SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

História Fínskeho fenoménu Suunto

Značka hodiniek Suunto bola založená v roku 1936 Tuomas-om Vohlonen-om. Práve jeho výlety do prírody s tradičným suchým kompasom mu vnukli myšlienku o presnom a spoľahlivom zariadení do divočiny.

V roku 1950 značka Suunto vyrábala predovšetkým poľné a morské kompasy. Spoločnosť v tej dobe exportovala až do 50 krajín po celom svete, vrátane Kanady a Spojených štátov. V roku 1952 sa Helsinky stali hostiteľom olympijských hier a pochodeň, ktorá horela počas, bola práve od spoločnosti Suunto. O pár rokov neskôr, v roku 1957 spoločnosť Suunto začala vyrábať hypsometre, ktoré merali výšky stromov. Roku 1960 predstavili svoj prvý potápačský kompas. Jeden z Britských športových potápačov si skúsil ponor s dovtedy klasickým výrobkom od Suunto a zistil, že prístroj fungoval aj pod vodou. Práve vďaka tomuto iniciatívnemu potápačovi spoločnosť Suunto prišla na ďalší produkt, ktorým môžu disponovať na trhu. V nasledujúcich rokoch záujem a obchod rástol a sním aj novšie zručnosti v elektronike a mechanizme s lepšou presnosťou. V roku 1987 s vývojom počítačových technológií videli tvorcovia budúcnosť v jednoduchosti vypočítania výsledku, či už hĺbky, dĺžky a ďalších potápačských prepočtov, ktoré dovtedy museli absolvovať potápači s tabuľkami. Predovšetkým ide o precíznejšiu bezpečnosť potápačov. Tento "počítač" na zápästí s kompasom Suunto Spyder bol veľkým predpokladom pre dobytie trhu a prevalcovanie konkurencie.

V roku 1998 bol navrhnutý náramkový počítač pre vonkajšie rekreačné použitie. Tu sa výrobcovia zamerali na presné údaje o tlaku vzduchu, nadmorskú výšku, zmenu v počasí, smer trasy a klasický čas. Suunto Vector ukázalo cestu pre budúce generácie vo výrobe náramkových počítačov, ktoré boli vypracované až v roku 2004, kde bol predstavený nový model a to Suunto D9. bol to prvý model, ktorý obsahoval aj potápačské funkcie a rovnako oplýval aj funkciami na out-doorov-é prechádzky. V tom istom roku prišiel na trh aj produkt Suunto T6, ktorý zase meral srdcovú frekvenciu. Suunto T6 bol predchodcom novej kategórie, s ktorou prišla spoločnosť Suunto na trh.

V roku 2007 sa zamerali na fitnes pre ľudí, aby nemuseli doma prepočítavať spálené kalórie a kontrolovať sa skrz tabuľky. Tieto všetky a mnohé iné funkcie sa snažili vývojári skombinovať do hodiniek Suunto. V tom istom roku predstavili na trhu aj nové modelové rady pred out-door-ových športovcov s množstvom funkcií ako napríklad výškomer, barometer, alebo kompas. Tieto funkcie obsahovali hodinky Suunto Core a Suunto Lumi, ktoré boli ocenené cenami "Best of the Best"(najlepšie z najlepších) a rovnako aj cenou reddot, ktorá je za najlepší dizajn.

V roku 2009 priniesli na trh model HelO2. Boli to prvé potápačské hodinky, ktoré kalkulovali s potápačovými plynmi, ako napríklad Trimix, Nitrox a Kyslík. Model bol určený výhradne pre technických potápačov hĺbkový ponor.
Dnes je Suunto absolútnym a bezkonkurenčným výrobcom športových a potápačských hodiniek na celom svete. Športy ako sú horolezectvo, turistika, potápanie, plachtenie, yachting, golf, lyžovanie sú s hodinkami Suunto ľahšími a predovšetkým bezpečnejšími športami.
Centrálna spoločnosť sídli vo Fínsku v meste Vantaa. Firma zamestnáva viac ako 500 zamestnancov a distribuuje svoje výrobky po celom svete už do viac ako 100 krajín. Spoločnosť je dcérskou spoločnosťou Helsinki, založenou Amer Sports Corporation so značkami ako sú Wilson, Salomon, Atomic, Precor, Arc'teryx a Mavic.


Aj tento Fínsky hit môžete nájsť na stránke TIMESTORE.CZ, kde Vám ponúkame aj mnohé iné modelové rady a radi zodpovieme Vaše otázky.


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

23 h

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan