Skrytá príležitosť

Projekty, ktoré dokážu premeniť existujúce zmeny na príležitosti a rýchlo sa zamerajú na škálovateľné riešenia vznikajúcich problémov, sa môžu stať najlepšími startupmi roku 2023. Veľký potenciál na zavedenie inovácií do praxe prináša nielen oblasť energetiky, ale napríklad aj digitalizácia procesov v dôsledku pretrvávajúcich výpadkov v rámci dodávateľských ciest. Dlhodobo atraktívne sú aj inovácie v sektore financií, investori navyše čoraz viac veria projektom zameraným na udržateľnosť. „Vďaka svojej flexibilite, dravosti a schopnosti rýchlo prinášať nové riešenia môžu startupy využiť súčasnú krízu vo svoj prospech. Z novovzniknutých inovácií môže potom profitovať celé Slovensko,“ hovorí Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera Slovenskej sporiteľne – programu zameraného na podporu nádejných slovenských startupov.

„V posledných rokoch sme prežívali jednu krízu za druhou. Zamyslite sa nad problémami, ktoré tieto krízy prinášajú, a hľadajte rýchle a efektívne riešenia,“ napovedá začínajúcim podnikateľom Vladimír Eliáš, CEO startupu Eatster, ktorý prišiel s nápadom digitalizovať gastronomický sektor na Slovensku – oblasť, ktorá bola v rokoch 2020 a 2021 jednou z najviac postihnutých pandemickými opatreniami. Nech už budú startupy vyvíjať riešenia v akejkoľvek oblasti, podľa Michala Vanovčana sa budú musieť zamerať na sales ešte viac ako doteraz. „Nedostatočné zameranie na predaj je jednou z najčastejších chýb, ktorých sa startupy dopúšťajú, a zároveň je to jeden z kľúčových dôvodov, prečo množstvo startupov rýchlo končí. V čase ekonomického spomalenia bude predaj ešte ťažší ako v rokoch relatívneho pokoja a prosperity,“ upozorňuje.

Najvhodnejšia doba na založenie startupu

Niektorí startupisti vyjadrili obavy, že mladé projekty budú nútené znížiť investície do rozvoja alebo plánovanej expanzie a sústrediť sa viac na generovanie pozitívnych čísel než na svoje vízie. Na druhej strane investori súhlasia s tým, že projekty v počiatočných fázach sa nemusia obávať o dostupnosť financovania, naopak, situácia sa postupne zlepší. „Pribudol objem kapitálu, ktorý cieli na seed a pre-seed firmy a na trhu existujú aj kvalitné akceleračné programy a podporné služby. Čiže pravdepodobne nikdy nebol lepší čas na založenie startupu ako teraz,“ potvrdzuje Peter Kolesár z poradenskej spoločnosti CIVITTA. Pozitívnu úlohu v tom zohráva aj čoraz väčšia snaha prepájať svet korporácií a startupov. „Zatiaľ čo v najvyspelejších ekonomikách je to bežná prax už niekoľko rokov, v krajinách strednej a východnej Európy sa tento trend ešte len začína rozvíjať,“ vysvetľuje Michal Vanovčan a dodáva, že práve Seed Starter Slovenskej sporiteľne je najnovším korporátnym VC fondom na Slovensku.

Zložitejšej situácii môžu potenciálne čeliť zakladatelia, ktorí dokončujú neskoršie investičné kolá. Po rokoch lacnej likvidity sa dostáva do popredia podstata a investori od startupov opäť očakávajú predovšetkým generovanie cashflow - samotný nárast nových užívateľov už nestačí. „Príliš optimistická atmosféra posledných rokov je preč, investori v kolách Series A a ďalších sú oveľa opatrnejší, čo sa odráža aj na valuáciách startupov v našom regióne,“ hovorí líder programu Seed Starter Jiří Skopový, ktorý túto jeseň predsedal päťčlennej porote regionálneho kola súťaže startupov V4 v rámci Disraptors Summitu. Vzhľadom na túto zmenu sa tak odborníci viac prikláňajú k názoru, že Slovensko sa v budúcom roku jednorožca, teda startupu s valuáciou miliardy amerických dolárov, bohužiaľ ešte nedočká.

Startupov v pre-seed a seed fáze rastu sa však ochladenie celého trhu pravdepodobne v budúcom roku nedotkne – záujem investorov o menšie a riskantnejšie projekty totiž na rozdiel od väčších investičných kôl neklesá.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Afrike sa netrápia tým, čo my, a preto sú viac pohode, hovorí sprievodca.


INZERCIA 2 h

Pozreli sme sa na to bližšie.


INZERCIA 12 h

Najväčšia domáca maloobchodná sieť COOP Jednota pokračuje v podpore rozvoja slovenských miest a obcí.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu