SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok

Povedal Juraj Slafkovský, riaditeľ pre energetiku spoločnosti KOSIT, a.s.

Výroba tepla a elektrickej energie dnes na Slovensku dopláca na extrémne vysoké ceny dovážaných fosílnych palív. Hľadanie alternatív je preto v súčasnosti prioritou. Košice by v budúcnosti mohli využívať na vykurovanie bytov a domov aj geotermálnu energiu. Ešte väčšie očakávania sú v súvislosti s modernizáciou Zariadenia na energetické zhodnotenie odpadov (ZEVO) spoločnosti KOSIT. Toto zariadenie už dnes vykuruje niekoľko tisíc košických domácností. O perspektívach nahradenia fosílnych palív energiou z odpadu sme sa pozhovárali Jurajom Slafkovským, riaditeľom pre energetiku spoločnosti KOSIT, a.s.

Ako dnes vyzerá energetická bilancia ZEVO Košice?

Veľmi sľubne. V minulom roku sme spracovali v našom zariadení takmer 120 tis. ton nerecyklovateľného odpadu a vyrobili sme z neho 50 816 MWh tepla. Približne rovnakú bilanciu by sme chceli udržať aj v tomto roku. Tzn., že teplom a teplou úžitkovou vodou sme zásobovali vyše 4 000 košických domácností.

Celkovo 4000 domácností. Akým percentom sa KOSIT podieľa na zásobovaní tepla Košíc?

Na celkových dodávkach objemu tepla pre Košice je to približne 7%. Po celkovej modernizácii nášho zariadenia chceme toto percento zvýšiť nad 10%.

Koľko by mala modernizácia stáť a čo si pod zvýšením dodávok tepla nad 10% majú Košičania predstaviť v praxi?

Spoločnosť KOSIT sa rozhodla investovať do nového kotla 115 mil. eur približne pred rokom a pol. Podľa použitých technológií to bude svetová špička, ktorá dokáže oveľa efektívnejšie spracovať odpad a tým aj dodať väčší objem tepla. Vďaka modernizácii budeme schopní o niekoľko rokov dodávať do systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) viac ako 100 000 MWh tepla ročne pre približne 10 000 domácností v Košiciach.

Košičanov momentálne v súvislosti s energiami asi najviac trápi rast ich cien. Za akú cenu dodávate teplo v súčasnosti, aký vývoj cien prognózujete do budúcnosti?

Kým priemerná cena tepla na Slovensku predstavovala v minulom roku 75 €/MWh, spoločnosť KOSIT dodávala košickej teplárni v roku 2022 teplo vyrobené energetickým zhodnotením odpadu len za 24,87 €/MWh. V súvislosti s vysokou infláciou a pokynmi regulačných úradov sme museli upraviť cenu tepla na tento rok za 1 MWh na 36,24 €. Stále sme však hlboko pod plynom, štiepkou alebo inými zdrojmi tepla. Naša cena na tento rok predstavuje 31% z priemernej regulovanej ceny tepla pre domácnosti na Slovensku. To je naozaj bezkonkurenčne nízka cena.

Tretinová cena oproti iným dodávateľom tepla by sa mala prejaviť aj v konečnej cene pre spotrebiteľa?

O tom nerozhodujeme my, teplo vyrábame, ale nie sme distribútor pre konečného spotrebiteľa. To je úloha distribučných spoločností, v prípade Košíc je to aj spoločnosť MH Teplárenský holding, a. s., v minulosti známe ako TEKO. Tým pádom do tvorby konečnej ceny pre spotrebiteľa nevieme zasiahnuť.

Ako sú na tom Košice s cenami dodávaného tepla v porovnaní s inými krajskými mestami?

Na Slovensku sú v prevádzke dve zariadenia ZEVO. V Bratislave a Košiciach. Bratislavské ZEVO sa do systému CZT pripojilo iba nedávno a košické ZEVO, dodáva teplo do systému už niekoľko rokov. Ostatné krajské mestá vykurujú predovšetkým fosílnymi palivami, najmä zemným plynom. Prípadne kombináciou plynu s obnoviteľnými zdrojmi energie. V každom prípade, cena dodávaného tepla zo ZEVO do systému CZT Košice je jedna z najnižších na Slovensku.

Ako technicky funguje výroba tepla z odpadu?

Teplo vyprodukované pri zhodnocovaní odpadov sa využíva na pohon turbíny a výrobu elektrickej energie, zároveň zohrieva vodu, ktorú čerpadlami vháňame do systému centrálneho zásobovania teplom (CZT).

Akým pomerom vyrába ZEVO elektrickú energiu a teplo?

To je veľmi individuálne, pretože to je ovplyvnené výlučne ročným obdobím a poveternostnými podmienkami. Je logické, že v lete keď sa byty nevykurujú má prioritu výroba elektrickej energie pred dodávkami tepla. A v zime naopak. Na rovinu treba povedať, že ZEVO je v tomto oveľa stabilnejšie ako iné obnoviteľné zdroje energie, ktoré sú závislé na tom, či svieti slnko alebo fúka vietor. My sme schopní dodávať teplo a elektrickú energiu kontinuálne bez výkyvov. Jediné, čo nás obmedzuje sú technické odstávky, ktoré musíme robiť pravidelne.

Verejná diskusia sa už niekoľko rokov uberá práve smerom k nahradeniu fosílnych zdrojov tepla tzv. obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE). Je reálne aby Košice v budúcnosti využívali na vykurovanie iba OZE? V akom časovom horizonte a v akej podobe je to realistické?

Bohužiaľ slabinou solárnych panelov a veterných elektrární je ako som už spomínal to, že nie sú schopné v plnej miere zabezpečiť stabilné dodávky elektrickej energie alebo tepla. Keď nesvieti slnko a nefúka vietor, tak sa energia nevyrába. ZEVO ako stabilný dodávateľ energie je výborný základ. V kombinácii s plánovanou výrobou tepla z geotermálnej energie a ďalšími obnoviteľnými zdrojmi energie by Košice mohli znížiť pri centrálnom vykurovaní objem používaných fosílnych palív na polovicu. Odhadujem do 10 rokov. Pri dnešnej spotrebe a klimatickom pásme, v ktorom sa mesto nachádza však nie je celkom reálne vyrábať energiu iba z alternatívnych zdrojov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prečo je pre telo prínosom?


27. jan

Cambridge International School: Preparing your child for today's rapidly changing world.


27. jan

Faculty of Management, Comenius University Bratislava, offers a program Management accredited in the English language.


27. jan
SkryťZatvoriť reklamu