SME

Verejnosť už hlasuje za najkrajšiu obnovenú pamiatku

V novom rekordnom ročníku súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka bojuje o priazeň verejnosti 36 obnovených historických skvostov.

Hrad Uhrovec – obnova hospodárskej budovy získala v roku 2022 cenu Kultúrna pamiatka roka – Fénix, za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky.Hrad Uhrovec – obnova hospodárskej budovy získala v roku 2022 cenu Kultúrna pamiatka roka – Fénix, za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky. (Zdroj: Občianske združenie Hrad Uhrovec)

Rozhodnúť môže hlas každého jedného z nás. Nadácia SPP opätovne otvorila možnosť hlasovať na stránke http://www.kpr-fenix.sk/hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku. A vyberať je tento rok naozaj z čoho. Táto web stránka ponúka príbeh každej pamiatky spolu s fotografiami. Stačí si len vybrať a dať svoj hlas tej, ktorá sa vám najviac páči. Každý, kto nezaváha, a podporí jednu z 36 súťažných pamiatok má zároveň jedinečnú príležitosť získať exkluzívny pobyt pre 2 osoby na 2 noci v Kubínyiovskom kaštieli vo Vyšnom Kubíne alebo sa dostať medzi vyžrebovaných 19 hlasujúcich, ktorí získajú atraktívny balíček. Hlasovať za tú „svoju“ najkrajšiu pamiatku je možné z jednej mailovej adresy raz za deň. Online hlasovanie odštartovalo 15. marca a potrvá až do 5. apríla 2023. Víťaz s najvyšším počtom hlasov získa ocenenie „Fénix – Cena Nadácie SPP“. Uplynulý rok si cenu odniesol Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante.

Unikátne tatranské divy, drahokamy, aj kráľovský tokaj

Východné Slovenska má v tohtoročnej prestížnej súťaži pamiatok hneď niekoľko horúcich favoritov, s azda najrozmanitejšou históriou a účelom ich využitia. Poďme si ich v skratke predstaviť a začneme našimi veľhorami, kde sa nachádza najviac tohtoročných adeptov na zisk ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Tatry sa stali vyhľadávanou lokalitou vďaka rozmachu železničnej dopravy v Uhorsku v 2. polovici 19. storočia. V 20. rokoch na južnom úpätí Tatier, v miestach s minerálnymi prameňmi, vzniklo 15 osád. Tatranská Lomnica patrila medzi najväčšie a ako prvá mala od roku 1895 železničné spojenie s Popradom. Keď už nestačili dopravu zabezpečovať konské povozy, priestor dostala od r. 1908 elektrifikovaná železnica, prepájajúca Poprad so Starým Smokovcom. Jej súčasťou je budova železničnej stanice v centre Tatranskej Lomnice, inšpirovaná aj švajčiarskymi horskými stavbami. Čo sa týka samotnej trate, na začiatku prúd zabezpečovala vodná elektráreň vo Veľkej a parná elektráreň v Poprade. Po rekonštrukcii systému napájania železnice sa v r. 1912 jediným napájacím bodom stala trakčná meniareň v Hornom Smokovci, spojená s popradskou elektrárňou 15 kV vysokonapäťovým vedením. Zaujímavosťou je, že pamiatka sa zachovala v pôvodnom stave a dodnes slúži svojmu pôvodnému technologickému účelu.

V Novom Smokovci sa zasa nachádza Villa Dr. Szontagh. Práve Mikuláš Szontágh starší si v r. 1875 prenajal od obce Veľký Slavkov 20 hektárov pôdy, aby na nej vybudoval vtedajšiu balneologickú novinku, klimatické sanatórium v štýle „fachwerk“, s ponukou liečby slnkom a horským vzduchom. Objekt dodnes slúži na rekreáciu. V Tatrách, 1783 m nad morom, sa na Skalnatom plese nachádza ďalšie, priam ikonické dielo slovenskej architektúry – budova astrofyzikálneho observatória SAV, najznámejšieho pracoviska svojho druhu na svete. Dvojpodlažná hranolová budova disponuje dvoma kupolami, jednou s otváracou strechou, druhou menšou, ale rovnako dobre vybavenou špičkovými astronomickými pozorovacími zariadeniami, ktoré sa využívajú pri sledovaní objektov Slnečnej sústavy, ale aj stelárnych objektov. A možno pri dobrom vetre je až k štítom našich veľhôr počuť zvony z renesančnej zvonice v Kežmarku. Vďaka nádhernej sgrafitovej výzdobe, údajne kedysi zlátenej, ju nazývali „Zlatou vežou“. A v Kežmarku sa nachádza tiež ďalší adept na fénixa – budova Reduty. Jej základy stoja na starej strážnej veži v blízkosti radnice. Pôvodne táto honosná budova s veľkorysou zlátenou sgrafitovou výzdobou slúžila na ubytovanie panských hostí, sídlila tu však aj prvá kežmarská tlačiareň.

S pohostinnosťou súvisí aj kaštieľ v Borši. Práve z pivníc rákocziovského kaštieľa sa vozilo lahodné tokajské víno až na kráľovský dvor Ľudovíta XIV., ktorému sa pripisuje výrok „ Vinum Régum – Rex Vinorum“ (víno kráľov – kráľ vín).. V centre východu – Košiciach púta už svojou neobvyklou polohou, zo západu prepojenou s Miklušovou väznicou a Katovým bytom Reformovaný kostol z roku 1805. Zaujímavosťou je pozlátená koruhva v podobe kohúta, reformátorského symbolu bdelosti, ktorú umiestnili na vrchol veže kostola v roku 1855. Opustený, rozkradnutý, využívaný aj ako poľnohospodársky sklad. Takéto prekvapujúce dejiny má zasa kostol Sv. Žofie v obci Zborov, ktorý dala v r. 1630 postaviť Žofia Rákocziová.

A doslova drahokamom sú opálové bane Dubník na východe Slovenska so štôlňou Jozef. Opál zdobil už Izabelu Jagelovskú počas sobáša s uhorským kráľom Jánom Zápoľským a cisárovná Jozefína, manželka Napoleona Bonaparte, nosila najslávnejší opál „Oheň trójsky“. Najväčší kameň „Harlekýn“ sa tu našiel v roku 1775, mal hmotnosť 594 gramov. Z banskej štôlne Jozef, dlhej 2,5 km, je po obnove prístupných pre verejnosť ucelených 980 m s expozíciou. Rovnako čarovné príbehy sú spojené aj so súťažnými pamiatkami z ďalších kútov Slovenska, medzi ktorými sa nachádza napríklad aj svetoznámy most, Kačenáreň, či kostol s bublajúcimi prameňmi pod podlahou. „Veľmi sa tešíme, že môžeme verejnosti predstaviť ďalšie obnovené pamiatky. Svojho favorita si určite nájdu ľudia z celého Slovenska. Po minuloročnom úspechu, keď fanúšikovia odovzdali viac ako 78 tisíc hlasov, očakávame, že vzhľadom na rôznorodosť pamiatok, sa ich na www.kpr-fenix.sk zapojí tento rok do online hlasovania ešte viac,“ hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.

Mená víťazov sa dozvieme v máji

Paralelne s hlasovaním verejnosti už v týchto dňoch osobne, ale aj odborne, priamo na mieste, hodnotí všetky pamiatky aj odborná porota zložená zo špičkových expertov na architektúru, dejiny a obnovu pamiatok. Spolu so zástupcami partnerov a spoluorganizátormi súťaže následne vyberú z 12-tich finalistov tri pamiatky, ktoré získajú prestížny titul Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Laureáti dostanú osvedčenie o udelení ceny a tiež finančnú odmenu od generálneho partnera súťaže Nadácie SPP vo výške 10 000 eur. „Našou ambíciou je, aby súťaž neostala len v online svete. Veríme, že aj tento ročník otvorí nám Slovákom nečakané cesty na osobné objavovanie jednotlivých pamiatok,“ uzatvára Eva Guliková. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka vyhlasuje Ministerstvo kultúry SR. Generálnym partnerom je Nadácia SPP, partnerom spoločnosť SPP a mediálnym partnerom je RTVS. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka odvysiela 8. mája RTVS na Jednotke.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 4 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 4 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu