SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Sprievodca filmovým festivalom Jeden svet

Tento týždeň bude v znamení festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorého 6. ročník začína v pondelok 11. marca premietaním oceňovaného dokumentu Zakázaný let.

Tento týždeň bude v znamení festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorého 6. ročník začína v pondelok 11. marca premietaním oceňovaného dokumentu Zakázaný let. Festival prináša hlavnú tému Svet v pohybe, vyjadrenú aktívnym občianskym postojom či bojom za slobodu - či už žijete na Slovensku, v arabských krajinách, Barme alebo v Bielorusku.

 

Mapa filmov Jedného sveta je pestrá. „V pondelok začneme neformálnym otvorením s jedným silným dokumentom a vo zvyšné dni namiešame kombináciu filmov a hostí“, hovorí organizátor Ivan Sýkora. Obvyklý sobotný maratón filmov od desiatej do desiatej ale obohatí vzácny hosť. „Dlho sme usilovali o účasť prievidzského rodáka, Mons. Róberta Bezáka, ktorý nakoniec prijal naše pozvanie. Máme veľkú radosť!“, dopĺňa Sýkora. Súčasťou otvorenia bude aj krátky dokument o minulom ročníku, ktorý pripravila RTV Prievidza a nebude chýbať ani informácia o využití výťažku z festivalu občianskym združením Berkat. Bližšie informácie k 25 filmom v programe festivalu nájdete na www.jedensvet.prievidza.net.

Pohyby sveta počas Arabskej jari

Načítavam video...

Od utorka sa už rozbehne program naplno. Každý pracovný deň od 16-tej si môžu diváci vybrať tému, ktorá ich zaujíma. Udalostiam „Arabskej jari“ sa venuje viacero dokumentov v priebehu celého festivalu. Zobrazujú masové demonštrácie, ktoré viedli k pádom nedemokratických režimov, ale aj nasledovnú situáciu neistoty. Začíname dokumentom Fallega 2011, ktorý zaznamenal revolučnú atmosféru z tuniského námestia Kasba, prvého miesta demonštrácií v arabskom svete. Symbolicky zakončí festival film s rovnakou témou: Späť na Tahrír.

Hľadanie štastia, ekologický terorizmus či ekonomická kríza

Načítavam video...

Prvú poobednú diskusiu festivalu obstará hosť z regiónu. Tomáš Gríger z Handlovej precestoval na červenej motorke Vespa celú severnú Európu. O svojskom hľadaní šťastia porozpráva v utorok podvečer po projekcii filmu Happy. A vedeli ste, že existuje aj ekologický terorizmus? Posledný dokument utorkového programu s názvom Keď sa rúbe les nám objasní viac. Film sa v roku 2012 dostal do najužšej nominácie na Oscara.

Pohľad na hospodársku a spoločenskú krízu v Grécku prinesie stredajší film Prizmou gréckej krízy, na ktorý nadviaže diskusia s ekonómom Jurajom Karpišom. „Som rád, že tento renomovaný odborník zavíta aj do Prievidze. Myslím, že vhodným spôsobom doplní naše vnímanie toho, čo to je tá kríza, o ktorej sa všade hovorí,“ odporúča organizátor Ivan Sýkora.

Slovenská realita

Načítavam video...

Režisér Jaro Vojtek zachytil ako Cigáni idú do volieb, presnejšie, ako Vlado Sendrei kandiduje do krajského zastupiteľstva. Obdobie Od Fica do Fica zachytáva film Zuzany Piussi. Tieto dva filmy čakajú divákov v sobotu poobede. Tvorba známej slovenskej dokumentaristky bude zastúpená aj druhým filmom Krehká identita, ktorý zakončí stredajší program. „Radikálny folklór. Tak by som nazvala slovenských národovcov, ktorých zobrazuje autorka. Preskakujú vatry a falšujú históriu. Pri tomto filme mi behal mráz po chrbte. Ale o to dôležitejšie je ho vidieť“, hovorí Ivana Rybanská z organizačného tímu festivalu.

Nesloboda na východ o nás

Načítavam video...

Štvrtok bude v znamení bieloruštiny. Ale netreba oprašovať staré znalosti jazyka „veľkého brata“. Hoci k nám zavíta hosť z Bieloruska, máme šťastie, že to je bohemista. Naše pozvanie prijal bieloruský prekladateľ žijúci v Brne, Siarhej Smatryčenka s manželkou. K diskusii o živote v poslednej európskej diktatúre, ktorá nie je od nás až tak vzdialená, ponúkne program festivalu aj zodpovedajúce filmy: Posledný európsky diktátor a Bieloruský sen. Aby sme dokonale pochopili zložitosť života na východ od nás, vyvrcholením dňa bude dokument o umlčovaní novinárov a ľudskoprávnych aktivistoch v súčasnom Rusku a Čečensku so smutným názvom Kto zabil Natašu.

Príbehy z celého sveta

Načítavam video...

Ďalšou diktatúrou na mape sveta na písmeno B je Barma. Tú minulý rok navštívila členka Berkatu, fotoreportérka Janka Čavojská, ktorá do Prievidze prináša aj svoju výstavu fotografií Tisíc životov. A tak sa jej budeme môcť spoločne v piatok podvečer opýtať aké hlasy znejú v Barme? Mení sa niečo vo vojenskom režime v juhovýchodnej Ázii alebo je to len krycí manéver? Piatkovú „cestovateľskú“ ponuku po rôznych kontinentoch však začneme dokumentom gitaristu skupiny Para Johnnyho o medicíne z amazónského pralesa a kultúrnom dedičstve Indiánov z kmeňa Shipibo. Intímny portrét rodiny vo vidieckej Zambii chytenej do pasce nevyliečiteľnej choroby AIDS nám sprostredkuje hlavný film večera Prenášač, ktorý sľubuje aj neočakávaný umelecký zážitok.

Moderné rebelky blogerky

Načítavam video...

Na Kube, v Číne a Iráne sú ich hlasy potlačované, zakázané a cenzurované. Svetoznáme blogerky Yoani Sánchez, Zeng Jinyan a Farnaz Seifi sa diktátorských režimov vo svojich krajinách neboja. Tieto nebojácne ženy patria k novej generácii moderných rebelov. Časopis TIME ich zaradil medzi svetovo najvplyvnejšie osobnosti. Na základe očitých svedectiev a tajných záberov vzdáva film Zakázané hlasy česť ich odvážnemu boju.

Čo nás robí štastnými?

Načítavam video...

Sobotný program je plný filmov, niektoré sme už spomenuli, iné nie. Jedným z hlavných ťahákov bude oceňovaná snímka s jednoduchým názvom Happy. Film nás prevedie od riek v Lousiane po púšť v Namíbii, z pláži v Brazílii do japonskej dediny Okinawa a odhalí tajomstvá našej najcennejšej emócie - šťastia. Čo nás robí šťastnými? Peniaze? Deti a rodina? Práca? A na tieto zdanlivo jednoduché otázky sa budeme snažiť hľadať odpovede spoločne v diskusii s Mons. Róbertom Bezákom, naším záverečným hosťom.

Festival Jeden svet: 11.-16. marca 2013 v Dome kultúry v Prievidzi

 

Načítavam video...

Okrem osvetovej činnosti, prinášaní neľahkých tém, je poslaním festivalu aj pomáhať. Snažíme sa návštevníkom ukázať aj charitatívny zmysel celého podujatia. Vďaka podpore partnerov, ktorú si veľmi vážime, ide celý výťažok na verejnú zbierku Berkat pomáha, ktorá sa zameriava na pomoc konkrétnym ľudským príbehom v Maroku a Afganistane.

Novou sprievodnou akciou bola aj súťaž o návrh nového festivalového trička. Víťazov súťaže odmeníme vecnými cenami, ktoré odovzdá primátorka mesta Prievidza JUDr. Katarína Macháčková. „Spolupráca s mestom a miestnym Kultúrnym a spoločenským strediskom je pre nás dôležitá“, dodáva organizátor Ivan Sýkora z občianskeho združenia Berkat. „Len spoločným úsilím dokážeme urobiť v našom meste najväčší regionálny festival Jeden svet na Slovensku“.

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu