SME
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Reality: Máme záujem o nové byty?

Počet dokončených nových bytov sa následkom krízy v porovnaní predošlými rokmi znížil. A kumuluje už od roku 2008, čo značne vplýva na ceny i kvalitu bývania.

Nehnuteľnosti na Slovenku
Podľa informácií Štatistického úradu sa počet začatých bytov naďalej znižuje. Výstavba tak poklesla ako vo verejnom, tak v súkromnom sektore na Slovensku prakticky celoplošne v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Ako sú na tom jednotlivé kraje
Podľa informácií Štatistického úradu bolo najviac bytov dokončených v Bratislavskom (26,4 %) a Nitrianskom kraji (13,1 %). Naopak najmenej v Banskobystrickom kraji (7,8 %).

Východ Slovenska je v otázke výstavby skúpejší na nové reality. Prešov síce ponúka napr. projekt Apartmány Táborisko, kde sú k dispozícii tri bytové domy s kapacitou 27 bytových jednotiek. Aj napriek tomu je výstavba nových bytových jednotiek skôr raritou.

Severné Slovensko ponúka na predaj bytové i nebytové reality. Žilina na základe niekoľkých prospektov a informácií o dopredaji bytov z projektu Renox, či radových domov Teplička Bieliská dokladá, že obyvatelia Žiliny majú o nové nehnuteľnosti záujem. I napriek týmto faktom sa výstavba novostavieb v Žilinskom kraji nijako rapídne nezvýšila.

Porovnávame ceny v EU

Európske krajiny nie sú na tom s výstavbou nových bytových realít o nič lepšie. Došlo k výraznému poklesu cien nehnuteľností, čo ovplyvnil znížený dopyt. Na Slovensku sa však takýto dramatický pokles cien nekonal a momentálne ani nekoná.

Aj napriek zhoršenej ekonomickej situácii sa ceny novostavieb výrazne neznížili. Ceny domov zostali bez zmeny. Práve i daný fakt stojí za nízkym záujmom o nových nehnuteľností.

Čo na to štatistický úrad: Ku koncu marca 2012 bolo na Slovensku rozostavaných 64 777 bytov. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2011 sa ich počet znížil o 1,9 %, pričom v rodinných domoch sa zvýšil o 1,1 % na 42 118 bytov. V súkromnom sektore v otázke rozostavaných bytov nastal medziročný pokles o 0,5 % a vo verejnom sektore pokles o 18,5 %.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účinky Arónie oceňujú hlavne onkologický pacienti a ľudia so slabšou imunitou


3 h

Vianočný fond pomoci od Orange medzi organizácie prerozdelí sumu 40 000 eur.


INZERCIA 13 h

Ako sa z malého odštepného závodu stal dôležitý hráč v oblasti energetiky, hovoríme s generálnym riaditeľom Bystríkom Berthotym.


INZERCIA 13 h
Skryť Zatvoriť reklamu