SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Práca opatrovateľky je práca pre výnimočných ľudí

Sú povolania a poslania. Nájsť prácu, ktorá človeka napĺňa, dáva mu pocit uspokojenia a nie je pre človeka nutným zlom, ale naopak radosťou, je celoživotnou výhrou...

Sú povolania a poslania. Nájsť prácu , ktorá človeka napĺňa, dáva mu pocit uspokojenia  a nie je pre človeka nutným zlom, ale naopak radosťou, je celoživotnou výhrou. Ak táto práca zároveň pomáha a spríjemňuje druhým život, dá sa bez váhania nazvať poslaním.

Takouto profesiou je jednoznačne aj opatrovanie seniorov.  Práca opatrovateľky seniorov určite nie je jednoduchá, no napriek tomu má množstvo kladov a momentov, ktoré stoja za celodennú námahu.

Pani Mária pracuje ako opatrovateľka v Nemecku už tretí rok a o svoje skúsenosti sa podelí aj s Vami.

Prečo ste sa rozhodli pre prácu opatrovateľky? Ako ste sa k tejto práci dostali?

Pred mojou prvou cestou do Nemecka  som nemala žiadne skúsenosti s prácou v zahraničí. Iba som sa starala o svoju mamičku, ktorá už, žiaľ, sedem rokov nie je medzi nami. Trpela stareckou demenciou a mala veľké problémy s kĺbmi. Naša komunikácia už bola zložitejšia, no napriek tomu som cítila, že jej moja prítomnosť pomáha a bez mojej pomoci by bol jej odchod z tohto sveta o mnoho rýchlejší. Svoju pomoc som však brala ako samozrejmosť. Po jej smrti som si uvedomila, že ma táto činnosť napĺňa a chcem sa jej venovať aj naďalej.

Ako ste si našli prvého pacienta na opatrovanie? Aké boli podmienky a požiadavky?

Nevedela som, či sú moje skúsenosti dostatočné, tak som si spravila 220-hodinový kurz opatrovania, kde som získala množstvo ďalších užitočných informácií. Nemecký jazyk som si pamätala zo štúdií na strednej škole,  bežná komunikácia mi nerobila problém. Dlho som zvažovala, či hľadať prácu individuálne, alebo sa obrátiť na personálnu agentúru. Mnoho času som strávila na internete, komunikovala som s opatrovateľkami, ktoré mali skúsenosti s cestou na vlastnú päsť, často dokonca pracovali „ na čierno“. Viackrát sa im stalo, že až na mieste zistili, o akého pacienta sa majú vlastne starať, nevedeli komunikovať s úradmi, či im dokonca po odpracovaných mesiacoch odmietli vyplatiť mzdu.  Po týchto hrozivých zisteniach som sa rozhodla zveriť radšej do rúk skúsenej agentúre.

Nestál vás tento servis polovicu ťažko zarobenej mzdy?

Obávala som sa, že agentúra za svoje služby zhltne polovicu mojej výplaty, ale nebolo to tak. Najprv som sa bezplatne zaregistrovala , následne som dostala informácie ako spolupráca funguje. Po krátkom čase ma kontaktovali , že sa hodím na jednu pozíciu do mestečka pri Mníchove. Mala som ísť opatrovať staršiu pani s demenciou. Nakoľko táto pozícia spĺňala moje požiadavky a zodpovedala mojim skúsenostiam, súhlasila som. Potom to už šlo veľmi rýchlo. Počkala som, či ma rodina starej pani akceptuje, agentúra mi zorganizovala cestu a o týždeň som balila kufre. Po absolvovaní turnusu mi dokonca moja agentúra spätne preplatila cestu tam aj späť. Neplatila som žiadne provízie ani sprostredkovateľské poplatky.

V Nemecku pracujete už tretí rok. Necnie sa Vám po domove?

Počas práce v zahraničí som vystriedala  štyri rodiny. Dve staré dámy, jedného pána a jeden manželský pár.  Absolvovala som 1 až 3-mesačné turnusy, medzi nimi som si dopriala pauzu podľa toho, v akej som bola kondícii. Počas dôležitých okamihov som bola svojimi deťmi, cesty som si naplánovala podľa potreby. Sviatky trávim často doma, ale niekedy ma zlákajú veľkonočné alebo vianočné bonusy. 

Ako vnímate túto prácu po viacerých skúsenostiach?

Som veľmi spokojná. Okrem toho, že sa moja nemčina výrazne zlepšila, v praxi som zistila ako zaobchádzať s o seniormi vo vyhrotenejších situáciách. Zároveň som získala mnoho priateľov. Dodnes som v kontakte s rodinou mojej prvej pacientky, napriek tomu, že pani pred rokom zomrela. Okrem toho, ak je záujem,  agentúra poskytne opatrovateľkám v jednom regióne navzájom kontakty. Tak si občas poklebetím s niektorou  kolegyňou. V prípade problémov si poradíme, alebo sa zasmejeme na veselých zážitkoch, ktorých je napriek chorobám pacientov požehnane.

Nikdy ste sa nedostali do problémov kvôli jazykovej bariére? Nestalo sa Vám, že ste pacienta nezvládali?

Čo sa týka administratívy a úradov, moja agentúra všetko rieši za mňa, hoci moje jazykové znalosti sú už na veľmi dobrej úrovni. Keďže som so stavom pacienta vždy pred vycestovaním oboznámená, máločo ma prekvapí. Jedine raz sa mi stalo, že sa stav starého pána výrazne zhoršil a musel ísť do nemocnice. Vtedy mi agentúra veľmi rýchlo vybavila cestu domov a zakrátko našla novú atraktívnu pozíciu. Inak mojich deduškov a babičky, ako ich familiárne volám, zvládam bez problémov. Každý má svoje muchy, ale s empatiou a láskavým prístupom nič nie je problém.

Čo by ste odkázali ženám, ktoré váhajú či skúsiť prácu opatrovateľky v zahraničí?

Kamkoľvek pôjdete, overte si, kam idete, za akú mzdu a či budú za Vás odvedené zákonné poplatky. Ja mám svoju agentúru SunSet24  na Slovensku a na jej služby nedám dopustiť. Profesionálny tím mi bol k dispozícii pred, počas a aj po absolvovaní pobytu v zahraničí, takže som nemusela mať žiadne obavy. Taktiež si musíte uvedomiť, že táto práca sa robí srdcom. Ak nemáte vzťah k starým ľuďom, radšej dajte prednosť kancelárskej robote. Ja sa na svoje babičky a deduškov vždy pred novým turnusom teším a aj oni sa ma často nevedia dočkať. 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Venujte na Vianoce darček plný informácií

Vaša rodina a priatelia si môžu nájsť pod stromčekom Ročné predplatné SME.sk.

Tlačové správy

Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu

Náročné jarné a momentálne aj jesenné obdobie znamená, že doma trávime oveľa viac času, ako sme zvyknutí.

Tlačové správy

Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne

Zlé trávenie trápi mnoho Slovákov, často si však za nepríjemný pocit po jedle môžu sami.