SME

Svalovice sa netreba obávať

Prečo je pre telo prínosom?

Do nového roka 2023 vstúpili viacerí z nás rôznymi predsavzatiami, medzi ktorými sa často nachádza aj záväzok začať športovať. K aktívnemu pohybu a najmä pri jeho začiatkoch, však patrí aj takzvaná svalovica. Čo sa vtedy deje s naším telom? Téme sa venuje medicínsky riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Mgr. Maroš Varga, MHA, ktorý je zároveň aj vedúcim lekárom Šport-Artro centra.

Podľa uznávaného ortopéda sa svalovice obávať nemusíte, pokiaľ ste to s pohybovou aktivitou neprehnali a svalová bolesť je akceptovateľná. „Svalovica je pozitívne znamenie, pretože dáva informáciu o napredovaní. Už neplatia zastarané rady o tom, že ak máte dobre nastavený tréning, svalovica sa neobjaví. Ak športujete pravidelne, dostaviť by sa mala minimálne raz do týždňa,“ vysvetľuje MUDr. Mgr. Maroš Varga, MHA s tým, že je potrebné vyvrátiť mýtus o tom, že svalovicu spôsobuje kyselina mliečna či laktát. Ako to vlastne funguje? „Sval sa skladá zo svalových snopcov, čo sú vlastne bunky. Aj svalová bunka má svoj vlastný metabolizmus, tak, ako každá iná bunka nášho tela. Pri extrémnej záťaži dôjde k natrhnutiu membrány (obalu) svalovej bunky a tento jav spustí proces jej regulovanej regenerácie. Najprv bunka enzymatickou činnosťou zanikne – rozpadne sa. Pri rozpade vznikajú látky, ktoré priamo podráždia voľné nervové zakončenia v svale a človek, športovec pociťuje bolesti. V tom istom mieste sa vytvorí nová bunka s väčším obsahom svalových fibríl,“ približuje ortopéd.

Všeobecne možno konštatovať, že sval má schopnosť samoregulácie. „Prebieha v ňom proces odbúravania už poranených buniek, nahrádzajú ich nové, schopnejšie, stabilnejšie, ktoré vedia vyprodukovať väčšiu svalovú silu. Celý tento proces pripomína zápalové ochorenie, niekedy sa aj skutočne prejaví zvýšenou telesnou teplotou, prípadne až triaškou. Pri svalovici, najmä pred tréningom, je nutné dokonalé prehriatie svalov, teda prekrvenie. Potom už je možné podať plnohodnotný výkon. Práve vďaka svalovici si telo udržiava správny svalový tonus, ktorý nám umožňuje dosahovať požadovaný progres. Svalový tonus si predstavte ako naštartovaný, dobre zahriaty motor auta. Je pripravený na vysokú, priam maximálnu záťaž i za cenu svalovice. A to je dobre. Bez svalového tonusu sa vám nepodarí zlepšovať ďalej svoje športové výkony. Svalový tonus stratíte vtedy, ak cvičenia prichádzajú s veľkou časovou prestávkou. Opadá zhruba za 3 – 5 dní. Ak tonus „upadne“, musíte začínať odznovu a svoj motor (svaly) si opäť naštartovať do pohotovostného režimu. To potrvá ďalšie 3 – 4 dni a nevyhnete sa opakovanej bolesti svalov, čiže svalovici. Až potom budete schopní nastúpiť opäť na vlak menom výkonnostné zlepšenie,“ dodal na záver vedúci lekár Šport-Artro centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Važení pacienti, s účinnosťou od 31. 1. 2023 je Šport-Artro centrum presťahované na prízemie výškovej budovy Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Dňa 30. 1. 2023 bude ambulancia ešte dočasne k dispozícii v priestoroch urgentného príjmu. Prosíme pacientov, aby pre vstup do ambulancie od 31. 1. 2023 využívali hlavný vchod nemocnice. Ďakujeme za pochopenie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 568
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 588
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 5 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 5 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu