SME

Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska

Sprievodkyňa radí, prečo spojiť návštevu týchto dvoch pôsobivých miest.

(Zdroj: AdobeStock)

Benátky nie sú ani typicky európske, ani talianske mesto. Vábivým spôsobom sa v nich mieša Byzancia i Orient. Objavíte tu kopule byzantských chrámov, orientálne mozaiky či gotické paláce. Všadeprítomná voda a gondoly dotvárajú kolorit mesta dýchajúceho starosvetskou atmosférou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vplyv Byzantskej ríše sa podpísal na zjednotení roztrieštených ostrovných komunít do Benátskej republiky. Orientu zasa mesto vďačí za rozvoj obchodu. Od 9. storočia Benátky rozvíjali obchodovanie s luxusným tovarom z Carihradu, ktorý s obrovskými ziskami predávali zvyšku Európy. Pod kontrolou mali všetky obchodné cesty do Egypta i na Krym.

Spoznávajte pešo

Dnešné mesto sa rozprestiera na desiatkach ostrovov preťatých labyrintom kanálov. Jeho atmosféru si najlepšie vychutnáte, keď sa vyberiete spoznávať jeho pýchy po vlastných. Začnite na rozľahlom námestí Piazza San Marco. Srdce mesta, kde to neustále bzučí ruchom rozhovorov a krokov prechádzajúcich ľudí, leží v blízkosti ďalších impozantných stavieb.

Súvisiaci článok Stovky hodín prísneho výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž Čítajte 

Palazzo Ducale je najväčšou svetskou stavbou v meste, symbolom Benátok je neďaleká Basilica di San Marco. Z veže so zvonicou Campanilla je neopísateľný pohľad na mesto a lagúnu. Objavovanie vás postupne zavedie k Mostu Vzdychov či Mostu Rialto s architektonicky najdokonalejším oblúkom v Európe.

Ak sa počas prechádzky unavíte, stačí nasadnúť na niektorý z vodných autobusov, takzvané vaporetto. Užijete si tak pohľady na mesto aj z vody.

Benátska udalosť roka

Najslávnejší karneval v Európe je obrovská oslava pod holým nebom. Bujaré oslavy pôvodne trvali aj niekoľko mesiacov. Mesto však malo problém s mravným úpadkom obyvateľov. Najskôr prišiel zákaz nosiť masky s výnimkou obdobia karnevalu, vstupovať v maske do kostolov, kasín či prestrojovať sa za ženy. Keď to nestačilo, pritvrdili. Mužom hrozili dva roky do väzenia a pokuta, ženy okrem pokuty verejne potupili na Piazza San Marco a vyhostili z Benátok na štyri roky.

Vrcholom bol definitívny zákaz karnevalu na konci 18. storočia. Takmer po 200 rokoch talianska vláda opätovne otvorila otázku návratu pýchy obyvateľov mesta. Výrazný podiel na oživení karnevalovej tradície má slávny režisér Federico Fellini.

Karnevalom žije celé mesto a Benátčania sa na toto obdobie každý rok veľmi tešia. Predháňajú sa vo vymýšľaní tradičných i netradičných masiek, kostýmov a rôznych sprievodných podujatí. V uliciach sa premiešajú s návštevníkmi mesta a spolu si užívajú veľkolepú oslavu a promenádu úchvatných masiek.

Karnevalové masky sú inšpirované typickými kostýmami renesančného divadla Commedia dell´Arte. Vďaka maskám neboli chudobní ani bohatí, ženy ani muži, krásni ani škaredí. Všetci si boli rovní. Tradičné predstavenia Commedia dell´Arte sú dodnes súčasťou karnevalu.

Aj keď navštívite karneval opakovane, zážijete niečo nové. Program i téma sa každý rok menia a nikto ich vopred nepozná. Zvykne ho otvárať „let anjela“, keď sa akrobat/ka vznáša na oceľových lanách ponad námestie Piazza San Marco. Inokedy sa začína vodným sprievodom „La Festa Veneziana sull´Aqua“. Záver karnevalu patrí vyhláseniu najkrajšej masky a plesu na námestí Piazza San Marco.

Únik za väčším pokojom

Aj v Benátkach si môžete užiť pokoj a pohodu. Stačí sa vydať mimo zvyčajných turistických plánov na menšie ostrovy roztrúsené po močaristej lagúne okolo Benátok. Mnohé z nich zostali pusté a nedostupné verejnou dopravou. Najviac návštevníkov priťahujú ostrovy Murano a Burano.

Najväčší z ostrovov v Benátskej lagúne Murano sa po celom svete preslávil spracovaním fúkaného skla. Ak obdivujete ručne spracované sklo, máte radi umenie, nemôžete si nechať ujsť návštevu Múzeum skla s viac ako 4 000 unikátnymi predmetmi. Svoj zážitok z ostrova môžete ešte vylepšiť, ak sa rozhodnete zájsť do niektorého zo sklárskych laboratórií. Pozerať sa prácu remeselníkov je ako umelecké predstavenie.

Farebné domy na ostrove Burano sú pastvou pre oči. Pokoj a ostrovnú pohodu dokresľuje prívetivosť miestnych. Z ostrova určite neodchádzajte skôr, než ochutnáte miestne ryby. Po gastronomickom zážitku sa vyberte na prechádzku.

Neobídite múzeum čipiek na námestí Piazza dei Galuppi v historickej budove v typických farbách ostrova. Vzácne kúsky exponátov mapujú umenie benátskych čipiek od ich počiatkov až po súčasnosť.

Mesto Shakespearovho príbehu lásky

Keď budete Veronu pozorne vnímať, všimnete si, že má mnoho spoločných čŕt s mestom Florencia. Prechádzka pôsobivým mestom je ako návšteva archeologického múzea pod holým nebom. Jedno z najväčších umeleckých miest v Taliansku je od roku 2000 zapísané i do svetového dedičstva UNESCO.

Súvisiaci článok Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, romantické mestá aj móda Čítajte 

Aréna di Verona na námestí Piazza Bra je ikonou mesta. Má mnoho podobného s amfiteátrom v chorvátskom meste Pule. Archeológovia predpokladajú, že na základe týchto dvoch stavieb bolo možné postaviť rímske Koloseum.

Tretí najväčší rímsky amfiteáter je aj dnes miestom, kde si 20 tisíc divákov, podobne ako v dávnych dobách, užíva skvelú atmosféru koncertov či operných predstavení pod holým nebom. Od roku 1913 sa tu pravidelne koná slávny operný festival.

Vďaka Shakespearovi je Verona už navždy spojená s príbehom lásky. Júliin dom s povestným balkónom na Via Capello 23 je najväčším ťahačom mesta. Hoci bol postavený až po vydaní Shakespearovho diela, atmosfére miesta to neuberá na romantike. Rómeov dom sa nachádza neďaleko, no verejnosti nie je sprístupnený. Verona prekvapí čarovnými zákutiami a množstvom historických budov. Zdvihnite zrak hore a vnímajte tú stredovekú krásu okolo seba.

Autor: Jana Palenčárová

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu