SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Jana Vaľová: Pokračujme po dobrej ceste

Primátorka mesta Humenné, PhDr. Jana Vaľová, sa opätovne uchádza o dôveru občanov v komunálnych voľbách.

Jana VaľováJana Vaľová

Primátorka PhDr. Jana Vaľová sa opätovne uchádza o dôveru občanov v komunálnych voľbách. Nedávno predložila ľuďom odpočet svojej štvorročnej práce a ak dostane od ľudí dôveru, je pripravená v jeho línii pokračovať. Jej prioritami je pokračovať v dobrom hospodárení mesta spojenom s benefitmi pre všetky skupiny obyvateľov, úspešné dokončenie začatých projektov z európskych fondov, postupná obnova všetkých ciest a chodníkov v Humennom a dotiahnutie boja za nižšie ceny tepla do úspešného konca.

Kandidujete za koalíciu strán Smer-SD, Most-Híd, Strana zelených na Slovensku. Ste teda straníckou kandidátkou?

Do funkcie primátora ma naozaj nominovala trojica spomenutých politických strán a ja nikdy nebudem popierať, s ktorou stranou som do politiky vstúpila a doteraz v nej pôsobím. Zároveň sa však v mojej kandidatúre pridali aj iné politické subjekty ako napríklad KSS, ale najmä rôzne občianske organizácie a združenia. Veľmi ma teší, že cítim silnú podporu občianskej spoločnosti, a nie som teda čisto straníckym, ale do istej miery aj občianskym kandidátom. Vážim si vyjadrenia miestnych organizácií Jednoty dôchodcov Slovenska, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Únie žien Slovenska, najväčších športových klubov na území mesta a mnohých ďalších.

Ako došlo k tomu, že vás podporili aj nezávislé a občianske organizácie?

Zvolila som rovnaký postup ako pred štyrmi rokmi a na mnohých miestach som podala podrobný odpočet mojej práce. Ľudia ocenili, že sa mohli presne dozvedieť, ako mesto hospodárilo, do čoho investovalo a ktoré benefity poskytovalo všetkým skupinám svojich obyvateľov. Zároveň videli, že mesto pracovalo po celé štyri roky, nielen v predvolebnom období. Po týchto skúsenostiach sa rozhodli združenia i kluby podporiť moju opätovnú kandidatúru.

Vy osobne ako hodnotíte uplynulé štyri roky vo funkcii? Boli to dobré roky pre mesto?

To musia posúdiť ľudia, z môjho pohľadu však boli plodné a úspešné. Podarilo sa nám spojiť dve kľúčové priority – na jednej strane dobre gazdovať, znižovať zadlženie mesta a udržiavať mimoriadne nízke dane a poplatky, na druhej strane dať pocítiť hospodársky úspech mesta priamo ľuďom. Prišli sme s unikátnym systémom benefitov, ktorý vzbudil veľkú pozornosť aj u našich partnerských miest. Seniori dostávajú príspevok na stravu, rodinám nových prváčikov prispieva mesto 150 eurami na nákup prvých školských potrieb, rodičia majú nárok na príspevok od mesta pri narodení dieťatka, žiaci i dôchodcovia majú zadarmo MHD a mnohé ďalšie.

Vydržia však tieto benefity aj po voľbách?

Túto istú otázku som dostávala pred štyrmi rokmi, kedy sme ich zaviedli. Odpoveďou je teda samotná realita: nielenže sme po voľbách benefity nezrušili, ale naopak, dávame na ne oveľa viac mestských prostriedkov ako na začiatku. Ak dostanem od ľudí dôveru, benefity udržíme a budeme ich ďalej rozširovať. Veľmi zle sa mi však v tejto súvislosti počúva politika SaS, ktorá sa chystá všetky sociálne opatrenia rušiť a zaprisaháva sa, že svoje slovo dodrží.

Na čele mesta ste dve volebné obdobia. Zmenila sa za ten čas nejako vaša motivácia, s ktorou ste sa uchádzali o dôveru voličov?

Základná motivácia sa nezmenila vôbec. Vstupovala som do politiky s rozhodnutím pomôcť tomuto mesto a ľuďom, ktorí v ňom žijú a majú ho radi. Počas môjho verejného pôsobenia som mala viacero príležitostí túto ambíciu naplniť: či už po páde Chemlonu, kedy som pomohla dostať sa jeho bývalým zamestnancom v mimoriadne ťažkej životnej situácii k peniazom z garančného fondu Sociálnej poisťovne, alebo pomôcť za podobných okolností ľuďom po páde spoločnosti Twista. Som rada, že aj vďaka mne ostalo v Humennom sídlo Daňového úradu a nepresťahovalo sa do Vranova, aj za to, že som mohla podať pomocnú ruku pri vzniku priemyselného parku v Mysline. Takéto udalosti ma napĺňajú pocitom, že angažovanie sa vo verejných veciach má svoj význam a môže ľuďom priniesť konkrétnu pomoc.

Ako hodnotíte doterajšiu volebnú kampaň?

Veľmi ma mrzí, že sa opäť mnohí kandidáti nevenujú ničomu inému len osobným útokom. Niektoré pritom idú ďaleko za hranicu vkusu a je možno otázka, či nie aj za hranicu zákona. Ja osobne sa snažím hovoriť najmä o meste a vízii do budúcnosti. Aj predloženie odpočtu považujem za konkrétny príspevok k politickej kultúre a bolo by veľmi dobré, ak by sa v tomto meste udomácnil tento zvyk natrvalo. Každopádne, o svojich zástupcoch v orgánoch mesta rozhodnú len a len ľudia. Verím, že pri svojom rozhodovaní uprednostnia skutky pred rečami a najmä to, čo ktorý z kandidátov pre Humenné reálne urobil.

Aká je teda vaša vízia do budúcnosti? Na čo sa v prípade úspechu chcete sústrediť?

Mám tri základné priority. Prvou je dotiahnuť do úspešného konca všetky rozbehnuté projekty z európskych fondov i slovenských zdrojov. Zatiaľ sme boli mimoriadne úspešní – z 30 podaných projektov máme vyhodnotených 18, z ktorých bolo 16 úspešných. Niekedy sa však projekty zdržia z objektívnych príčin – treba rešpektovať stanovisko niektorej z dotknutých strán, upraviť projekt, urobiť verejnú súťaž. Nie vždy je preto možné dodržať pôvodne predpokladaný čas ukončenia. Takto sa napríklad upravoval projekt na Dom penzión na Dubníku, ktorý chceme napokon dobudovať z vlastných zdrojov. Ďalej chceme obnoviť vybavenie Technických služieb mesta a v rámci separovaného zberu odpadu postaviť nový zberný dvor. A nezabúdame ani na potrebnú revitalizáciu detskej polikliniky a rekonštrukciu priľahlých parkovacích plôch.

Čo je druhou prioritou?

Dokončiť obnovu všetkých ciest a chodníkov. Aj tu sme už urobili kus roboty, pri rekonštrukciách ideme moderným spôsobom a počítame aj s cyklistami, ale úplne rozumiem ľuďom, že budú spokojní až vtedy, keď sa obnoví aj ten „ich“ chodník. Počítame aj s ďalšou revitalizáciou parkov a výstavbou ďalších oddychových športovo-rekreačných zón i detských ihrísk na všetkých sídliskách.

Aké máte plány v oblasti znižovania cien tepla?

To je tretia priorita. Prieskum zadaný mestom nám jasne ukázal, že tri štvrtiny Humenčanov si želajú, aby mesto malo vplyv na cenu tepla. Dnes to tak nie je, pretože to neumožňuje nevýhodná a nevypovedateľná zmluva, uzatvorená ešte mojím predchodcom. Otvára sa nám však možnosť dotiahnuť boj za nižšie ceny tepla do víťazného konca v roku 2020, kedy sa táto zmluva skončí. Vtedy sa bude lámať chlieb: alebo budú ľudia platiť menej, alebo sa naďalej bude na vysokých cenách tepla nabaľovať jedna podnikateľská skupina.

Ľudia majú rôzny pohľad na to, že zastávate súčasne funkciu primátorky i poslankyne Národnej rady SR. Plánujete v parlamente zotrvať aj po prípadnom znovuzvolení do funkcie?

Som presvedčená, že moje pôsobenie v Národnej rade má pre Humenné výrazne pozitívny účinok. Môžem mestu oveľa lepšie pomôcť s konkrétnymi problémami, na ktoré má dosah štát. Zároveň mám možnosť ovplyvniť zákony, týkajúce sa nielen samosprávy, ale aj sociálnej politiky. Pripomeniem, že som spolupredkladateľkou napríklad návrhu na zastropovanie veku odchodu do dôchodku, aby seniori prežili v dôstojných podmienkach svoje roky zaslúženého oddychu a neodchádzali nám, obrazne povedané, od sústruhov rovno na cintorín. Ak dostanem od ľudí dôveru vo voľbách, chcela by som zvyšný rok a pol do v parlamente maximálne využiť v prospech mesta.

Ako je však s vašou mzdou? Poberáte plat od Národnej rady alebo od mesta Humenné?

Som plne stotožnená s tým, že plat dostávam od Národnej rady. Je dostatočne vysoký na to, aby som zaň pracovala v oboch svojich funkciách. Od mesta poberám len minimálnu mzdu, čo je v čistom približne 400 eur. Mestu tak reálne šetrím peniaze, ktoré by inému primátorovi muselo vyplácať vo výške viac ako 20-tisíc eur ročne.

Čo by ste na záver rozhovoru povedali Humenčanom?

Mám toto mesto veľmi rada, je mojím rodiskom, bydliskom i životnou pracovnou výzvou. Myslím si, že Humenné je na dobrej ceste a oplatí sa po nej pokračovať. Toto rozhodnutie je však len a len v rukách Humenčanov a ja ho s pokorou prijmem, nech bude akékoľvek.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


21 h

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu