SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Zelený čaj

Zelený čaj nápoj bohov, čaj mladosti, čaj večného života. Takéto a ďalšie prívlastky si zaslúži čaj kvôli jeho širokému obsahu látok obsiahnutom v zelenom čaji.

Zelený čaj

zelenycajblahodarneucinkykamzakrasou-1-r950_res.jpg

Už starí Číňania pred tisíckami rokov poznali liečivú silu nápoja menom zelený čaj. Pitie zeleného čaju sa u Japoncov traduje približne od roku 800 n. l.

Pomocou neho liečili mnohé choroby a neduhy a predlžovali tak svoj život. Odvtedy prešiel tento lahodný mok mnohými výskumami a získal si tak najmä zástancov, ale i protivníkov z radov odborníkov i nás bežných ľudí.

V čom spočíva tajomstvo úspechu zeleného čaju?

V prvom rade je to jeho zloženie. Zelený čaj obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré zabraňujú rastu a množeniu rakovinových buniek. Okrem toho sú účinné aj v boji proti krvným zrazeninám, ktoré spôsobujú trombózu a tá môže v konečnom dôsledku viesť až k smrti. Ďalším odhaleným tajomstvom úspechu tohto zázračného nápoja je spôsob spracovania čajových lístkov. Lístky zeleného čaju pochádzajú z rastliny Camellia sinesiss a ako jediné čajové lístky sa nespracuvavajú fermentáciou, ale parou. Preto si zachovajú bohaté množstvo zdraviu prospešných látok a pomáhajú skvalitňovať ľudský život.

Liečivé účinky

Zelený čaj je vhodné piť pri vysokom cholesterole, vysokom krvnom tlaku, reume či srdcovo-cievnych chorobách. Výskumy ukázali tiež to, že zelený čaj má pozitívne účinky v boji proti zubnému kazu, lebo sa významným spôsobom podieľa na ničení baktérií v ústnej dutine.

Japonské štúdie potvrdili, že pitie zeleného čaju znižuje riziko vzniku rakoviny takmer o polovicu, najmä pokiaľ ide o rakovinu prsníka, hrdla, čriev, pankreasu či pečene. Vynikajúce účinky má aj jeho vplyv na ľudskú kožu, čo potvrdili výskumy uskutočnené na zvieratách. Pitie zeleného čaju znižuje riziko vzniku rakoviny kože a je prospešné aj pri liečení kožných chorôb, zápalov či iných civilizačných ochorení.

Jedna šálka nestačí

Odborníci na výživu ako aj lekári odporúčajú každodenné pitie zeleného čaju, najlepšie 4-5 šálok denne. Aby mal zelený čaj aj svoj pozitívny účinok, je potrebné piť ho pravidelne. Známe sú nielen jeho liečivé účinky, ale aj vplyv na krásu či celkovú pohodu a kondíciu človeka. Priaznivo vplýva na pleť, zabraňuje poteniu a uhasí smäd najmä v letných horúčavách. Jednoducho dobije vašu stratenú energiu, preto sa odporúča piť aj počas nočných služieb. Jediným negatívom zeleného čaju je, že v niektorých prípadoch môže spôsobiť nespavosť, prípadne znížiť kvalitu spánku, nakoľko obsahuje kofeín. Ak teda máte zo zaspávaním problém, doprajte si menej ako päť šálok denne. Inak je tento nápoj úplne neškodný a dopriať si ho môže ktokoľvek v akomkoľvek veku. Nie nadarmo ho nazývajú aj nápojom pre dlhý a zdravý život. Ak ho chcete mať aj vy, pite zelený čaj každý deň.

Z čoho sa skladá zelený čaj

Tajomstvom úspechu zeleného čaju je jeho zloženie. Čaj obsahuje takmer 130 chemických látok, z ktorých najznámejšie sú:

Alkaloidy – kofeín, theofilyn, theobromin. Tieto látky pôsobia na organizmus povzbuzújuco a stimulačne.

Flavonoidy – najvýznamnejšia skupina sú katechíny. Najdôležitejší z nich je epigalokatechingalat – má preventívny účinok proti rakovine, chráni pred srdcovými a cievnymi chorobami. Má schopnosť zabraňovať šíreniu rôznych vírusov v ľudskom tele.

Minerály a stopové prvky

Draslík – je účinný pri detoxikácii, vplýva na správne fungovanie mozgu a nervov

Fluór – chráni pred zubným kazom

Horčík – spevňuje kosti a posilňuje zuby

Mangán – posilňuje metabolizmus, kosti. Spaľuje tuky, aktivuje dôležité enzýmy

Vápnik – posilňuje kosti

Zinok – podieľa sa na tvorbe bielych a červených krviniek a pri delení buniek

Železo – pomáha vstrebávaniu kyslíka do krvi

Saponiny – chránia pred plesňami a ukladaním tuku, znižujú hladinu cholesterolu

Silice – pôsobia povzbudzujúco a uvolňujúco. Vplývajú na vôňu čaju.

Triesloviny – v zelenom čaji je asi 120 doposiaľ zistených trieslovín. Znižujú rýchlosť vstrebávania kofeínu, ktorý je v zelenom čaji. Výrazne spomaľujú proces starnutia buniek.

Vitamíny

B1 – chráni nervy, podieľa sa na zásobovaní mozgu energiou

B2 – pomáha odbúravať tuk a cukor

B3 – podieľa sa na látkovej výmene cukrov, tukov, bielkovín

B7 – pomáha rastu buniek, vlasov, kože

C – posilňuje imunitný systém a chráni pred voľnými radikálmi

E – spomaľuje starnutie

K – je dôležitý pri látkovej výmene kostí, väziva a správnom fungovaní pečene a ľadvín a taktiež pri zrážanlivosti krvi.

Vitamín P v spojení s vitamínom C prispieva k hromadeniu kyseliny askorbovej a tým posilňuje odolnosť organizmu voči infekčným chorobám.

Typy na použitie čajových lístkov

Po príprave čaju môžeme použiť čajové lístky na iné účely, napríklad na využitie v našom každodennom živote.

Dezodorant - lístky zeleného čaju majú prekvapujúci dezodoračný účinok. Napríklad môžete použité čajové lístky zapáliť ako vonnú tyčinku. Dym eliminuje zápachy a nechá vašu izbu príjemne prevoňanú. Usušenými čajovými lístkami odstránite zápach z vašich topánok tým, že ich do nich vložíte. Zápachy na kuchynskom náčiní ako napríklad krájacia doska či hrnce je možné redukovať ich trením vlhkými čajovými lístkami.

Ochrana proti hrdzi - tým, že budete utierať oceľové hrnce či nože použitými čajovými lístkami, môžete predísť korózii. Tannin, zložka zeleného čaju, vytvára antikorózny poťah na povrchu hrncov.

Dezinfekčné účinky - čajové lístky majú dezinfekčné účinky. Kloktanie zeleným čajom predchádza tvorbe baktérií v ústnej dutine a môže byť tiež použitý ako lokálna dezinfekcia či peeling, aby vaša pokožka bola zdravá a krásna. V Japonsku sa tradične používali pri umývaní detí látky nasiaknuté Houjichou, aby detská pokožka zostala hebká a čistá.

Martina Lepišová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


22 h

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu