SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Miliónová investícia do elektrickej stanice zabráni problému

Na západnom Slovensku už nebude problém s pripájaním nových zdrojov.

V Mierove vznikne nová elektrická stanica a súvisiace elektrické vedenia s mierou spolufinancovania Európskej únie vo výške 35 percent. Do výstavby stanice sa rozhodla investovať Západoslovenská distribučná vyše 20 miliónov eur. Rozšíria tak kapacitu pre integráciu výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov do distribučnej sústavy a pre flexibilnejšie pripájanie nových odberateľov. Smart zariadenia zvýšia bezpečnosť a spoľahlivosť distribúcie v regióne. Stavba bola slávnostne otvorená 17. mája 2023. Zúčastnili sa je Markus Kaune, predseda predstavenstva ZSE, zástupcovia spoločnosti Západoslovenská distribučná vrátane predstaviteľov samosprávy a realizátori projektu. Realizácia výstavby elektrickej stanice Mierovo by mala byť sfinalizovaná do konca roka 2024.

Výsledok nadnárodnej spolupráce

Záujem o pripájanie nových zdrojov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energií z radov domácností a podnikateľov rastie na celom Slovensku, špeciálne na západe krajiny. Rovnako je aj záujem o rozšírenie podielu OZE v energetickom mixe deklarovaný na národnej i európskej úrovni, či už v kontexte environmentálnych prístupov, želanej väčšej energetickej sebestačnosti, či zmierňovania pokračujúcej cenovej energetickej krízy. Nároky na rozvoj distribučnej sústavy sa zvyšujú aj s rozvojom elektromobility a potrebou rozširovania nabíjacej infraštruktúry.

Spolupráca slovenských spoločností ZSD, SEPS a maďarského prevádzkovateľa distribučnej sústavy E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. priniesla projekt PCI Danube InGrid. Má pridelený prioritný štatút a postavenie najvyššieho vnútroštátneho významu. Práve vďaka nemu vzniká Elektrická stanica Mierovo.

Elektrická stanica Mierovo vzniká v rámci Smart Grids projektu Danube InGrid. Hlavným zámerom projektu Danube InGrid je vybudovanie inteligentnej siete v regióne strednej a východnej Európy. Vďaka projektu Danube InGrid dochádza k modernizácii a rozvoju energetickej infraštruktúry na území juhozápadného Slovenska a severozápadného Maďarska, ako aj posilneniu medzinárodnej spolupráce a výmeny dát.

Finančný rámec Danube InGrid za Západoslovenskú distribučnú je 106,5 mil. eur investícií za celú dobu implementácie, z čoho 35 percent je výška predpokladaného spolufinancovania z Nástroja na prepájanie Európy (CEF = Connecting Europe Energy). Tomáš Turek, člen predstavenstva ZSE zhodnotil, že celkový objem nákladov projektu za všetky zapojené spoločnosti predstavuje 291 miliónov eur.

„Transformácia energetiky si vyžaduje výrazné investície do distribučnej sústavy, zamerané na budovanie inteligentnej siete. Tá umožní rozsiahlejšiu integráciu decentralizovanej výroby elektriny do distribučnej sústavy pri udržaní vysokej kvality a bezpečnosti dodávok. V aktuálnej situácii je veľmi dôležitá aj cezhraničná spolupráca, ktorá prispieva k zlepšovaniu jednotného a stabilného energetického trhu Európskej únie, “ uviedol Markus Kaune, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSE.

Výhody novej stanice

Miesto vzniku tejto elektrickej stanice nie je náhoda, je totiž doslova ideálnym pre nový napájací bod a to vďaka svojej polohe medzi dvojicou existujúcich 110/22 kV elektrických staníc Západoslovenskej distribučnej v Podunajských Biskupiciach a Dunajskej Strede.

Vďaka vybudovaniu ES Mierovo dôjde k zníženiu zaťaženia oboch uvedených elektrických staníc a k vylepšeniu napäťových pomerov v distribučnej sústave 22 kV v tejto oblasti. V budúcnosti bude do stanice zaústených 13 vedení 22 kV.

Radoslav Haluška, predseda predstavenstva ZSD a VSD vysvetlil, že toto technické riešenie je optimálne z pohľadu zvýšenia kapacity pre nové potreby v tejto lokalite. „Po jej vybudovaní dôjde k zníženiu zaťaženia elektrických staníc v Podunajských Biskupiciach a Dunajskej Strede. V budúcnosti bude do stanice po ukončení plánovaných investícií zaústených 13 vedení 22kV. Úpravy 22kV siete umožnia zníženie dopadov prípadných porúch a počtu zasiahnutých odberných miest,“ povedal.

Novovzniknuté vedenia budú vo významnej miere ukladané pod povrch zeme, čo je pozitívne z pohľadu ich budúcej spoľahlivosti ako aj vo vzťahu k životnému prostrediu a avifaune. Vybudovanie stanice výrazne prispeje k podpore regionálneho podnikania a zamestnanosti, umožní totiž flexibilnejšie reagovať na očakávané požiadavky pripájania vznikajúce po dostavaní D4/R7.

Spotrebný mix sa podľa Halušku mení. „Citlivo vnímame požiadavky našich zákazníkov na pripájanie nových odberných miest a taktiež ich očakávania súvisiace so zlepšovaním kvalitatívnych parametrov distribúcie elektriny. Množstvo v súčasnosti budovaných nehnuteľností využíva elektrické vykurovanie, čo kladie významné nároky na distribúciu elektriny v tomto regióne.“

Smart doba prináša tiež vyšší podiel zelených zdrojov, rozvoj elektromobility, či oveľa viac interakcií so zákazníkmi, ktorí už nie sú len spotrebiteľmi. Distribučná sústava musí byť flexibilná.

Rôznorodý a jasný cieľ

Nová ES Mierovo bude slúžiť ako transformačná stanica 110/22 kV pre potreby Západoslovenskej distribučnej. Je navrhnutá ako nový typ rozvodne, čo je takzvaná vonkajšia, jednosystémová rozvodňa nového typu „ široké H“, ktorá sa dá rozšíriť. Bude možné do nej pripojiť aj odber/zdroj väčšieho výkonu - 20 MVA a viac.

Do sústavy bude pripojená z existujúceho vzdušného VVN vedenia 8899, ktoré sa nachádza v blízkosti areálu. Toto vedenie je v súčasnosti prepojením medzi elektrickými stanicami Podunajské Biskupice a Dunajská Streda. Stanica bude vybavená riadiacim a informačným systémom (RIS), ktorý umožňuje diaľkovú obsluhu. Komunikovať bude vďaka prenosovým cestám využívajúcim optické vlákna.

„Cieľom projektu Danube InGrid je vybudovanie modernej energetickej sústavy na hranici Slovenska a Maďarska, tak aby sme podporili rozvoj energetiky a elektroenergetiky, ktorá je pred nami. V rámci projektu Danube InGrid nebudeme stavať len túto stanicu. Chystáme ešte jednu veľkú elektrickú stanicu na Slovensku. Bude ňou Elektrická stanica Vajnory. Bude spoločná s firmou SEPS. Bude to obrovský projekt,“ prezradil Tomáš Turek, člen predstavenstva ZSE.

Súčasťou projektu je aj IT rozvoj. „To znamená, že budeme inštalovať nové IT riešenia, ktoré by mali podporiť prevádzku Smart gridu a bezpečnosť,“ dodal.

Pomôže to regióne aj krajine. Bez veľkej súčinnosti samosprávy by to však nešlo. „Je mi veľkou cťou, že môžeme otvárať takúto veľkú investíciu práve v katastrálnom území Mierovo,“ povedala Katarína Jankovičová, starostka obce vysvetlila.

Aj podľa nej je projekt veľkým prínosom pre celý región. „Sú za tým mesiace a roky práce, spolupráca sa začala zhruba pred dvomi rokmi, kedy nás oslovila ZSE. Od nás žiadali vyjadrenie, my sme v tom videli naozaj pozitívny prínos pre náš región, aj pre obec Mierovo. Dúfame, že nebudú vypadávať siete,“ dodala.

Ľudia v obci to podľa nej prijali. „Pýtali sa, či ideme budovať rodinné domy. Vysvetlila som im, že nie. Rozvoj obce je nezastaviteľný, prispeje k nemu aj táto stanica,“ zhrnula.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

 1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 2. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 3. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Zvonenie v ušiach?!
 6. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 7. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 306
 2. Všetkým lepí pred voľbami 10 028
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 817
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 734
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 6 599
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 127
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 448
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 943
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

T. Szabados: „Pokračovať v tradícii nie je v dnešnej dobe jednoduché.“


1 h

Dozviete sa v 9 časti komiksu Posledný follower.


INZERCIA 9 h

Treba sa báť?


INZERCIA 9 h
SkryťZatvoriť reklamu