SME
Utorok, 31. január, 2023 | Meniny má Emil

Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno

Objavte aj vy miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno.

(Zdroj: Világi Winery)

„Naše butikové vinárstvo je ideálne miesto na firemné a súkromné večierky, ale aj na degustáciu vín s priateľmi, či na víkendové výlety,“ vraví generálny riaditeľ butikového vinárstva Világi Winery Ákos Špek. Objavte aj vy miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno.

Butikové vinárstvo Világi Winery sa nachádza v malebnej obci Chľaba, ktorú nájdete len pätnásť kilometrov od Štúrova. Obec patrí do regiónu s bohatou vinárskou tradíciou, na ktorú butikové vinárstvo nadviazalo v roku 2015 založením nových vinohradov na mieste, kde bolo možné vidieť iba rozľahlé opustené plochy susediace s listnatými lesmi. Pod povrchom sa však už vtedy odohrávali magické príbehy. Voda, lesy a hrozno vytvorili harmonický celok, vďaka ktorému sa zrodilo výnimočné víno.

Z vinárstva na juhu Slovenska za relatívne krátku dobu vyslali do sveta niekoľko výnimočných ročníkov vín a otvorili svoje brány pre verejnosť, ktorá má možnosť prísť si vína nakúpiť do Wine shopu alebo ich spoznať prostredníctvom eventov a degustácií organizovaných priamo vo vinárstve. Viac nám o nich porozprával riaditeľ vinárstva Ákos Špek.Kedy sa vo vinárstve Világi Winery začali organizovať degustácie a eventy?

Vinárstvo sme pre verejnosť otvorili v roku 2020. Ešte v tom roku sme začali organizovať degustácie pre uzavretú spoločnosť. Boli to pre nás veľmi výnimočné chvíle, pri ktorých sme mohli sprostredkovať radosť z pestovania hrozna, hrdosť na náš región aj posolstvo, že kultivujeme terroir s výnimočnými vlastnosťami pre budúce generácie. Vlastne, to boli aj dôvody, prečo sme sa rozhodli ponúknuť možnosť degustačných večerov a eventov pre verejnosť.

V čom je terroir v Chľabe výnimočný?

Pôda, na ktorej pestujeme hrozno, sa vyznačuje celoročnou prevahou slnečných dní, mikroklímou v ovzduší sútoku troch riek a špecifickou vulkanickou mineralitou, vďaka ktorej sa o našich vínach zvykne hovoriť, že sú z lávy zrodené. O týchto jedinečných podmienkach sa často rozprávame aj na našich degustáciách a eventoch.

Primárne pre akú klientelu sú degustácie a eventy určené?

Pre ľudí vyhľadávajúcich prémiovú kvalitu vín, ktorí hľadajú miesto na súkromnú rodinnú oslavu alebo firemný event, pracovnú večeru, teambuilding a podobne. Pre ľudí, ktorí chcú svojich hostí pozvať na miesto, ktoré je výnimočné a radi by zavítali do epicentra vinárskeho diania.

Koľko hostí môže prísť na event?

Eventy organizujeme pre maximálne tridsať ľudí. Tento počet považujeme za ideálny, aby si hostiteľ vedel nájsť dostatočný čas na každého pozvaného hosťa. Pri degustáciách môže byť počet hostí nižší, mení sa podľa konkrétneho typu degustácie. Na výber je malá degustácia, veľká degustácia a privátna degustácia. Líšia sa tiež v ponuke degustovaných vín a podľa miesta vo vinárstve, v ktorom našich hostí privítame.

Je vinárstvo vhodné miesto na vianočný, či koncoročný večierok?

Prostredie nášho vinárstva je očarujúce v každom ročnom období a stále platí, že kde je víno, tam je gastronómia a veselí, usmiati ľudia. Priamo z nášho vinárstva dovidíte na pohorie Burda, na široké koryto Dunaja a pri dobrej viditeľnosti aj na baziliku v Ostrihome. Možno je to spôsobené Dunajom, možno dôstojnosťou vidieka, miesto, na ktorom sa nachádza naše vinárstvo, na vás dýchne niečím tajomným, príjemným a zároveň nadčasovým. Všetko to spolu vytvára čarovnú atmosféru, ktorú sa snažíme preniesť do našich eventov.

Dajú sa vína Világi Winery degustovať aj mimo vinárstva?

Ochutnať vína Világi Winery môžete pri degustáciách aj vo vybraných vinotékach po celom Slovensku. Veľmi nás teší, že po absolvovaní degustácie alebo eventu hostia zavítajú aj k nám do Chľaby alebo nakúpia degustačné sety priamo na našich webových stránkach.

Aké víno majú Slováci najradšej?

To je veľmi ťažká otázka. Okrem tradičných odrôd, ako sú napríklad Veltlínske zelené, Frankovka modrá či Irsai Oliver sa v našom vinárstve veľmi dobre darí aj odrodám ako sú Chardonnay, Rizling rýnsky, Sauvignon Blanc, Merlot, či Pinot noir. Všetky sú vyhľadávané. V portfóliu máme dva rady vín a oba sú zákazníkmi rovnako obľúbené. Rad Modern balance je určený na každodennú konzumáciu. Víno z tohto radu vyrábame najmodernejšou technológiou dozrievania bez prítomnosti oxidácie. Druhý rad nesie pomenovanie Terroir selection a predstavuje exkluzívny rad vín zrejúcich v dubových sudoch rôznych veľkostí a typov. Tieto vína disponujú archívnym potenciálom. Oba rady sú veľmi populárne.

Butikové vinárstvo Világi Winery – Miesto, kde sa víno rodí na láve

Prémiové vína Világi Winery pochádzajú z viníc na kopcoch pohoria Burda z malebnej dediny Chľaba neďaleko Štúrova. Za svoju bohatú chuť vďačia vysokej mineralite vulkanickej pôdy obohatenej o miocénové usadeniny a andezit sopečného pôvodu, lokalite s celoročnou prevahou slnečných dní a mikroklíme Údolia 3 riek: Dunaj, Hron a Ipeľ. Jeho zakladatelia nadväzujú na vinársku tradíciu historického regiónu, ktorý v minulosti slúžil Ostrihomskému arcibiskupstvu. V súčasnosti vo vinárstve pracujú na tom, aby jedinečný terroir čo najautentickejšie predstavili doma aj vo svete. Viac informácií nájdete na webových stránkach vinárstva, ale aj na Facebooku, instagrame alebo prostredníctvom YouTube profilu butikového vinárstva Világi Winery.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spoločnosť TJ-Legal má bohaté skúsenosti so žiadosťami o získanie a vrátenie prídavkov na dieťa v Nemecku (tzv. Kindergeld).


INZERCIA 6 h

Napriek tomu, že na Slovensku máme kvalitnú vodu z vodovodu, mnohí si kupujú tú balenú. Spočítajte si, koľko za ňu zaplatíte!


19 h

Chcete schudnúť, no to počítanie kalórií je oveľa ťažšie, než cvičenie? Tak sa netrápte a nechajte to na inteligentnú váhu Sencor!


19 h
SkryťZatvoriť reklamu