SME

Sardínia sa vymyká z talianskej škatuľky. Oviec má raz toľko než obyvateľov

Pred niekoľkými rokmi si ostrov vychutnávala iba hŕstka vyvolených.

Golfo di Orosei, Sardínia (Zdroj: Dimitry B, unsplash.com)

Pred niekoľkými rokmi bola Sardínia miestom, ktoré si mohla vychutnať len hŕstka vyvolených. Príťažlivé poklady si chránili a turizmu sa otvárali len pomaly. Ostrov okrem svetovo známych osobností postupne objavilo čoraz viac ľudí, ktorí ju s nadšením prirovnávajú ku Karibiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pláže na Sardínii naozaj nápadne pripomínajú tie v karibskej oblasti. Stačí zájsť ďalej do vnútrozemia a uchváti vás svojou prírodou, pozostatkami minulosti a je veľká pravdepodobnosť, že vám pri putovaní cestu skríži aj stádo oviec. Počas sezóny ich je na ostrove okolo troch miliónov, čo je dvojnásobok jeho obyvateľov.

Začíname z juhu

Za najrušnejšiu časť ostrova môžeme označiť juh, kde leží najväčšie mesto Cagliari. Práve tu začína púť mnohých turistov, ktorí sa na Sardíniu vyberú.

Spoznávanie môžete začať túlaním sa po najväčšej zo štyroch historických štvrtí Il Castello. Vyníma sa na kopci vo výške 100 metrov nad morom.

V 13. storočí vzniklo opevnenie štvrte ako ochrana pre aristokraciu, ktorá tu v tých časoch žila. Základné múry opevnenia ju obkolesujú doteraz. Súčasťou hradieb je aj veža Torre dell'Elefante z roku 1307, ktorá je jednou zo vstupných brán do štvrte. Hoci mala slúžiť najmä na ochranu pred hroziacimi útokmi Španielov, od pôvodného zámeru sa neskôr upustilo. Využívala sa ako väzenie. Z veže je krásny výhľad na mesto i prístav.

V spleti kľukatých úzkych uličiek štvrte Il Castello sa skrývajú i ďalšie poklady. Aj Cagliari má svoje Duomo, teda hlavnú katedrálu Cattedrale di Santa Maria. Pôvodná katedrála bola postavená v 13. storočí, no odvtedy prešla niekoľkými rekonštrukciami až do súčasného neorománskeho štýlu.

Okrem nej pri prechádzke štvrťou narazíte i na ďalšie chrámy či ochranné paláce, napríklad katedrála St. Remy, ktorá slúži ako výstavný priestor, palác Belgrano či La Cittadella dei Musei a ďalšie. V susedstve historických budov sa nachádza i miestna univerzita.

O pár ulíc nižšie objavíte pozostatky rímskeho amfiteátra vytesaného do skaly. Desať tisíc divákov mohlo sledovať nielen zápasy gladiátorov, ale i verejné popravy. Ani v súčasnosti jeho unikátna akustika nezostala nevyužitá a konajú sa tu hudobné a divadelné predstavenia.

Dôležitou štvrťou je i Marina. Pri pohľade na reštaurácie, obchody či hotely je ťažké si predstaviť, že v 13. storočí, keď vznikla, ju obývali najmä pracovníci prístavu.

Autentickú atmosféru Cagliari si najlepšie užijete uprostred ruchu trhoviska San Benedetto. Vône, farby i temperamentní predavači najväčšieho krytého trhu v Európe majú silu pohltiť vás aj na niekoľko hodín.

Staroveká história je spätá aj s mestom Nora, ktoré leží na polostrove približne 30 kilometrov od Cagliari. Najväčší rozkvet zažilo po dobytí Kartága a neskôr za čias Rimanov. Mesto je ako skanzen pod holým nebom. Prejdite sa zachovalými pozostatkami, ktoré dokumentujú život pred stovkami rokov.

Plážami v blízkosti Cagliari je preslávený mys Capo Carbonara. Z oboch strán ho obklopujú zátoky s malými i väčšími plážami a tyrkysovou vodou. Pri troche šťastia možno stretnete aj ružové plameniaky.

Súvisiaci článok Sardínia: Ostrov tisícich pláží Čítajte 

Klenot severu - národný park Arcipelago di La Maddalena

Národný park Arcipelago di La Maddalena na severovýchode Sardínie tvorí 6 menších a 55 väčších ostrovov. Atraktívna poloha medzi Sardíniou a Korzikou svojho času zaujímala i Napoleona.

Najväčší a jediný osídlený je ostrov La Maddalena, na ktorý premávajú lode z prístavu v meste Palau. So susedným ostrovom Caprera, ktorý je preslávený domom bojovníka za taliansku nezávislosť Giuseppe Garibaldiho, je spojený mostom. Na vzdialenejšie menšie ostrovy sa dá dopraviť iba loďou.

Vychytené smaragdové pobrežie

Vyhľadávaná oblasť na severovýchode Sardínie je svojim názvom verná smaragdovej farbe mora, ktorá je ešte najvýraznejšia, keď sa na hladine odrážajú lúče stredomorského slnka.

