Segment školstva trpí nedostatočnou výbavou najnovšími technológiami a ich integráciou do výuky, čo má vplyv na spôsob výučby, motiváciu samotných školákov a vytváranie priepasti medzi vzdelávaním a reálnym pracovným prostredím. To je realita Slovenska, ale aj zahraničia.
Jeden počítač pre 18 žiakov v stave, ktorý nezodpovedá dnešnej dobe. Tak vyzerajú počítačové učebne na Slovensku. Školy sa tento problém snažia riešiť štandardnými riešeniami nákupu predražených hardvérov a softvérov, ktoré sú však náročné na servis.
Odpoveď na túto zacyklenú situáciu prináša slovenský startup Nexineo. Ten vyvíja riešenie pre digitálne učebne. Ich softvérové a hardvérové riešenie má navyše potenciál obslúžiť nielen segment vzdelávania, ale aj zdravotníctvo či iné oblasti.
„Naša vízia je dostať do všetkých škôl technologicky pokročilé IT vybavenie, ktoré má intuitívne ovládanie a jeho správu si rýchlo osvojí aj staršia generácia učiteľov. Zastarané učebne plné veľkých pomalých počítačov, kde si každý žiak robí čo chce a učiteľ behá po učebni, nahrádza technicky pokročilá kolaboratívna výuka,“ popisuje CEO Nexineo, Stanislav Chlepko.

Nové výzvy vyučovania vďaka pokročilým technologickým riešeniam
Nudné vyučovacie hodiny sa vďaka modernému vybaveniu dokážu v sekunde prispôsobiť rôznorodým potrebám žiakov, ale aj učiteľov. Technológia, ktorá je integrovaná v 530 školách v Čechách aj na Slovensku naviac šetrí náklady na prevádzku až o 70 % a znižuje množstvo elektronického odpadu a emisií CO2 až o 90 % a je tak pre školy udržateľná.
Slovenský startup môžu podporiť aj našinci
Inovatívnu technológiu podporuje aj investičná skupina Crowdberry, ktorá spustila na svojich stránkach aj investičnú kampaň. Spoločnosť Nexineo prostredníctvom nich hľadá financovanie, napríklad pre svoju expanziu na zahraničné trhy. Vstúpiť do nej môže ktokoľvek a podporiť tak budúcnosť vzdelávania najmladšej generácie s potenciálom zhodnotenia svojej investície.