SME

Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online

V novom rekordnom ročníku súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka bojuje o priazeň verejnosti 36 obnovených historických skvostov.

Hrad Uhrovec – obnova hospodárskej budovy získala v roku 2022 cenu Kultúrna pamiatka roka – Fénix, za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky.Hrad Uhrovec – obnova hospodárskej budovy získala v roku 2022 cenu Kultúrna pamiatka roka – Fénix, za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky. (Zdroj: Občianske združenie Hrad Uhrovec)

Rozhodnúť môže hlas každého jedného z nás. Nadácia SPP opätovne otvorila možnosť hlasovať na stránke http://www.kpr-fenix.sk/hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku. A vyberať je tento rok naozaj z čoho. Táto web stránka ponúka príbeh každej pamiatky spolu s fotografiami. Stačí si len vybrať a dať svoj hlas tej, ktorá sa vám najviac páči. Každý, kto nezaváha, a podporí jednu z 36 súťažných pamiatok má zároveň jedinečnú príležitosť získať exkluzívny pobyt pre 2 osoby na 2 noci v Kubínyiovskom kaštieli vo Vyšnom Kubíne alebo sa dostať medzi vyžrebovaných 19 hlasujúcich, ktorí získajú atraktívny balíček. Hlasovať za tú „svoju“ najkrajšiu pamiatku je možné z jednej mailovej adresy raz za deň. Online hlasovanie odštartovalo 15. marca a potrvá až do 5. apríla 2023. Víťaz s najvyšším počtom hlasov získa ocenenie „Fénix – Cena Nadácie SPP“. Uplynulý rok si cenu odniesol Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante.

Bublanie prameňov pod kostolom i netradičná experimentálna obnova

Stredné Slovensko má v tohtoročnej prestížnej súťaži pamiatok hneď niekoľko horúcich favoritov. Poďme si ich v skratke predstaviť. Slnečnými hodinami, pôsobivou klenbou i hodnotným oltárnym obrazom z dielne J. Zanussiho sa právom hrdí kostol Sv. Ladislava v Rajci. Pamiatkové výskumy priniesli pozoruhodné nálezy i prekvapenia v kostole Sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne. Okrem hodnotného goticko-renesančného krídlového oltára ukrižovania, či barokového organu z dielne M. Zorkovského patrí medzi zvláštnosti tohto kostola aj v tichu počuteľné bublanie podzemných prameňov pod jeho podlahou. Rovnako kostol Sv. Alžbety v Banskej Bystrici odkryl počas obnovy svoje tajomstvá. Vzácnou súčasťou výzdoby je oltárny obraz svätej Alžbety od kňaza, maliara a svetoznámeho vynálezcu Jozefa Murgaša z roku 1864.

Bohatá ornamentálna maľovaná výzdoba bola poctivo zreštaurovaná aj v rámci obnovy Kalvárie v Zákamennom. Táto „Via Dolorosa“ bola postavená v r. 1862, údajne na zhorenisku dreveného kostolíka. A nielen kalvárie, ale i vstupné brány do miest pripomínajú našu históriu. Jednou z nich je aj Piargská brána v B. Štiavnici. Ide o jedinú zachovanú mestskú bránu, pôvodne chrániacu mesto v smere od Pukanca a bývalej Vindšachty, ktorá sa v 20.storočí využívala aj na bývanie. Unikátna je v Štiavnici aj kaplnka Sv. Anny, ktorá je vyše 200 rokov súčasťou mestskej radnice a dnes cez sklenené dvere nadväzuje na zasadaciu miestnosť mestského zastupiteľstva. A čo by to bolo za mesto, bez veže.

Mohutná, 31 m vysoká, mestská veža zdobí Brezno. Raritou je byt zvonára a strážnika, umiestnený pod strechou, priamo vo veži, ktorý svoju funkciu vykonával až do 70. rokov 20. storočia. Ako Kysucká galéria dnes slúži obnovený Kaštieľ v Oščadnici, ktorý sa nachádza v jedinom lesoparku so vzácnymi drevinami na Kysuciach a kedysi bol poľovníckym sídlom grófa Bellestrema. Šľachtické dejiny má za sebou aj hrad Sklabiňa. Prvá zmienka o hrade je podpísaná rytierom Dončom v r. 1309. Svoje sídlo tu mala šľachta, ale aj župný archív, či dokonca väzenie. Dodnes sa traduje, že väčšina domov v dedine je postavená z ruín hradu, z ktorého sa vzácne časti našťastie zachovali.

Banské mestá sú výnimočné množstvom meštianskych domov. Jedným z nich je aj dom č. 12 na Námestí SNP v B. Bystrici. Zaujímavosťou je, že jeho prvým známym majiteľom bol ctihodný člen mestskej rady, ale aj falšovateľ striebra Juraj Mitzko. Tajomstvo v podobe štôlne ukrýva zasa meštiansky dom v Hodruši Hámroch. Štôlňa je vedená v registri starých banských diel pod názvom Finstenorter štôlňa. Jedinečnou ukážkou walbürgerských, tzv. ťažiarskych meštianskych domov je ďalší adept na zisk fénixa - Baumgartnerov dom na „Trojičnom“ námestí v B. Štiavnici.

Netradičným experimentom prešiel, aj vďaka pomoci miestnych Rómov, Kaštieľ v Jelšave, pôvodné sídlo Coburgovcov. OZ Čierne diery úspešne zrealizovalo v rámci kaštieľa koncept zážitkového ubytovania v obytných presklených bunkách, sprístupnených kovovými lávkami. A spojenie minulosti a súčasnosti ponúka aj pohľad na Petrivaldského vilu v Hnúšti, ktorá stojí na Hlavnej ulici, oproti dlhému panelákovému bloku a je pomenovaná podľa pôvodného majiteľa, lekárnika Pankráca Petrivaldského. V minulosti slúžila aj ako výrobňa sódovky s plniarňou fliaš, dnes slúži pre potreby mesta. A rovnako čarovné príbehy sú spojené aj so súťažnými pamiatkami z ďalších kútov Slovenska, medzi ktorými sa nachádza napríklad observatórium, svetoznámy most, či železničná stanica. „Veľmi sa tešíme, že môžeme verejnosti predstaviť ďalšie obnovené pamiatky. Svojho favorita si určite nájdu ľudia z celého Slovenska. Po minuloročnom úspechu, keď fanúšikovia odovzdali viac ako 78 tisíc hlasov, očakávame, že vzhľadom na rôznorodosť pamiatok, sa ich na www.kpr-fenix.sk zapojí tento rok do online hlasovania ešte viac,“ hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.

Mená víťazov sa dozvieme v máji

Paralelne s hlasovaním verejnosti už v týchto dňoch osobne, ale aj odborne, priamo na mieste, hodnotí všetky pamiatky aj odborná porota zložená zo špičkových expertov na architektúru, dejiny a obnovu pamiatok. Spolu so zástupcami partnerov a spoluorganizátormi súťaže následne vyberú z 12-tich finalistov tri pamiatky, ktoré získajú prestížny titul Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Laureáti dostanú osvedčenie o udelení ceny a tiež finančnú odmenu od generálneho partnera súťaže Nadácie SPP vo výške 10 000 eur. „Našou ambíciou je, aby súťaž neostala len v online svete. Veríme, že aj tento ročník otvorí nám Slovákom nečakané cesty na osobné objavovanie jednotlivých pamiatok,“ uzatvára Eva Guliková. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka vyhlasuje Ministerstvo kultúry SR. Generálnym partnerom je Nadácia SPP, partnerom spoločnosť SPP a mediálnym partnerom je RTVS. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka odvysiela 8. mája RTVS na Jednotke.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 4 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 4 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu