SME

Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka

Autentická Hurghada? Tam sa neboja do výkladu zavesiť na hák polovicu kravy.

Abu Simbel, Egypt (Zdroj: AdobeStock)

Obľúbená dovolenková destinácia je roky medzi stálicami Slovákov. Výhodou je celoročne príjemné počasie, ktoré ponúka únik aj v tej najtreskúcejšej slovenskej zime.

Aký je Egypt za bránami rezortov? Delegátka Ľudmila Chomaničová nám porozprávala o svojom vzťahu ku krajine, ktorá je už 20 rokov jej druhým domovom. Odporučila aj svoje obľúbené miesta, ktoré vás môžu inšpirovať, ak sa do Egypta pravidelne vraciate.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomínate si ešte na svoje pocity pri prvej návšteve Egypta?

Pamätám si, ako sme pred 20 rokmi vystúpili z lietadla a vonku nás ovialo strašné teplo. Bol august, preto sme sa na to pripravili, ale v skutočnosti bola horúčava ešte horšia. Prvý kontakt bol teda horúci.

Dá sa povedať, že už vtedy sa zrodil váš vzťah k Egyptu?

Už na gymnáziu ma zaujímala história, aj tá egyptská. Chcela študovať egyptológiu, no nevyšlo mi to. A tak som sa rozhodla, že ho zažijem na vlastné oči si a pozriem si všetky pamiatky. Nejak som nerozmýšľala nad tým, že sa sem ešte vrátim, ale o pár rokov neskôr som prišla naspäť za prácou. Najskôr som začala robiť guest relation (starostlivosť o pohodlie klientov) pre jeden hotel. Pôvodne som mala zostať iba počas prázdnin, no neskôr mi ponúkli miesto delegátky.

Egypťania sú na turistov veľmi milí, no predpokladám, že vy ich poznáte aj v iných situáciách. Akí sú naozaj?

Všade na svete sú dobrí, aj zlí ľudia, a to platí aj v Egypte. Sú veľmi milí a nápomocní. Tým, že som cudzinka a ešte k tomu žena, nestretla som sa s neúctivým správaním.

Raz som si zabudla okuliare na čítanie a potrebovala som v banke vypísať formulár. Pán prišiel, spýtal sa, či potrebujem pomôcť a vypísal ho za mňa. Pomohli mi aj s defektom a keď som mala nehodu a skončila s autom mimo cesty, zastavili pri mne vodiči kamiónov, zavolali záchranku a riešili to s políciou.

Iné je zažiť Egypťanov v turistických destináciách, no snažím sa v tom hľadať niečo pozitívne. Pre predajcov je to živobytie a musia sa snažiť, aby si zarobili.

Aj keď Egypt patrí medzi mimoriadne obľúbené destinácie, ide o odlišný kontinent, odlišnú kultúru. Ako je to s bezpečnosťou?

Bežne klientov vyzdvihujem aj v noci a vôbec sa nebojím. Na niektorých miestach na Slovensku by som sa asi bála viac. Keďže cez deň je veľmi teplo, ľudia sa stretávajú v noci. Tomu sú prispôsobené aj otváracie hodiny kaviarní a reštaurácií. Ruch je v uliciach do neskorých nočných hodín. Ani v Káhire som nemala strach.

Je vôbec možné cestovať po Egypte cestovať po vlastnej osi?

Cestovať po vlastnej osi je bezpečné, no pre turistov môže byť problém prenajať si auto iba na pár dní. Šoféruje sa tu inak a v požičovniach sa boja turistom požičiavať autá, pretože poisťovne vzniknuté škody nechcú preplácať. Ako veľké pozitívum vnímam, že ak cestujete mimo Hurghady, musíte sa zaregistrovať na policajnej stanici, aby vedeli poskytnúť pomoc v prípade nehody.

Druhý spôsob je cestovanie autobusom. Dá sa to, no autobusové stanice sú v centre miest a dostať sa k pamiatkám je komplikované, časovo náročné a často to stojí viac, ako keby ste šli cez organizovaný zájazd.

Neodporúčam však pouličné agentúry, ktoré nemajú poistenie a ak by sa niečo stalo, za ošetrenie by ste si museli platiť sami.

Egypt máme vo veľkej miere zafixovaný ako plážovú destináciu. Aké majú možnosti poznávania chtiví turisti? Ktoré miesto je pre vás výnimočné a odporučili by ste ho?

Chápem, keď niekto chce vidieť najslávnejšie egyptské pamiatky. Moja srdcovka je pútnické miesto zasvätené Svätému Antonovi, ktorý spával v jaskyni, keď chodieval po okolitých horách a pomáhal ľuďom. Miesto je vzdialené asi 300 kilometrov od Hurghady na ceste do Káhiry, chodím sem každý rok aspoň raz. Leží v horách v púšti, preto si treba objednať auto, ktoré vás tam zoberie.

V miestnom kláštore žijú mnísi a je šanca, že vám ukážu aj miesta, kde nepúšťajú ani domácich. Záleží im na tom, aby ste mali pekný zážitok, dokonca vás ponúknu aj ich jedlom - foul. Platí sa dobrovoľné vstupné.

Ďalej odporúčam Edfu, Abu Simbel, Abydos, Dendera, Asuán. Všetky miesta sú nádherné a málo turisticky známe.

Keď spomínate jedlo, aká je miestna kuchyňa?

Základ egyptskej kuchyne tvorí veľa ryže, zeleniny, mäsa a bylinky. Podnebie ich limituje v pestovaní plodín, nenájdete tu napríklad petržlen ani kaleráb. Tým, že sú v Egypte aj kresťania, máme v Hurghade aj mäsiarstvo s bravčovým mäsom. Kedysi sme chodili nakupovať iba do Káhiry.

Aké tradičné jedlá odporúčate ochutnať?

Spomínané fazule foul sú zväčša v ponuke na raňajky v hoteloch, ktoré aspoň jeden deň v týždni venujú domácej kuchyni.

Mahshi je podobné jedlo ako holúbky na východe Slovenska. Sú to rolky z kapustných listov plnené ryžou asi vo veľkosti ukazováka.

Molokhia síce nie je na prvý pohľad sympatické jedlo, pripravuje sa z vývaru, do ktorého sa pridajú nadrobno nasekané bylinky. Podáva sa k tomu ryža alebo arabský chlieb. Neverte prvému dojmu, je to veľmi chutné. Moussaka je jedlo z baklažánu zapekaného s paradajkami, syrom a môže byť aj s mäsom. Tradičné sú aj zapekané cestoviny s bešamelovou omáčkou, občas aj s mäsom. Egypťania ich majú veľmi radi.

V Hurghade je už viac turistov ako domáceho obyvateľstva, mesto sa rozvíja, rozrastá, služby pribúdajú. Čo ostalo v meste autentické?

Autentická je stará časť Hurghady Dahar, kde stále môžete stretnúť ľudí v tradičných odevoch galabeya (muži) a abaya (ženy). Je tu obrovský trh so zeleninou a ovocím, ktorý chodia turisti obdivovať.

Rozdiel je aj v obchodoch. V modernej časti sú napríklad upravené výklady, v mäsiarstve je všetko pekne nakrájané. V Dahare nemajú problém zavesiť do výkladu na hák polovicu kravy. Viem, že mäso je tam čerstvé, preto tam rada nakupujem.

Môžete sa najesť v malých lokálnych reštauráciách, kde sa chodia stravovať domáci. Dávajú si mimoriadne záležať na kvalite, keďže chýry o problémoch sa šíria rýchlo a nechcú prísť o klientelu. Máte postarané o skvelý gastronomický zážitok.

Čo výnimočné si odniesť z Egypta ako spomienku?

Keďže nie som materialista, odporúčam kultúrne zážitky. Ak dávate prednosť suvenírom, ktoré zúžitkujete, ľudia si nosia z Egypta kvalitnú kozmetiku. Využijete určite aj koreniny alebo ibištekový čaj.

Súvisiaci článok Záplavy Nílu priniesli do púšte život, no mali aj tienistú tvár Čítajte 

Ľudia sa boja cestovať do Egypta počas ramadánu. Aké obmedzenia počas tohto mesiaca platia?

Obávajú sa, ak majú skúsenosť napríklad z Tuniska, kde zvyknú posúvať večere. V Egypte platí jediné obmedzenie, že počas veľkej modlitby je turistom zakázaný vstup do mešít. Inak sa nič nemení.

Moslimovia poctivo dodržiavajú pôst až do západu slnka, kedy je čas na iftar - v preklade prvé jedlo. Zvyčajne sa schádza celá rodina, pozývajú k sebe známych, kolegov, stoly sa prehýbajú od jedla a ženy sa predbiehajú, ktorá je lepšia gazdinka a navarí lepšie jedlo. Na slovenské pomery je to ako menšia svadba.

Občas je nepraktické, že Egypťania si dávajú načas, takže niekedy dohadovanie sa na presný čas treba brať s rezervou. Treba však povedať, že ľudia, ktorí pracujú v turizme si dávajú záležať, aby prišli všade načas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu