SME

Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu

Konopný betón je nový materiál pre domy v súlade s prírodou a zdravší život.

Konopný betón je stavebný materiál na báze konopného pazderia, vápna a čisto prírodných minerálnych prísad.Konopný betón je stavebný materiál na báze konopného pazderia, vápna a čisto prírodných minerálnych prísad. (Zdroj: archív GG)

Využívanie tohto materiálu pri výstavbe sa rozbieha už aj na Slovensku vďaka eko-startupu, ktorý založil nadšenec pre progresívne a udržateľné stavby Gregor Galeta z Novej Bane. Projekt postavený na konopnom betóne, ktorý propaguje nielen nový ekologický produkt ale aj nový koncept organizácie založenej na rešpekte k planéte a ľuďom, je medzi začínajúcimi firmami výnimočný. Minulý rok vzbudil pozornosť odbornej poroty a získal celoslovenskú envirocenu Atlas od Nadácie VÚB. Tá práve otvára prihlasovanie do ďalšieho ročníka a podporí víťazné organizácie sumou 50-tisíc eur.

Kontroverzná rastlina vie pomôcť v staviteľstve

Konopa je rýchlorastúca rastlina, ktorá na svoj rast spotrebuje značné množstvo CO2 a je nenáročná na pestovanie. Má široké spektrum využitia. Prínosná je aj vo forme stavebného materiálu na báze konopného pazderia, vápna a čisto prírodných minerálnych prísad. Táto hmota slúži pri súčasných technológiách najmä ako tepelná izolácia na obalenie drevených konštrukcií.

„Ide o prírodný materiál, ktorý neobsahuje žiadne chemické látky. Má zápornú uhlíkovú stopu, lebo rastlina ho spotrebuje na svoj rast viac a ak je pestovaná správne, uzamyká uhlík naviac v pôde. Predstavuje tvarovateľnú živú hmotu, s ktorou sa dá rôzne pracovať a výsledná podoba pripomína vzhľad dreva. Materiál vieme zároveň kompletne skompostovať a premeniť späť na úrodnú pôdu,“ vysvetľuje Gregor Galeta, popularizátor tejto myšlienky, ktorý sa v časoch skokového rastu cien stavebných materiálov a čoraz väčšieho dopytu po obnoviteľných zdrojoch v stavebníctve rozhodol založiť projekt Konopný betón SK.

Slovensko zažilo v ostatných dekádach veľký úpadok konopného sektora. „Z 20-tisíc hektárov, na ktorých sa konope pestovalo, zostalo už len do 500 hektárov, čo je veľmi málo. Nedisponujeme ani technológiami na spracovanie konope. Aj preto sa ho snažíme rozbehnúť a vytvoriť trh, aby sme časom mohli vyrábať konopné pazderie lokálne u nás,“ približuje eko-podnikateľ, ktorý pomáha so svojím tímom s distribúciou materiálu, zabezpečuje potrebné nástroje, zdieľa informácie v rámci medzinárodnej siete staviteľov, prináša tieto skúsenosti aj na Slovensko a vzdeláva o zdravšom živote v ekologických domoch.

Cena Atlas pre eko-startup a organizáciu nového typu

Projekt z Novej Bane uspel v apríli roku 2022 v celoslovenskom ocenení Atlas, ktoré vyzdvihuje každoročne najprínosnejšie enviro aktivity po celom Slovensku. Nominované projekty posudzuje nezávislá porota uznávaných expertov na ochranu biodiverzity a zelenú ekonomiku. Firma Gregora Galetu EURO-ROYAL GREMI získala verejné uznanie v kategórií Eko-startup a s ním grant na ďalší rozvoj v hodnote 10-tisíc eur.

„Chceme v prvom rade dostať náš produkt, služby a komunikáciu na takú úroveň, aby sme mohli riešenie svižne duplikovať bez straty kvality a spokojnosti zákazníkov. A pripraviť celé jadro organizácie tak, aby bolo schopné uniesť rastúci počet spoluprác bez straty kvality,“ hovorí zakladateľ oceneného startupu, ktorý sa preto sústredí na zjednocovanie stavebných postupov a posilňovanie infraštruktúry v rámci logistiky, distribúcie materiálu a tiež realizačných kapacít. Za účelom rozšírenia portfólia pripravuje rôzne zmesi, aby dokázal pokryť širšie možnosti využitia pre konopný betón.

„Zameriavame sa aj na ďalší výskum tohto materiálu. Tu nám pomohol aj grant z ocenenia od Nadácie VÚB, vďaka ktorému sa nám podarilo začať spoluprácu so Stavebnou fakultou STU v Bratislave. Sme radi, že časť výskumu prebieha aj v spolupráci so študentmi, ktorí tak už počas štúdia môžu byť súčasťou niečoho, čo bude mať v praxi pozitívny dopad pre ľudí. Financie zo zisku ocenenia nás posunuli aj vo vývoji vlastných technológií, ktoré sú prispôsobené na výrobu konopného betónu,“ hovorí Gregor Galeta, ktorý považuje pečať ocenenia Atlas za záväzok a motiváciu udržať hodnoty a kvality svojho projektu.

„To, že sme získali toto uznávané ocenenie, v nás vytvára pocit zodpovednosti za to, aby náš projekt naplnil svoj potenciál. Je to podobné, ako keď zákazníci ocenia vašu prácu a vy vidíte, že to je cesta, v ktorej máte pokračovať, lebo prináša úžitok nielen vám. Avšak cena Atlas je ešte úplne iný level. Vnímam, že takéto ocenenie tiež pridáva na dôveryhodnosti projektu a môže posilniť aj vašu pozíciu pri komunikácii s inými inštitúciami,“ hodnotí držiteľ ceny.

Startup EURO-ROYAL GREMI je inšpiratívny nielen samotným eko-materiálom, ale aj nastavením celkového riadenia a prístupu, vďaka čomu môže byť modelovým riešením pre ďalšie organizácie nového typu. „Na príklade projektu konopného betónu chceme predstaviť koncept, ako môže fungovať spoločnosť, ktorej prvoradým ukazovateľom úspechu je kvalita života a osobnostný rozvoj jej členov. Finančný zisk je samozrejme tiež potrebný pre dlhodobú udržateľnosť projektu, no bez širšieho kontextu hodnôt by bol bezvýznamný,“ uzatvára Gregor Galeta.

Otvára sa nový ročník ceny Atlas za zásluhy v ochrane prírody

Najvýraznejšia iniciatíva, ktorá na Slovensku zastrešuje verejné oceňovanie za výnimočné činy pre planétu a udržateľný rozvoj, vstupuje do tretieho ročníka. Envirocena Atlas otvára prihlasovanie nových projektov. Neziskové organizácie s dlhodobým enviro poslaním, samosprávy, školy, firmy ale aj jednotlivci či kolektívy môžu nominovať svoje aktivity zrealizované v roku 2022 do jednej z kategórií:

1. Biodiverzita – záchrana konkrétnych prírodných lokalít, fauny a flóry s cieľom udržať rozmanitosť druhov,

2. Životné prostredie – ochrana ovzdušia, vody a pôdy a riešenia proti klimatickým zmenám,

3. Osveta – vzdelávanie a šírenie environmentálneho povedomia,

4. Eko startupy – originálne zelené projekty začínajúcich lokálnych firiem,

5. Sociálno-ekologické podnikanie – inovatívne riešenia v biznise, ktoré spájajú rozvoj udržateľnosti s pomocou znevýhodneným ľuďom a komunitám,

6. Zelené podnikanie – ekoinovácie v podnikaní a prínos pre rozvoj cirkulárnej ekonomiky,

7. Detský enviročin – nasledovania hodné skutky detí a mladých ľudí (jednotlivcov či kolektívov) v prospech planéty.

Popri cenách Atlas pre víťazov v každej kategórii si odnesie ocenenie aj jeden z projektov, ktorý získa najväčšiu podporu v online hlasovaní. Cena verejnosti za výnimočnú myšlienku a prínos v ochrane životného prostredia či podpore zelenej ekonomiky poputuje vybranému subjektu spomedzi 21 príbehov, ktoré posunie do finále odborná komisia. Spolu s udelením verejnej pocty, pod ktorú sa podpisujú svojou záštitou aj Ministerstvo životného prostredia SR a organizácia ZMOS, je súčasťou ocenenia v prvých piatich kategóriách aj finančná odmena a motivácia do ďalšej práce. Celkovo tak Nadácia VÚB rozdelí 50-tisíc eur.

Organizácie môžu posielať svoje prihlášky na ocenenie cez elektronický formulár (po prihlásení je dostupný v sekcii Atlas 2023), a to do 28. februára. Do konca marca bude zverejnený výber 21 finalistov, z ktorých vzíde 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme, osem víťazných enviro projektov. Viac informácií o cene Atlas a jej minuloročných víťazoch nájdete na stránke ocenenia.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 138
  2. Každý piaty zomrie 8 796
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 750
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 791
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 947
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 8 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 8 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu