SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ceny bytov na východnom Slovensku klesli

Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku zaznamenal v období krízy ľahký prepad ceny bytov. Za posledný rok však poklesli ceny realít na východnom Slovensku o 5%. Prichádza na východ nová kríza?

Výstavba realít stagnuje

Za posledný rok sa realitám v Prešove najvýraznejšie znížili ceny. Analytici to pripisujú najmä nízkej priemernej mzde a vysokej nezamestnanosti. S 5% poklesom ceny nehnuteľností tak Prešov a jeho okolie vedie tabuľku poklesov cien nehnuteľností na Slovensku.
Nepriaznivá ekonomická situácia sa odrazila na dopyte po realitách. Obyvatelia východného Slovenska prehodnocujú kúpu reality.

Čo na to makléri?


Ľudia majú momentálne vyšší záujem, čo sa realít týka, o byty v starších panelákoch. Predaj alebo prenájom výrazne stúpol aj v prípade rodinných domov. Priemerné ceny domov tak zaznamenali v prvom štvrťroku tohto roka rast prvýkrát po troch rokoch.
Zvýšený záujem o domy môže súvisieť aj s možnosťou obstarať si za rovnaký objem prostriedkov (alebo aj výhodnejšie) dom ako stále pomerne drahé nové byty.

Budú aj reality v Prešove stagnovať?


Realitný trh by mal podľa analytikov v najbližších mesiacoch ešte stagnovať. Mnohé závisí od dostupnosti financovania bývania zo strany bánk, ale najmä od zamestnanosti a vývoja pracovného trhu.

Reality vo Zvolene, Prešove, či Žiline a ďalších mestách sa tak môžu pripraviť na relatívne podobné scenáre – zvýšený záujem o podnájom, či kúpu rodinných domov a znížený záujme o predražené reality (mnohokrát novostavby).

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Venujte na Vianoce darček plný informácií

Vaša rodina a priatelia si môžu nájsť pod stromčekom Ročné predplatné SME.sk.

Tlačové správy

Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu

Náročné jarné a momentálne aj jesenné obdobie znamená, že doma trávime oveľa viac času, ako sme zvyknutí.

Tlačové správy

Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne

Zlé trávenie trápi mnoho Slovákov, často si však za nepríjemný pocit po jedle môžu sami.