SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Festival Jeden svet: čo si nenechajte ujsť?

Dnešný svet v pohybe nám ukážu dokumenty šiesteho ročníka filmového festivalu Jeden svet, ktorý sa uskutoční v dňoch 11. až 16. marca 2013 v Dome kultúry v Prievidzi.

Dnešný svet v pohybe nám ukážu dokumenty šiesteho ročníka filmového festivalu Jeden svet, ktorý sa uskutoční v dňoch 11. až 16. marca 2013 v Dome kultúry v Prievidzi.

 

Po arabských revolúciách zachvátila od minulého roka vlna protestov aj Európu. Ak si niekto myslel, že občiansky aktivizmus je na pokraji vyhynutia, mohol sa presvedčiť, že to tak nie je. Práve svet v pohybe nám ukážu dokumenty šiesteho ročníka filmového festivalu Jeden svet, ktorý sa uskutoční v dňoch 11. až 16. marca 2013 v Dome kultúry v Prievidzi.

Tipy na filmy od organizátorov

Načítavam video...

"Bieloruský sen" v programe vo štvrtok 14. marca od 17:00

Filmy z východnej Európy, to je moje. Som rada, že v Prievidzi premietneme Bieloruský sen, ktorý je veľmi záživným zhrnutím aktuálnej situácie v Bielorusku – teda v poslednej európskej diktatúre, ktorá je od nás nie až tak vzdialená. Ešte radšej som, že pozvanie na diskusiu prijal bieloruský prekladateľ žijúci v Brne, Siarhej Smatryčenka s manželkou.

Načítavam video...

"Krehká identita" v programe v stredu 13. marca od 20:00

Radikálny folklór. Tak by som nazvala slovenských národovcov, ktorých zobrazuje Zuzana Piussi vo filme Krehká identita. Preskakujú vatry a falšujú históriu. Pri tomto filme mi behal mráz po chrbte. Ale je o to dôležitejšie ho vidieť.

Načítavam video...

"Späť na Tahrír" v programe v sobotu 16. marca od 20:00

Arabská jar a celkovo revolučné pohyby v arabskom svete sú hlavnou témou festivalu. Ja mám najradšej film, ktorý nie je o revolučnej radosti, ale o obyčajnom živote v Egypte po zvrhnutí Mubaraka, - Späť na Tahrír. Zároveň aj posledný film tohtoročného festivalu.

 

Program a anotácie všetkých dokumentov nájdete na stránke http://jedensvet.prievidza.net/2013/. Tam máte zároveň možnosť darovať vašim priateľom a známym festivalovú permanentku!

 

Zaujímaví hostia = zaujímavé diskusie

 

Žijeme v svet, ktorý sa mení, prináša nové výzvy. A na tie odpovedajú konkrétni ľudia. Festival Jeden svet prináša ich príbehy nielen prostredníctvom dokumentov, ale aj pozvaných hostí. Tí budú jeho výrazným oživením aj tento rok.

 

Tomáš Gríger precestoval na jednej červenej motorke celú severnú Európu. O svojskom hľadaní šťastia porozpráva v utorok 18. marca. Jeden svet v ten deň uvedie aj film o povstaní v Tunisku, s názvom Fallega 2011.

 

Pohľad na hospodársku a spoločenskú krízu v Grécku prinesie film Prizmou gréckej krízy. Tešiť sa môžeme aj na diskusiu s ekonómom Jurajom Karpišom z INESSu, a to v stredu od 17:00.

 

O čom snívajú Bielorusi? Ako sa žije pod posledným európskym diktátorom? Otázky zodpovedia filmy, ktoré festival Jeden svet premietne vo štvrtok 14. marca od 16:00 v Dome kultúry v Prievidzi. A takisto hosť, bieloruský prekladateľ Sergej Smatryčenka..

 

Ako znejú hlasy v Barme? Mení sa niečo vo vojenskom režime v juhovýchodnej Ázii? Dozviete sa nielen v dokumente o situácii v Barme, ale aj v diskusii s fotografkou Janou Čavojskou, ktorá Barmu navštívila minulý rok. Na festivale v piatok 15. marca 2013 od 17.00.

 

Ako žiť šťastnejšie? Po filme Happy sa o tom porozprávame s emeritným arcibiskupom Róbertom Bezákom. V sobotu 16. marca 2013 na festivale Jeden svet v Dome kultúry v Prievidzi.

 

Pridajte sa k udalosti Festival Jeden svet v Prievidzi na Facebooku!

 

Festival Jeden svet v Prievidzi organizuje občianske združenie Berkat. Berkat sa venuje rozvojovej pomoci v Maroku, Afganistane a pomáha aj na Slovensku. Viac informácií nájdete na stránke http://berkat.sk/. Festival sa koná pod záštitou primátorky mesta Prievidza a v spolupráci s miestnym Kultúrnym a spoločenským strediskom (KASS).

 

Ďakujeme za podporu partnerom festivalu Jeden svet v Prievidzi! Výťažok zo vstupného (= celá vyzbieraná suma) môže ísť vďaka ich podpore na pomoc v rámci verejnej zbierky Berkat pomáha.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu