SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Tri laboratóriá Výskumného centra AgroBioTech sa venujú biomase

Vo Výskumnom centre AgroBioTech Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sú tri laboratóriá zaoberajúce sa biomasou.

Vo Výskumnom centre AgroBioTech Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sú tri laboratóriá zaoberajúce sa biomasou.

Spoločným cieľom Laboratória splynovania biomasy, Laboratória bioenergetických zdrojov a  Laboratória analýz biomasy pre bioenergetiku je prispieť k využívaniu obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku.

Laboratórium splynovania biomasy je vybavené unikátnym zariadením na termochemickú konverziu biomasy na biopalivá v plynnej, kvapalnej a tuhej fáze. Táto unikátna technológia umožňuje nízkoteplotný rozklad biomasy v kontinuálnom režime, pričom možno spracovávať 20 kilogramov biomasy za hodinu. Biomasa sa v reaktoroch zohrieva na teplotu 450 až 550 °C. Pri tejto teplote a bez prístupu kyslíka dochádza k štiepeniu väzieb medzi základnými prvkami organickej hmoty. Vyprodukovaná plynná zložka sa ďalej spracováva v sústave kondenzátorov a filtrov, kde sa získava kvapalná zložka a odstraňujú sa mechanické nečistoty z plynu. Súčasťou zariadenia je kogeneračná jednotka (30 kWel) schopná spaľovať syntézny plyn a tekuté biopalivo, pričom vyprodukovaná elektrická energia sa využíva na prevádzku a udržiavanie procesnej teploty technológie. Vyprodukovaná tuhá fáza je vhodná na spaľovanie v kotloch s cieľom  vyrobiť teplo, ale tiež ju možno použiť ako hnojivo v rastlinnej výrobe. Riadenie technológie je možné v dvoch režimoch: ručnom a automatickom (prostredníctvom riadiaceho počítača). Touto technológiou možno spracovávať biomasu rôzneho druhu,  napríklad slamu, drevnú hmotu, lístie, odpady z poľnohospodárskej rastlinnej i živočíšnej výroby.abt-sabo-r360_res.jpg

Laboratórium splynovania biomasy

Vyprodukované tekuté biopalivo (benzín, diesel) smeruje do Laboratória bioenergetických zdrojov, kde sa testuje pomocou výkonovej valcovej skúšobne spaľovacích motorov. Výkonová skúšobňa umožňuje presnú simuláciu definovaných jazdných stavov, vykonávanie merania spotreby paliva a analýzu výfukových plynov, ako aj sériové kontroly motorových vozidiel.

V súčasnosti je životné prostredie nadmerne zaťažované emisiami rôzneho druhu, preto myšlienka  používania palív s minimálnym dopadom  na  životné prostredie nadobúda veľký význam. Až  90 %  prepravy  tovarov  a  osôb  sa v  súčasnosti vykonáva dopravnými  prostriedkami  spaľujúcimi naftu,  ktoré  by mohli na pohon  využívať alternatívne palivá. V súčasnosti sa v laboratóriu vykonávajú pokusy na elimináciu negatívnych javov alternatívnych palív, keďže pri ich využívaní ako  zdroja  energie  pre  pohon vozidiel dochádza k poklesu výkonu pri náraste mernej spotreby paliva.abt-2-sabo-r318_res.jpg

Laboratórium bioenergetických zdrojov

Na Slovensku sa z dôvodu nedostatku fosílnych palív  núka možnosť využívať biomasu ako najvýznamnejší obnoviteľný zdroj energie, ktorý je zároveň aj dlhodobo skladovateľný. Týka sa to aj odpadu z biomasy, kde pomocou transformácie je možná produkcia ušľachtilého tuhého biopaliva. Samozrejme, treba prekonať určité technické prekážky zhutňovania biomasy.

Práve v Laboratóriu analýzy biomasy pre bioenergetiku v rámci VC ABT sa vytvára priestor pre podrobné skúmanie pôsobenia biologických, technických a výrobných faktorov na výslednú kvalitu vyrobených tuhých biopalív. Hlavný smer činnosti laboratória je orientovaný na aplikovaný výskum vzťahov medzi vlastnosťami biomasy použitej pri výrobe tuhých biopalív a na fyzikálno-mechanické i energetické charakteristiky získaných produktov. Prístrojové a komplexné profesijné vybavenie laboratória umožňuje sledovať vplyv druhu biomasy a jej vlastnosti, štruktúru a  zloženie.  Na základe získaných výsledkov o vplyve jednotlivých faktorov je možné stanoviť optimálne zloženie vstupnej suroviny biomasy vzhľadom na fyzikálno-mechanické a energetické vlastnosti výstupného produktu tuhých biopalív (brikiet a peliet). 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Zlaďte vaše šperky s jeseňou

Inšpirujte sa jeseňou! Siahnite po šperkoch v zlatých odtieňoch pripomínajúcich jesennú prírodu alebo sa ozdobte padajúcim lístím.

Tlačové správy

Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA

Národohospodárska fakulta EU v Bratislave otvára nové výskumné pracovisko, ktoré je v slovenských podmienkach výnimočné.

Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na NHF EU v Bratislave
Tlačové správy

5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie

Lukratívna lokalita je nepochybne dôležitá indícia prémiovej kvality bývania, ale adresa úspechu by toho mala ponúknuť viac.