SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

V týchto dňoch prebieha filmový festival Jeden svet

Príďte si pozrieť príbehy z celého sveta od 12. do 17. marca v Dome kultúry v Prievidzi – spolu 31 filmov za 5 dní!

Jubilejný piaty ročník festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet prebieha v dňoch 12.-17. marca v Dome kultúry v Prievidzi. Festival prináša podnetné filmy, zaujímavých hostí a výstavy fotografií a karikatúr.

Kde inde sa máte možnosť dozvedieť, ako je to s krvavými minerálmi z Konga v našich mobiloch? Alebo ako sa žije vysokoškolákovi s Downovým syndrómom? Nezabudneme ani na témy ľudských práv v Severnej Kórei či Barme alebo problematiku Rómov na Slovensku!

 

Tieto príbehy nie sú súčasťou našej každodennej reality, ale sú dôkazmi o spoluzodpovednosti za spoločný svet. Hoci niektoré z filmov sú nie celkom príjemné na pozeranie, zachytávajú realitu, v ktorej žijú ľudia ako my. Festival nesie podtitul Svet v sieti, čo dynamicky zachytáva  festivalový spot.

 

Pondelkový program je návratom k najlepším filmom z predchádzajúcich ročníkov, ktoré sa zaoberajú ľudskými právami v Kongu, Čečensku či Severnej Kórei. „Takisto si pozrieme aj film Berkat a Maršo, ktorý je úzko spojený so vznikom občianskeho združenia Berkat, ktoré festival organizuje“ dopĺňa riaditeľ festivalu Ivan Sýkora.

Príbehy z Jodoku (v programe v pondelok o 20:00) podávajú umelecky pôsobivú výpoveď o zločinoch severokórejskej diktatúry v koncentračných táboroch súčasnosti. Filmový trailer si môžete pozrieť tu. (Poznámka: filmy na festivale majú české alebo slovenské titulky.)

Utorkový program má zaostrené najmä na Afriku a rôzne rozmery tamojších problémov. Dva filmy priamo prepájajú zodpovednosť nás ako konzumentov – či už ide o hľadanie kúska pralesa v Latinskej Amerike, ktorý si filmár „kúpil na diaľku“ ešte ako dieťa alebo o krv, ktorá je aj v našich mobiloch a kvôli ktorej sa chce dánsky dokumentarista opýtať pár otázok manažérov korporácii či priamo baníkov v konžských doloch na koltán. Osobné skúsenosti z činnosti na africkom kontinente nám priblížia hostia z Erka a Dobrej noviny.

Evelyn a Abdi z Nairobi v Keni boli hosťami festivalu v roku 2010.

Korupciu v Rumunsku, obchod s ľuďmi, rugbistky v Iráne ale aj silný príbeh chlapca s Downovým syndrómom. Túto rozmanitú ponuku dopĺňa hosť, fotograf Alan Hyža, ktorého cestovateľská minulosť má ešte širší záber ako program v stredu.

 

Súčasťou festivalu je aj Obchodík, ktorého výťažok ide na dobročinné účely.

Na situáciu Rómov nielen na Slovensku zaostríme vo štvrtok. „Napríklad film Nech sa páči poďte ďalej z dielne Človeka v ohrození ukazuje všetky rozmery práce v rómskych komunitách,“ vyberá z programu dobrovoľníčka Ivana Rybanská. Skúsenosti z terénu divákom predstaví terénny pracovník organizácie Člověk v tísni Slovensko Andrej Gliganič.

Minulý rok bol žiadaným hosťom – nielen čo sa týka autogramov - aj politický väzeň, kňaz a humanitárny pracovník Anton Srholec.

Tradične sa na festivale v Prievidzi zastaví aj fotoreportér Andrej Bán. Dokumenty o Afganistanepiatok dopĺňajú filmy o ľudských právach v súčasnom Rusku a Bielorusku.

Doobeda sú súčasťou festivalu aj premietania pre školy.

Pre najvytrvalejších je ako stvorená sobota a už tradičný filmový maratón. Počas neho budú premietnuté aj najnavštevovanejšie filmy bratislavského festivalu – V mene rodiny o vraždách zo cti, ktoré sú realitou života mladých moslimiek v Kanade alebo zásadný film Proti prúdu o politických väzňoch v Barme. „Tohtoročný festival uzavrieme s pozitívnym odkazom,“ pripomína Ivan Sýkora „Záverečným filmom totiž bude Občan Havel. Chceli by sme si spolu s divákmi pripomenúť tohto veľkého človeka a jeho myšlienky.“

 

Film Občan Havel (program začína v sobotu o 18:45) prezentuje politické i súkromné drámy prezidenta Václava Havla. Ako pozvánku na záver festivalu si môžete pozrieť filmový trailer.

 

Na filmový festival Jeden svet v Prievidzi vás pozývame od 12. do 17. marca 2012 do Domu kultúry v Prievidzi. Program a viac informácií nájdete na www.jedensvet.prievidza.net alebo na udalosti na Facebooku.

Festival Jeden svet v Prievidzi organizuje občianske združenie Berkat v spolupráci s Človekom v ohrozeníKaSS Prievidza. Záštitu nad festivalom prevzala primátorka mesta JUDr. Katarína Macháčková.

Organizátori touto cestou ďakujú všetkým partnerom a podporovateľom za priazeň! Vďaka tejto podpore ide výťažok z festivalu na účely verejnej zbierky Berkat pomáha.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu