SME

Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to

Bezplatné poradenstvo „Žiť energiou“ je v januári dostupné v každom krajskom meste.

Až 73 % energie spotrebujú slovenské domácnosti pri vykurovaní a každé zvýšenie teploty o 1°C znamená 6 % energie navyše. Praktické odporúčania, ako s minimálnymi nákladmi znížiť spotrebu energie a do čoho sa oplatí investovať, poskytujú energetickí konzultanti Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU. Bezplatné poradenstvo mohli v nedeľu 29. januára využiť aj návštevníci Aupark Shopping Centra v Bratislave, postupne navštívili všetky krajské mestá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasťou každej poradenskej „zastávky“ v najväčších krajských nákupných strediskách sú individuálne konzultácie, v rámci ktorých je možné získať bezplatne praktické informácie o úspornom využívaní energie a obnoviteľných zdrojov.

„Úspora sa týka každého, ale šetrenie nemusí automaticky znamenať aj znižovanie komfortu. Podstatné je energiu využívať efektívnejšie. Každý nemusí byť odborník na znižovanie spotreby, preto ponúkame pomoc a bezplatné konzultácie. Spýtame sa na aktuálnu spotrebu energie a poradíme, ako spotrebu a účty za energie znížiť, či už s investíciami alebo bez nich,“ uviedol vedúci oddelenia poradenstva SIEA Michal Ilovič.

Vetrať, či nevetrať? A čo vlhkosť?

Počas vykurovacej sezóny je najjednoduchším riešením znížiť vykurovanie, ale šetriť sa dá aj odstránením nesprávnych návykov. Často sú to drobné zmeny správania, ktoré nás nestoja nič. Napríklad ak je nám v miestnosti teplo, neotvárajme okno na vetračku, ale nastavme regulačnú hlavicu tak, aby znížila výkon radiátorov. Najpresnejšie reaguje, ak je na stupni 3, vtedy zabezpečí odporúčaných 20°C.

Málokto vie, že sa oplatí sledovať aj vlhkosť v interiéri, ktorá je v zime zvyčajne nižšia. „Keď je vlhkosť primeraná, stačí menej vykurovať. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Ušetriť tak môžeme ušetriť až 12 % energie,“ vysvetľuje M. Ilovič.

Sušiť či nesušiť

Znižovanie teploty a zvyšovanie vlhkosti má však svoje limity. Ak to preženieme, v chladných priestoroch s vyššou vlhkosťou sa môžu objaviť zdraviu škodlivé plesne. Praktickým pomocníkom sú v tomto prípade vlhkomery, vďaka ktorým vieme vlhkosť sledovať a udržiavať v odporúčaných limitoch 35 až 60 %.

Prehľad odporúčaní, ako využívať energiu úsporne, je k dispozícii na stránke informačnej kampane #setrimeprenas. Praktické rady vo forme letákov aj plágatov tu nájdu domácnosti, zamestnanci aj zamestnávatelia.

Uvedené všeobecné odporúčania sú pritom len zlomkom toho, čo vedia odborníci SIEA poradiť. Ak chcete individuálne poradenstvo využiť, je dôležité poznať vlastnú spotrebu, vtedy dokážu rady „ušiť“ na mieru konkrétnej domácnosti.

Je úspora energie len pre bohatých?

„Často sa stretávam s názorom, že znížiť spotrebu energie si môžu dovoliť len bohatí, ktorí majú peniaze napríklad na zateplenie domu. Je pravda, že dôslednou obnovu domu je možné ušetriť aj 60 % energie. Avšak význam majú aj čiastkové opatrenia. Napríklad cez staré okná, ale aj strechu uniká až 20 až 30 % tepla. Našťastie v energetike je možné vopred zistiť, či a ako rýchlo sa investované peniaze vrátia. Aj s týmto vieme domácnostiam pomôcť,“ zdôraznil M. Ilovič s tým, že momentálne sú k dispozícii podporné programy s príspevkami na obnovu domu a zariadenia na prípravu tepla a elektriny.

Odborníci upozorňujú, že dôležitá je správna postupnosť opatrení. Vždy sa oplatí poradiť, čo je vhodnejšie v konkrétnom prípade. Všeobecne však platí, že zariadenie na vykurovanie by sa malo vymieňať až po znížení spotreby.

Autá na vodík a bicykel vyrábajúci energiu

Okrem účinných tipov, ktoré dokážu ušetriť domácnostiam nemalé peniaze, bolo možné počas roadshow „Žiť energiou“ absolvovať aj sprievodný program. Vedomosti si mohli návštevníci preveriť v kvízomate a pripravené boli aj súťaže pre deti, napríklad pri meraní elektrického napätia v ovocí či zelenine. Fanúšikom automobilov boli predstavené novinky zo sveta áut na vodíkový pohon a pre tých, ktorí majú radšej dve kolesá, bol k dispozícii bicykel vyrábajúci energiu.Ten dokáže nabiť napríklad mobil.

Energetické poradenstvo je možné využiť aj telefonicky na bezplatnej linke 0800 199 399 alebo osobne v piatich poradenských centrách. Poradenstvo je súčasťou národného projektu Žiť energiou a je spolufinancovaný Operačným programom Európskej únie - Kvalita životného prostredia.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 568
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 588
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 5 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 5 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu