SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Získajte peniaze pre zelený projekt. K dispozícii je 250-tisíc

Nadácia Slovenskej sporiteľne vyhlásila 2. ročník grantu Pre budúcnosť.

Venuje 250 tisíc eur na realizáciu projektov, ktoré majú reálny vplyv na zlepšenie životného prostredia.

Maximum pre jeden projekt je 15 tisíc eur. Prečo opäť zelené riešenia a inovácie? Aké sú výsledky prvého ročníka grantu Pre budúcnosť? Ako požiadať o grant a na čo konkrétne si pri tom treba dať pozor? V rozhovore odpovie Barbara Henterová, správkyňa Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Prečo si Nadácia Slovenskej sporiteľne vybrala práve zelené riešenia a inovácie?

Už tri roky rezonujú našou spoločnosťou nepredvídateľné krízy globálnych rozmerov. Po celý čas však faktom zostáva, že neodkladne potrebujeme riešiť environmentálne a klimatické problémy našej planéty, ktoré sú rovnako urgentné. Naliehavosť tejto problematiky sme zohľadnili aj pri poslednej aktualizácii našej nadačnej stratégie, v rámci ktorej sme oblasť udržateľnosti zaradili medzi kľúčové oblasti nášho záujmu. Práve preto sme sa rozhodli už druhý rok za sebou vyčleniť štvrť milióna eur na podporu zelených riešení a zelených inovácií naprieč Slovenskom, ktoré môžu prispieť k zelenšej a teda lepšej budúcnosti našej krajiny.

Načítavam video...

Aktuálne už ide o druhý ročník grantu Pre budúcnosť. Znamená to, že výsledky prvého ročníka boli dobré a preto pokračovanie?

Výsledky prvého ročníka presiahli naše očakávania. Termín spustenia grantovej výzvy nasledoval len niekoľko dní po začatí ruskej vojny na Ukrajine a kvôli tomu sme pozastavili aj plánovanú kampaň ku grantu. Obávali sme sa, že prebiehajúca kritická situácia zatieni význam grantu a odrazí sa to negatívne na počte podaných projektov. Našťastie, ukázalo sa, že aktívne komunity naprieč Slovenskom citlivo vnímajú urgentnosť riešenia environmentálnych problémov našej planéty a teda aj našej krajiny. O podporu pre svoj projekt sa prihlásilo 154 organizácií, z ktorých grant získalo 20. Veríme, že táto dvadsiatka úspešných grantistov z predchádzajúceho ročníka nájde svojich pokračovateľov aj tento rok. Pripomínam pritom, že hlásiť sa môžu opätovne aj minuloroční, či už podporení alebo nepodporení, žiadatelia.

Čo zaujímavé sa podarilo v prvom ročníku dotiahnuť? Čím sa prípadne môžu záujemcovia aktuálne inšpirovať?

Úspešne realizovaných projektov máme viac. Či už je to dron chrániaci vinohrad pred škodcami vo vinici v Ďarmotách, výsadba ovocného sadu v rámci tzv. Orešanského jedlého lesa, vytvorenie webu pre zber a ďalšie spracovanie elektroodpadu alebo projekt cirkulárnej módy a textilu Slovak Fashion Council.

A naopak, čomu sa v projektoch vyvarovať? Čo je takzvané „no go“?

Projekty jednoznačne „odsúdené na neúspech“ sú nákupy a investície bez súvisiacich eko aktivít. Projekty, z ktorých výstupy sú spoplatnené alebo určené pre veľmi úzku skupinu ľudí, jednorazové aktivity bez kontinuity a udržateľnosti a samozrejme, v neposlednom rade, projekty nesúce znaky greenwashingu, teda tie, kde marketing prevažuje nad konkrétnou aktivitou a pozitívnou zmenou.

Povedzme si ešte, akým spôsobom sa o grant prihlásiť a najmä dokedy?

Organizácie, ktoré majú záujem získať grant pre svoj projekt, sa môžu hlásiť do 31. marca prostredníctvom elektronického formulára v e-podateľni Nadácie. Viac informácií je k dispozícii na oficiálnej stránke grantu.

Akým iným aktivitám sa dnes nadácia ešte venuje?

Nadácia Slovenskej sporiteľne kontinuálne realizuje desiatky partnerstiev v kľúčových oblastiach svojej stratégie, ktorými sú: vzdelávanie, udržateľnosť, zdravý životný štýl, dostupné bývanie a rozvoj občianskej spoločnosti a demokracie. Okrem toho každý rok vyhlasuje grantovú výzvu, v ktorej môžu zamestnanci banky odporúčať na podporu verejnoprospešné projekty zo svojich komunít, podporuje tiež dobrovoľníctvo, organizuje finančné a materiálne zbierky. V posledných rokoch to bol aj celý rad aktivít v rámci mimoriadnej pomoci v súvislosti s pandémiou, s vojnou na Ukrajine, či nedávnym zemetrasením v Turecku a Sýrii.

Kto je Barbara Henterová?

Od januára 2020 je správkyňou Nadácie Slovenskej sporiteľne. Témy spoločenskej zodpovednosti a firemnej filantropie jej boli vždy veľmi blízke, venovala sa im aj na predchádzajúcich pôsobiskách v spoločnostiach Generali Slovensko a Slovenské elektrárne. Pred materskou dovolenkou pracovala v Slovenskej sporiteľni ako vedúca oddelenia sponzoringu a podujatí.

Nadácia Slovenskej sporiteľne

Nadácia Slovenskej sporiteľne bola založená v roku 2004 a v súčasnosti patrí medzi najväčšie firemné nadácie na Slovensku. Vo svojej stratégii sa zameriava najmä na podporu verejnoprospešných projektov s celospoločenským dopadom, ale aj menších komunitných aktivít. Poslaním Nadácie je v súlade s hodnotami Slovenskej sporiteľne prispievať k lepšiemu životu Slovensku. Nadácia Slovenskej sporiteľne každoročne prostredníctvom grantových programov a partnerstiev s neziskovými organizáciami investuje viac ako 1 milión eur do rozvoja vzdelávania, udržateľnosti, zdravého životného štýlu, dostupného bývania a občianskej spoločnosti.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 469
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 824
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 890
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 931
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 552
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týka sa vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti a taktiež prepojenia teórie s praxou.


6 h

Fasáda je viac ako len estetický prvok domu.


INZERCIA 7 h

Priamo pod svahmi Devínskej Kobyly vyrastie projekt Stockerka. Ide o výnimočné bývanie, ktoré disponuje skvelými parametrami.


9 h
SkryťZatvoriť reklamu