SME
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Kúpa bytu ako riešenie

Rozhodujete sa medzi starším bytom a novostavbou. Vlastné bývanie by malo spĺňať nielen vaše potreby, ale i predstavy. Máme pre vás niekoľko „pre“ v prípade kúpy nového bytu.

Nové bývanie má svoju hodnotu

Pri kúpe novostavby je z hľadiska udržania ceny kľúčovým kritériom lokalita a následne technický stav. Vplyv lokality na hodnotu sa priamo úmerne odráža do ceny v starom byte, ale aj v novostavbe.

Technický stav je už ďalším faktorom. S novostavbou je spojená vyššia počiatočná investícia, čo vyplýva z použitia kvalitnejších materiálov a technológií. V prípade staršieho bytu je obvykle, jeho kúpna cena nižšia, avšak s tým je spojená vysoká pravdepodobnosť ďalších opráv a rekonštrukcií.

Plánujete v nehnuteľnosti staršieho typu dlhodobo žiť, potom je nevyhnutné vykonať kompletnú rekonštrukciu vrátane všetkých rozvodov. Takéto úpravy sa pohybujú rádovo od 250 € za m² (rozvody vody, elektriky, kanalizácie, kúrenia, radiátory, nové nivelačné potery, stierky, obklady, dlažby, sanita, batérie, dvere, okná).

Ďalším dôležitým kritériom sú prevádzkové náklady reality, ktoré sú v panelákovom byte oproti novostavbe približne o 30% až 40% vyššie a vzhľadom k veku stavby.

Reality v krajoch


Zvolen
: Reality vo Zvolene sa predávajú relatívne úspešne. Ponuka novostavieb vo Zvolene sa sústreďuje hlavne do nových bytových domov. V súčasnosti sa dopredávajú posledné voľné byty v bytovom komplexe v mestskej časti Rákoš.
Mesto má tiež rozpracovaný projekt novostavby Emporia City residence. Tento komplex poskytne bytové jednotky v dvoch bytových domoch. Súčasťou budú aj nebytové priestory nachádzajúce sa v komplexe.

Martin
: Novostavby v Martine s zrejme dočkajú veľkého comebacku. V meste je totiž nedostatok nových bytov. Prevažujú tu staršie reality, ktoré si postupne vyžadujú rekonštrukcie. Martin je pre developerov zaujímavým miestom, vzhľadom k spomínanému predpokladanému vysokému záujmu o nové bývanie, ale tiež stabilnejšou ekonomickou situáciou kraja, kde je relatívne nízka nezamestnanosť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Špecialisti z Nemocnice AGEL Košice-Šaca prinavracajú sebavedomie ženám z celého Slovenska.


15m

Účinky Arónie oceňujú hlavne onkologický pacienti a ľudia so slabšou imunitou


4 h

Vianočný fond pomoci od Orange medzi organizácie prerozdelí sumu 40 000 eur.


INZERCIA 14 h
Skryť Zatvoriť reklamu