Pomyselnou bránou k pobrežiu Costa Smeralda je mesto Olbia. Dominantou mesta je Bazilika San Simplicio, ktorá bola postavená na okraji mesta na prelome 11. a 12. storočia. Ako sa Olbia postupne rozrastala, bazilika stála vždy v centre pribúdajúcich stavieb a mesto tak vyrástlo okolo nej.

Povestný cveng získala Sardínia najmä vďaka letovisku Porto Cervo, kde kotvia drahé jachty, ulice zdobia výklady značiek zvučných mien a v uličkách sa skrývajú rezidencie svetoznámych umelcov, politikov či podnikateľov.

Popularitu si rokmi získala aj pôvodne rybárska dedina Golfo Aranci, ktorá sa rozprestiera v malej zátoke v severovýchodnom cípe ostrova. V porovnaní s Porto Cervo je pokojnejšia a láka najmä pozorovaním delfínov. Miestnu pláž Terza Spiaggia pre plytkú vodu obľubujú i rodiny s deťmi.

Katalánsky vplyv na Sardínii

Alghero sa môže pochváliť takmer neporušenými mestskými hradbami, ktoré sa začali zdvíhať pár rokov po založení mesta na začiatku 12. storočia. V 14. storočí vtedajší pápež daroval Sardíniu aragónskemu kráľovi. Ten formou léna umožnil rodinám z Aragónska a Katalánska, aby postupne osídľovali ostrov na úkor miestneho obyvateľstva. Nie je to iba zdanie, že ulicami Alghera sa ozýva jazyk podobný španielčine. Katalánsky vplyv si môžete všimnúť i na miestnych symboloch či kuchyni.

V historickom centre Alghera na prvý pohľad zaujme impozantná katedrála Cattedrale di Santa Maria zo 16. storočia s veľkou kupolou. Atraktívny výhľad na pobrežie v okolí Alghera si užijete z veže Torre di San Giovanni, ktorá je súčasťou systému ochrany mesta.

V blízkosti Alghera sa nachádza turisticky vyhľadávaná jaskyňa Grotta di Nettuno, ktorú náhodou objavil rybár v 18. storočí. Hoci jej plocha zaberá asi štyri kilometre, sprístupnené sú len niektoré časti.

Jednou z najobľúbenejších pláží v blízkosti Alghera je Baia delle Ninfe, kde môžete vidieť delfíny. Nachádza sa v zátoke spoločne s plážou Spiaggia di Mugoni a obe ich obklopuje rozľahlý borovicový les.

Okrem mestskej pláže Spiaggia del Lido di Alghero leží hneď za mestom dlhá pláž s plytkým morom Spiaggia di Maria Pia. Pre jej pokojné more ju obľubujú i rodiny s deťmi.

Tajomné nuraghi

Ostrov je posiaty tajomnými megalitickými stavbami, ktoré sa nazývajú nuraghi. Kamenné veže a osady sú staré viac ako 3 500 rokov. Niektoré zdroje uvádzajú, že v menších i väčších dedinách sa nachádza okolo 7 000 nuraghi.

Pre svoju blízkosť k Algheru je známy komplex Nuraghe Palmavera, ktorý pochádza z doby bronzovej a železnej. Nálezisko tvoria dve veže a asi 50 chatrčí, ktorých bolo pôvodne trojnásobne viac.

Osada Nuraghe Su Nuraxi di Barumini v centrálnej časti ostrova patrí medzi najlepšie zachované náleziská a je zaradená i do zoznamu UNESCO. Dominantou je centrálna veža, ktorá mala pôvodne tri komory spojené točitým schodiskom. Pôvodne dosahovala 18,5 metra, no jej najvyššia časť už nestojí.

V severozápadnej časti si môžete pozrieť hneď niekoľko nuraghi v údolí, ktoré je kamennými útvarmi priam posiate. Medzi nimi vyniká 16 metrov vysoký Nuraghe Santu Antine zo 16. storočia pred naším letopočtom. Do neporušených častí veže môžete vyjsť a prezrieť si niekoľko ďalších nuraghi v okolí.

Dovolenkujte na Sardínii

V severozápadnej časti Sardínie v blízkosti Alghera odporúčame tieto hotely:

UNAHOTELS Ancora Hotel & Club 4*

  • Oblasť: Alghero
  • Dĺžka pobytu: 8 - 12 dní, 7 - 11 nocí
  • Doprava: letecky z Bratislavy
  • Strava: raňajky, polpenzia, plná penzia (podľa výberu)
  • Cena: od 552 €
  • Rezervácia termínov >>

FUTURA Baia di Conte 4*

  • Oblasť: Alghero
  • Dĺžka pobytu: 8 - 12 dní, 7 - 11 nocí
  • Doprava: letecky z Bratislavy
  • Strava: all inclusive light
  • Cena: od 807 €
  • Rezervácia termínov >>
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu