SME

V Bratislave sa koná Globsec

Toto sú najzaujímavejšie diskusie, ktoré môžete sledovať naživo.

GLOBSEC Bratislava Fórum, jedna z najvýznamnejších konferencií v Európe, sa uskutoční už 18-krát na Slovensku a privíta významné osobnosti z oblasti politiky, verejného života a podnikania. Počas troch dní GLOBSEC-u navštívi naše hlavné mesto približne 1500 hostí zo 70 krajín, vrátane desiatky prezidentov a premiérov, 15 ministrov zahraničných vecí a obrany a viac ako 200 novinárov zo všetkých kútov sveta.

Bratislava sa tak stane epicentrom pozornosti svetových médií a GLOBSEC opäť poskytne vhodnú pôdu na výmenu názorov, formovanie politík a fascinujúce diskusie. Lídri a účastníci konferencie sa budú zaoberať súčasnými, ale aj budúcimi výzvami, pričom hlavnou témou tohto ročníka GLOBSEC-u bude prekonávanie nestability a krehkosti súčasného sveta.

Deň prvý – Obrana Ukrajiny, posilnenie NATO a technologické výzvy

Štyria ministri zahraničných vecí – Slovenska, Rakúska, Česka a Španielska – budú hovoriť o tom, že počas najväčšej geopolitickej krízy 21. storočia ukázala Európska únia jednotu a odhodlanie čeliť vojenskej agresii Ruska na Ukrajine, čo mnohých prekvapilo. Čo môže Brusel urobiť pre posilnenie svojho postavenia ako mocného geopolitického hráča? Odpoveď na mnohé podobné otázky budú štyria ministri hľadať počas diskusného panelu, ktorý si môžete pozrieť TU.

V ďalších diskusiách sa bude hovoriť o tom, ako sa môžu demokracie brániť a akú veľkú zodpovednosť majú technologické spoločnosti. Súčasne budú zaujímaví hostia hovoriť na témy, ako zabezpečiť, aby voľby do EÚ neboli manipulované a ovplyvnené. Hovoriť bude eurokomiskárka Věra Jourová a zástupkyňa spoločnosti Google Annette Kroeber-Riel. Diskusiu si môžete pozrieť TU.

A pri technológiách aj zostaneme. V ďalšom diskusnom paneli sa pozrieme na umelú inteligenciu a jej využitie. Vzhľadom na to, že digitálne technológie majú často dvojité použitie, otázka znie, ako môžeme využiť príležitosti digitálnej revolúcie, pričom nepodkopávame demokraciu? A ako to môžeme urobiť bez toho, aby sme sa stali zraniteľnými voči škodlivým aktérom doma aj v zahraničí? Diskutovať bude napríklad Anett Numa či CEO ESETU Richard Marko. Panel si môžete pozrieť TU.

Ako by sa Ukrajina mohla stať plnohodnotnou súčasťou európskeho spoločenstva a aké kroky musíme urobiť, aby sme Kyjev priblížili k európskej rodine? Čo musia spraviť Ukrajinci a ako dlho táto cesta bude trvať? Na tieto témy bude diskutovať Olha Stefanishyna, ktorá je na Ukrajine zodpovedná za euro-atlantickú integráciu, slovenský europoslanec Michal Šimečka či Katarína Mathernová, za Európsku komisiu. Celú debatu si môžete pozrieť TU.

Vojenská podpora Ukrajiny nebola nikdy tak pálčivou diskusiou, ako dnes. Veď aj má byť prečo. Ako však pomáha Európska únia? A mohla by viac? Dokážu dodávky zbraní z EÚ pomôcť vyhrať vojnu proti ruskému agresorovi? V diskusii sa stretne štvorhviezdičkový americký generál Philip Breedlove, spolu so zástupcami rezortu obrany a Ukrajiny. Celú diskusiu pozerajte TU.

Deň druhý: Rozširovanie EÚ či situácia na Západnom Balkáne

Obrana východnej hranice NATO je stále veľkou témou, a práve tou, otvárame program na hlavnom pódiu v druhý deň. Moskve sa za posledný rok naozaj podarilo úspešne zjednotiť spojencov viac než kedykoľvek predtým. Súčasné a budúce bezpečnostné výzvy boli identifikované v novom Strategickom koncepte, ktorý spojenci prijali na summite v Madride. Posilnenie východnej hranice NATO sa stalo strategickým cieľom. Spojenci musia hľadať spoločné riešenia na predvídanie a riadenie všetkých hrozieb pre východnú Európu, ktoré vyplývajú z vojny na Ukrajine. Ako vyzerá posilnenie východnej hranice NATO v praxi? Na podobné otázky budú hľadať odpovede hostia ako Marián Majer, Anna Wieslander z Atlantic Councilu, či americký generál Ben Hodges. Celú diskusiu si pozrite TU:

Diskusie o rozširovaní Európskej únie budú horúce aj na GLOBSEC-u. V ďalšom zaujímavom paneli sa stretne minister zahraničných vecí Rakúska, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska a Albánska. Čo by prinieslo rozšírenie EÚ a aké výzvy nás čakajú, aby sme sa k tomu vôbec dostali? Je to potrebné a chcú lídri EÚ jej rozširovanie? Na všetky tieto otázky budeme hľadať odpovede TU:

Cesta Západného Balkánu do Európy je veľkou témou, ale ja dilemou európskych lídrov. Je Západný Balkán pripravený vstúpiť do európskych štruktúr a byť súčasťou širšieho spoločenstva? Aké dôsledky by tento krok mal na Európu, ale aj samotné krajiny? Viac o téme budú diskutovať premiér Kosova Albin Kurti, bývalý prezident Montenegra, bývalý prezident Bulharska a Miroslav Lajčák. Diskusiu sledujete TU:

Zaujímavý panel bude aj o role Strednej a Východnej Európy, kde budú diskutovať dvaja ministri zahraničných vecí – Slovenska a Poľska. Do diskusie sa pridá aj bývalá prezidentka Estónska. Odpovede budú hľadať na otázky líderstva regiónu CEE a budúcej spolupráci. Celú diskusiu si pozrite TU:

Deň tretí: Budúcnosť zjednotenej Európy

Posledný deň bude v znamení demokracie a podpory Ukrajiny. Asi najočakávanejším panelom bude diskusia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona s prezidentom a zakladateľom GLOBSEC-u Róbertom Vassom. Hovoriť budú o budúcnosti Európy, ako aj o spoločnom postupe voči agresorovu na Ukrajine. Ako by mala zjednotená Európa vyzerať a aká budúcnosť nás čaká? Diskusiu môžete pozerať TU:

Svojou návštevou nás poctí aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorá taktiež vystúpi so svojím prejavom. Celý prejav sledujte TU:

Zaujímavá je aj plánovaná diskusia na tému sankcií voči Rusku a ich dopady na ruskú ekonomiku. Ako zničujúce boli sankcie pre Rusko a dosiahli sme vôbec týmito sankciami potrebné výsledky? Diskutovať bude Vladimir Milov, bývalý ruský minister energetiky, Ivan Mikloš, Wilhelm Molterer za GLOBSEC a Ingrid Brocková štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí. Diskusiu si pozrite TU:

Traja premiéri krajín Slovenska, Chorvátska a Česka sa stretnú tretí deň, kedy budú hovoriť nielen o globálnych dôsledkoch vojny, ale aj o tom, čo nás vojna na Ukrajine naučila, čo si z nej musíme zobrať a prečo bol vojenský ťah Putina na Ukrajinu budíčkom pre Európu. Diskusiu si pozrite TU:

Diskutovať bude aj prezident Srbska Aleksandar Vucić a premiér Severného Macedónska. V tejto diskusii ponúknu unikátny balkánsky pohľad na aktuálne geopolitické problémy Európy a načrtnú lekcie, ktoré sa naučili z vojny na Ukrajine. Budú ich snahy a motivácie viac pro-európske? Diskusia bude vysielaná TU:

GLOBSEC je tento rok nabitý silnými menami a svoje brány zatvorí v stredu. Slovensko sa vďaka konferencii GLOBSEC stáva už po 18-krát stredobodom pozornosti svetových médií, politikov či diplomatov a ľudí z biznisu. Diskusie, kompromisy a zmysluplné dohody sú riešením pre prekonávanie nestability súčasného sveta.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 123
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 640
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 780
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu