SME

Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí

Mliečny chrup plní dôležité úlohy. A nie je to len o jedení, upozorňuje zubárka.

Detskí pacienti sú krehké dušičky, ktoré si vyžadujú veľa trpezlivosti a tolerancie, hovorí stomatologička Paulína Rubická zo Schill Dental Clinic v Košiciach. V rozhovore prezrádza, s akým ochorením mliečnych zubov sa bežne stretáva u najmenších detí. Pridáva aj svetielko nádeje pre rodičov, ktorí si nedokážu predstaviť, ako by vôbec ich dieťa zvládlo pobyt v zubárskom kresle.

V akom veku je ideálne priviesť prvýkrát dieťa k zubárovi?

Je to možno prekvapivo skoro – pri prerezaní prvých mliečnych zúbkov, čiže vo veku približne šesť mesiacov. Prvá návšteva má skôr poučný charakter. Rodičom vysvetlíme, akým spôsobom a akými pomôckami treba detské zúbky čistiť. Takisto hovoríme aj o vhodnej životospráve. Neskôr je vhodné prísť na preventívnu prehliadku raz za pol roka.

Treba si uvedomiť, že zubný kaz sa šíri v mliečnych zuboch oveľa rýchlejšie ako v trvalých. Čím skôr ho podchytíme a ošetríme, tým menej stresu pre dieťa.

Malí pacienti k vám často prichádzajú s prirodzeným strachom. Máte na nich nejaký osvedčený recept?

Každé dieťa je krehká osobnosť a podľa toho sa k nemu aj správame. Dieťaťu ukážeme, čo v ordinácii máme a s čím pracujeme. Zároveň chceme, aby pochopilo, že mu chceme pomôcť, že sa nemusí báť. Veľmi dôležité je detskému pacientovi neklamať, aby sme tak neprišli o jeho dôveru.

Na druhej strane, samotní rodičia by deti nemali strašiť zubárom. Radšej im všetko trpezlivo vysvetľujme a ponúkajme pozitívne stimuly. Čomu azda žiadne dieťa neodolá? Predstave, ako sa povozí na zubárskom kresle.

Mliečne zuby, v porovnaní s trvalými, nosíme v ústach pomerne krátko. Je potrebné venovať im rovnakú pozornosť?

Okrem hryzenia či žuvania a estetiky sú mliečne zuby dôležité pre správnu výslovnosť, ktorú si tvoríme práve v tomto veku. Mliečne zuby tiež držia miesto svojim budúcim nástupcom. Ak o zúbky dieťa príde predčasne, trvalé zuby sa neskôr môžu prerezať nakrivo alebo môže dôjsť aj k určitým posunom v ústnej dutine. Takéto dieťa sa neskôr pravdepodobne nevyhne konzultácii s čeľustným ortopédom.

Aké sú najčastejšie diagnózy, ktoré riešite u detských pacientov?

U detí do troch rokov sú to obvykle takzvané pokazené medové zúbky. Spôsobuje ich nedostatočné čistenie zubov, sladkosti a prisladené pokrmy či nápoje. Ochorenie sa najčastejšie prejaví na predných horných zúbkoch najprv ako belavé odvápnenie. To postupne obíde celý zub, až získa žltkasté či hnedasté sfarbenie. Keď sa problém nerieši, časom sa odlomí celá zubná korunka.

U starších detí so zmiešaným chrupom je to opäť zubný kaz a zápal ďasien. Deti v pubertálnom veku s už prerezaným trvalým chrupom najčastejšie trápia kazy, ktoré vznikajú v stiesnených medzizubných priestoroch.

Načítavam video...

Schill Dental Clinic Košice je v širokom okolí známa tým, že sa staráte aj o ťažko ošetriteľné či neošetriteľné deti. Čo to znamená?

Štatisticky je potenciálne neošetriteľné každé dieťa do štyroch rokov. Potom sú to ale aj deti s veľkou traumou, strachom, so zdravotným hendikepom alebo napríklad poruchou autistického spektra.

Všetky takéto detičky vieme kvalitne ošetriť aj vďaka tomu, že u nás majú možnosť absolvovať úkony v celkovej anestézii. Ošetrenie ich tak vôbec nebolí a neutrpia pri ňom žiaden stres alebo traumu. Na druhej strane, nám zubárom to dáva priestor odviesť pri ošetrení skutočne najlepšiu možnú robotu.

Je to bezpečné?

Absolútne. Každé dieťa absolvuje pred samotným ošetrením predoperačné vyšetrenie. Keď už je uspaté, po celý čas ho monitoruje tím anestéziológa a zdravotnej sestry. A, samozrejme, je tam aj zubár a zubná asistentka.

Veľmi zlý, až dezolátny stav chrupu si bežný človek skôr predstaví u dospelého pacienta. Riešili ste ale naozaj závažné prípady aj u malých detí?

Ale áno. Spomeniem iba 15-mesačné dievčatko práve s medovými zúbkami. Všetky štyri horné rezáky malo zničené až po korienok. Toto dieťa sme ošetrili v celkovej anestézii, najskôr sme ošetrili koreňové kanáliky a následne sme každú jednu korunku dobudovali pomocou fotokompozitnej výplne. Dnes sú už zúbky tejto malej pacientky funkčné a bez problémov.

Vyslovene kritický bol zas stav chrupu tri a polročného chlapca. Jeho zuby boli natoľko poškodené, že sme ich museli vytiahnuť, samozrejme, v celkovej anestézii. V tomto prípade je pravdepodobné, že pri prerezaní trvalého chrupu bude nutná konzultácia s čeľustným ortopédom.

Aj z týchto našich skúseností je jasné, že detským zúbkom treba venovať zvýšenú pozornosť už od útleho veku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 316
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 619
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 778
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu